25.08.2021, 10:02 | czytano: 7343

Rusza proces w sprawie afery korupcyjnej w PZD w Nowym Targu. Część oskarżonych chce dobrowolnie poddać się karze

Arch. Podhale24.pl
21 września w Sądzie Rejonowym w Nowym Targu odbędzie się pierwsza rozprawa w jednej z najgłośniejszych afer korupcyjnych ostatnich lat na Podhalu. W pierwszej kolejności sąd zajmie się wnioskami kilku oskarżonych, którzy chcą dobrowolnie poddać się karze. Nadal nie wiadomo, kiedy ruszy główny proces.
- Część oskarżonych złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W pierwszej kolejności sąd rozpatrzy właśnie te wnioski, na rozprawie, która odbędzie się 21 września i zdecyduje czy zostaną uwzględnione. Sąd nadal zapoznaje się z głównymi aktami całej sprawy. Jest to obszerny materiał dowodowy, który liczy 250 tomów. W tym przypadku termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony - informuje sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
Przypomnijmy, iż śledztwo pozwoliło na zgromadzenie materiału dowodowego wskazującego winę osób pełniących funkcje kierownicze w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu oraz inspektora nadzoru budowlanego. Korzyści majątkowe przekazywano za pomoc w uzyskiwaniu zamówień w trybie z wolnej ręki oraz tzw. „ustawianie” przetargów, w trakcie których wykonawca mógł liczyć na „przychylność” ze strony wymienionych urzędników.

Jak wyjaśniał niedawno Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, przedsiębiorcom przekazywane były kosztorysy inwestorskie oraz informacje o kwocie, jaką zamawiający chce przeznaczyć na realizację zamówienia. Dodatkowo urzędnicy przedłużali terminy wykonania prac, zlecali roboty dodatkowe, a także podmieniali dokumenty w ofertach przetargowych zawierających błędy, tak by nie odrzucać ofert zaufanych wykonawców. Podwyższali również wysokości ofert, jeśli kolejne oferty przedsiębiorców „niewtajemniczonych” były znacznie wyższe. Różnica pomiędzy kwotą zaproponowaną w ofercie przed zmianami a kwotą podwyższoną była dzielona między urzędników i oferenta.

W celu zmanipulowania wyników przetargów stosowano metodę na „oczywistą omyłkę rachunkową” w tabeli elementów rozliczeniowych oferty. W rzeczywistości omyłka była prokurowana poprzez podmianę karty oferty, na której wystąpić miał błąd. Dzięki takiemu działaniu możliwe było podniesienie lub obniżenie wartości oferty.

W procederze korupcyjnym brało udział 21 firm budowlanych i handlowych z rejonu Podhala, Sądecczyzny i powiatu suskiego oraz jedna duża zagraniczna firma prowadząca działalność międzynarodową.

W ramach śledztwa funkcjonariusze ABW zatrzymali 25 osób oraz dokonali ponad 150 przeszukań i zatrzymań rzeczy. W ich wyniku zabezpieczono obszerną dokumentację dotyczącą m.in.: postępowań o zamówienia publiczne prowadzonych w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu oraz działalności gospodarczej przedsiębiorców wręczających korzyści majątkowe urzędnikom PZD w Nowym Targu.
W śledztwie w stosunku do podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe na kwotę ponad 2,9 mln zł, tymczasowe aresztowania, zakaz opuszczania kraju, dozór policji oraz zakaz zajmowania stanowisk w urzędach państwowych lub samorządowych związanych z dysponowaniem środkami finansowymi.

W śledztwie obejmującym okres od 2008 r. do końca 2017 r. 23 przedsiębiorcom przedstawiono zarzuty przekupstwa. Urzędnicy państwowi usłyszeli zarzuty sprzedajności osób pełniących funkcje publiczne oraz przyjmowania z tego tytułu korzyści majątkowych w wysokości ponad 2,8 mln zł, a także zarzuty przekroczenia uprawnień oraz zakłócenia przetargu publicznego. Większość oskarżonych przyznała się do zarzucanych im czynów i złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

14 maja do Sądu Rejonowego w Nowym Targu przekazano akt oskarżenia w powyższej sprawie. Z przedmiotowego śledztwa wyłączono do dalszego prowadzenia szereg wątków dotyczących m.in.: przyjmowania korzyści majątkowych przez urzędników państwowych i samorządowych instytucji funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego. Śledztwo było prowadzone przez Wydział Zamiejscowy w Krakowie Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ot tak26.08.2021, 20:56
ABW działało na zyczenie A.P ?
Ile afer PiS ? - podobno 503 dużych w skali kraju
nie licząc tych drobnych
PZD wykonywało prace szybko i sprawnie
ZRID im nie szły ale co tam
najważniejsze poddali się karze
komu wrócą kasę ? - powiatowi czy na Fundusz Sprawiedliwości ?
Obiektywny26.08.2021, 08:36
Część oskarżonych to szanowani i zasłużeni przedsiębiorcy dla społeczności lokalnej (Mizerna, Kluszkowcach, Ochotnica itd.) jak to będzie wyglądało siedzieć kilkukrotnie na ławie oskarżonych a zresztą oni są zarobieni i nie mają czasu. Szary obywatel to co innego nie ma nic do stracenia i ma czas.
obseracja26.08.2021, 06:08
Dobrowaolna kara to przepadek majątniu i emerytura 1200zł.
Kazimierz S.25.08.2021, 21:41
To fszystko polityczna ustafka jest!.
KM25.08.2021, 20:19
Wszystkie Gminy powinni przetrzepać całe te przetargi inwestycje to dopiero było by chętnych do samo ukarania.
kontroler K25.08.2021, 19:56
Dobrowolnie i honorowo to powinien podać się do dymisji sam starosta Faber. Było nie było, zgodnie ze statutem starostwa to on odpowiadał za to co działo się w PZD. Ale jak widać na układy nie ma rady.
Valhalla25.08.2021, 17:28
Końfa przyjdzie do władzy, to im POkarze :D.
wielkie zdziwienie , jak zwykle25.08.2021, 16:52
Jakieś płotki znaleźli na Podhalu i afera na całą Polskę !!! PO i jej asy
milionowe afery zrobili w ciągu 8 lat i żadnego przekręta nie ukarali . Taki Gawłowski jeszcze w nagrodę senatorem został , a władza bezradna . A ilu takich Nowaków , Burych i szarych czeka na osądzenie ? Będą czekać do końca świata i jeden dzień dłużej i nie doczekają się przy takiej papierowo-tekturowej pisowskiej władzy i społeczeństwem będą manipulować i szczepić , szczepić bez końca .Pozostaną sami ozdrowieńcy z pełnymi milionów kieszeniami ,a społeczeństwo będzie się zastanawiać skąd mają tyle pieniędzy. A z przekrętów takich właśnie .
Broda25.08.2021, 16:01
Jakie baranki ofiarne nagle. Za gmine też się wziąć bo utrzymują z naszych podatków prywatne miejsca pracy ( ośrodek pseudonarciartwa ) w Klikuszowej, który wogole nie przynosi zysku i nie każdy w gminie jeździ. A odmawiają przejęcia i utwardzenia dróg gminnych oraz kanalizacji! Jeszcze smarduch bezczelnie powie że to nie są ważne rzeczy! To są priorytety nieuku!
Janusz25.08.2021, 15:49
Porobili majątki a teraz poddają się dobrowolnie karze. Janusz biznesu z Kluszkowiec
wojtek25.08.2021, 13:51
samoukaranie pod jednym warunkiem bezwzględna kara więzienia bez zawiasów
Wektor25.08.2021, 13:19
CYTAT: "?Jeśli będziesz w Platformie, będę cię k***a
bronił jak niepodległości?. - Doktryna Neumanna".
życzliwy25.08.2021, 12:49
najłatwiej robić nagonkę na przedsiębiorców. czy ABW ma zamiar ścigać ustawki na poziomie ministerstw?
trzeźwo myślący25.08.2021, 12:39
Oficerowie ABW zgromadzili 250 tomów materiału dowodowego. Nieźle. Jeszcze inny sąd niech to weźmie.
piotrek25.08.2021, 12:26
pójdę posłuchać i popatrzeć ...
pacynka25.08.2021, 11:02
Dlaczego sprawa toczy się w NT a nie została przeniesiona do innego sądu? Choćby Kraków, a najlepiej inne województwo. Nie wierzę że skład orzekający nie ma żadnych powiązań z zasiadającymi na ławie oskarżonych. Zresztą widać to po tym że wybrańcy dostaną możliwość "samoukarania" zanim w ogóle proces się rozpocznie i będzie można ustalić zakres ich odpowiedzialności i wykroczeń. Ręka, rękę myje i w ten sposób będzie to kpina ze sprawiedliwości.
zielony25.08.2021, 10:19
Nie dostaną wiecej jak rok w "zawiasach " i po bólu .
z.202125.08.2021, 10:09
bravo ABW zwróćcie uwagę dlaczego nie CBA
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl