17.09.2021, 16:42 | czytano: 2819

Ruszył przetarg na budowę mostu w Chyżnem na granicy polsko-słowackiej

zdj. GDDKiA
Dzisiaj rozpoczął się przetarg na budowę mostu na potoku Jeleśnia, w miejscowości Chyżne, ciągu drogi krajowej nr 7. Przez środek potoku Jeleśnia przebiega granica polsko-słowacka, w związku z tym pozwolenia na jego budowę musiały wydać odpowiednie instytucje w obydwu państwach.
Na mocy międzynarodowej umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych i wspólnych odcinków dróg na granicy państwowej, odpowiedzialność za utrzymanie obiektu, w tym budowę nowego, spoczywa na Rzeczpospolitej Polskiej. Jednak koszty budowy będą ponosić po połowie obydwa państwa.
Zainteresowani przetargiem wykonawcy mogą składać oferty do 13 października br.

- Istniejący most graniczny jest w złym stanie technicznym. Zaobserwowano przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej. Dostosować trzeba też nośność obiektu do aktualnie obowiązujących norm - wyjaśnia Iwona Mikrut z GDDKiA.

Prace będą obejmować rozbiórkę istniejącego obiektu oraz budowę nowego mostu granicznego przez potok Jeleśnia, między miejscowościami Chyżne (woj. małopolskie) i Trstena (na terytorium Słowacji). Zaplanowano także przebudowę dojazdów do obiektu, które znajdują się w bezpośrednim jego sąsiedztwie, budowę kanalizacji deszczowej wraz urządzeniami podczyszczającymi oraz budowę kanału technologicznego. Aby poprawić bezpieczeństwo zostanie wykonany dodatkowy chodnik oraz bariery ochronne.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@Rafał18.09.2021, 08:23
Naród słowiański ale władza już innymi rządzi się prawami.
Rafał18.09.2021, 00:03
Jak to jest niech mi ktoś powie, na wschodzie PiS budują zasieki i inne , a na poludniu stawiają mosty, przecież to jest jeden naród słowiański, jest ktoś tutaj uczony ???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl