15.09.2021, 14:31 | czytano: 5369

Wzywamy burmistrza do przestrzegania prawa....

Zakończyła się sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju w sprawie Przedszkola nr 2. Pomimo trzygodzinnej dyskusji nie doszło do zgody, a w głosowaniu większość radnych odrzuciła projekt uchwały wzywającej burmistrza Leszka Świdra do przestrzegania prawa.
Radni i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele parafii św. Marii Magdaleny, długo dyskutowali o tym, skąd się wziął konflikt między parafią a samorządem i kto jest za niego odpowiedzialny. Obie strony zarzucają sobie wzajemną niechęć, łamanie ustaleń i przepisów, a także brak woli współpracy.
Efektem konfliktu samorządu z parafią była decyzja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju o przeniesieniu siedziby przedszkola z budynku parafii, w którym się od lat mieściło, do budynku miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Sprzeciwili się temu rodzice, zaskarżyli uchwałę, a Wojewoda Małopolski uznał, że miasto złamało prawo (m.in. nie powiadomiło rodziców o przenosinach). Potem podobne stanowisko wyraziło kuratorium oświaty, a finalnie Ministerstwo Edukacji i przenosiny nie doszły do skutku.

Część radnych opozycji, którzy wnioskowali o dzisiejszą sesję, zaapelowało do burmistrza Leszka Świdra, żeby przestrzegał prawa i przywrócił działalność przedszkola do stanu sprzed uchwały o przenosinach. 1 września, pierwszego dnia nauki, w przedszkolu nie było prądu, a budynek nie był przystosowany do nauki. Parafii nie zwrócono też kluczy do obiektu. Było to spowodowane faktem, że samorząd nie porozumiał się z parafią w sprawie wznowienia wynajmu budynku i choć przedszkole działa, to bezumownie, a spór trwa nadal.

Nic nie zmieniła dzisiejsza sesja rady miejskiej, podczas której obie strony wytykały sobie błędy, zaniedbania i przypadki łamania prawa. Doszły nowe oskarżenia i zarzuty. Jeden z mieszkańców stwierdził, że burmistrz Leszek Świder i ks. proboszcz Paweł Duźniak osobiście by się dogadali, ale nie pozwalają im na to ich "jątrzący doradcy".

W głosowaniu nad "ustaleniem kierunków działania Burmistrza Rabka-Zdrój" w sprawie przedszkola 7 radnych było przeciw, a 4 za przyjęciem uchwały. Na koniec radny Jan Kwatyra pytał, czy skoro większość radnych była przeciwna projektowi uchwały, to znaczy, że są oni przeciwni temu, by burmistrz przestrzegał prawa.
Pat trwa.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
zenek16.09.2021, 15:47
@ocochodzi

Masz rację. Burmistrz tak naprawdę sam sobie nogę podłożył. Nie skonsultował przenosin przedszkola z Kuratorium i podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy przed decyzją Rady Miasta. Taki autosabotaż. Ciekawe jakie jeszcze kwiatki wypłyną po tej kadencji.
ocochodzi16.09.2021, 00:16
Poświeciłam się i odsłuchałam sesję aby mieć pogląd o co tu chodzi. Pominąwszy wszystkie teorie spiskowe dotyczące księdza, burmistrza vice i mecenasa moim zdaniem na końcu sesji w interpelacjach Pan Kwatyra bardzo dobrze wytłumaczył w bardzo prosty sposób w czym problem, przecież sam kiedyś był dyrektorem i wie jak to działa. Tak na skróty to burmistrz może powołać nową placówkę, zamknąć ją, przenieść, przekształcić, połączyć z inna ale tylko pod jednym warunkiem. ma to zrobić zgodnie z prawem i zgodnie z wytycznymi kuratorium. Jak to zostało zrobione to widzimy. Nie oceniam radnych ale przyzwalać na bezprawie to jest zastanawiające.
RP15.09.2021, 21:43
Wybory zweryfikują włodarzy. Jeszcze chwila. W Chabówce też chcieli zamknąć przedszkole i nici. Tylko było to kilkanaście lat wstecz. Ciekawe jaki interes w tym ma miasto jak rodzice mają inne zdanie. Niech burmistrz powie ile dzierżawy płacił za placówkę przy Orkana.
ja15.09.2021, 21:17
@rab

Nie rozumiesz istoty sprawy. Burmistrz nie potrafi zlikwidować, przenieść przedszkola zgodnie z prawem. Błędy proceduralne wytknęli mu Kurator i Ministerstwo, niestety on zamiast naprawić szkodę, brnie jeszcze głębiej pogrążając się coraz bardziej. Teraz ma nie tylko ma problem z naruszeniem procedury likwidacji, ale także z nieudolną "kampanią wrześniową" w lokalu bez umowy.
To jest istota problemu.
Nieznajomość prawa szkodzi.
RABCZANIN15.09.2021, 20:01
Albo się przestrzega prawo albo nie,W tym przypadku Burmistrz nagminnie łamał prawo i dalej je łamie.Dziwię się instytucjom nadzorczym typu Wojewoda że jeszcze niw wyciągnął konsekwencji.Tak jest jak rządzącym słoma z Butów wystaje.
wyborca15.09.2021, 19:58
@rab
Mało widziałeś czlowieczku,przedszkolaki i szkoła w jednym budynku.Tak się składa że chodziłem do jedynki,wiem jak wyglądały zachowania pomiędzy starszymi rocznikami a tymi z 1I 2 klasy,więc twoje brednie o jatrzeniu opowiadaj swoim dzieciom.Moze zastanów się co dobrego dla Rabki zrobił obecny burmistrz plus jego świat, czego by się nie tkneli wszystko dosłownie spitola.Predzej przedszkolakowi bym zaufał niż im,a tobie jak dobrze z nimi to bawcie się dalej Rabka.
rab15.09.2021, 18:24
@wyborca,....Ty jesteś jednym z tych jątrzących! Dołącz do tych 4 radnych,plebana i kuklę.Ja się nie zgadzam aby rodzice tych dzieci żądali sobie wdł.swojego widzimisię.Nie zamierzam płacić za ich przedszkole przy parafii.Niech się ruszą i przespacerują do szk.nr 1 Skoro jest tam miejsce na przedszkole to w czym problem? Spory księdza z burmistrzem ,to nie powód aby było tak jak chce proboszcz,bo jeszcze są mieszkańcy,którzy się na takie wydawanie pieniędzy nie zgadzają.
tadek15.09.2021, 16:06
Czemu tak chcecie wysyłać swe dzieci do starej zagrzybiałej ,zapleśniałej rudery jak jest nowy budynek z większymi oknami , chcecie żeby wam dzieci chorowały.
skowronek15.09.2021, 14:48
Radni chyba nie lubią paragrafów, ale co się dziwić przykład idzie z góry.
Gdyby tak mieli z własnej kieszeni zapłacić odszkodowania i kary to by inaczej śpiewali, ptaszki
wyborca15.09.2021, 14:41
Siedmiu radnych dostanie premie od jasnie panującego. Weźcie się podajcie do dymisji do spółki z burmistrzem, robicie więcej złego niż dobrego.Kpina jest że mamy takich przedstawicieli w Rabce.Wazne że dietki się zgadzają???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl