17.08.2021, 14:23 | czytano: 3600

Lewandowska: "Nie oceniamy folkloru, a sposób jego prezentacji na scenie"

Fot. Marcin Szkodziński
Przed jurorami 52. Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem bardzo trudne zadanie w postaci przyznania złotych, srebrnych i brązowych ciupag w trzech kategoriach. - Te kategorie dla nas są jednakowo ważne – zaznacza Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, to nie tylko okazja dla miejscowych i turystów na zapoznanie się z kulturą górali z całego świata, ale jest to także konkurs i forma rywalizacji pomiędzy zespołami. - Konkurs wprowadza pewną rywalizację, ale już wszyscy są zwycięzcami, bo biorą w nim udział - zaznacza Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury 52. MFFZG w Zakopanem.
Przed jurorami konkursu bardzo trudne zadanie. Mają bowiem do ocenienia 12 zespołów. Osiem zagranicznych i 4 z Polski. Już każdy rodzimy zespół przedstawia zupełnie inne tradycje, przyśpiewki i stroje, których nie da się porównać i odnieść do innych zespołów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy porównać trzeba zespoły prezentujące zupełnie różne tradycje. - Nie oceniamy folkloru, a sposób jego prezentacji na scenie – zaznacza Bożena Lewandowska. - Formuła konkursu jest warta zachowania – dodaje przewodnicząca jury zaznaczając, ąe właśnie taka forma daje gwarancję niezależnych werdyktów.

Regulamin konkursu zakłada możliwość prezentacji zespołu w jednej z trzech kategorii. Jest to tradycja, artystyczne opracowanie i stylizacja. - W tradycji dopuszczamy tylko opracowanie na potrzeby zmieszczenia się na scenie. Nie może być ingerencji w merytorykę. W kategorii drugiej można już ingerować, ale musi być muzyka na instrumentach tradycyjnych i śpiew. W kategorii trzeciej mamy już większą dowolność - opisuje podział na ingerencję w treści przewodnicząca jury.

Zespoły biorące udział w Festiwalu same określają, w której z kategorii chcą występować i być oceniani. Jury zastrzega sobie jednak możliwość zmiany. - Ten podział odpowiada sposobom podejścia do tradycji w różnych kręgach i kulturach. Regulamin dopuszcza możliwość przesunięcia zespołu przez jury do innej kategorii. Zespół na początku sam określa w jakiej kategorii chce być oceniany, ale jury po uzasadnieniu może to zmienić – zaznacza Bożena Lewandowska. Wszystko po to, aby żaden z zespołów nie został wyeliminowany z powodu wyboru złej kategorii. Dzięki temu rozwiązaniu każdy zespół zostanie oceniony w odpowiedniej kategorii bez konieczności skreślenia z listy.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl