18.09.2021, 19:00 | czytano: 9201

Na czwartą falę wróci lockdown w turystyce? "Powszechny i totalny lockdown nie będzie konieczny"

Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Marcin Szkodziński
PODHALE. Czwarta fala zachorowań w Polsce na COVID-19 z dnia na dzień przybiera na sile. Hotelarze zastanawiają się nie nad tym, czy lockdown będzie, tylko w jakim terminie i jakiej formie. Rząd w sprawie zamknięcia branży turystycznej milczy.
Właściciele firm z branży turystycznej z niepokojem obserwują codzienne wzrosty ilości zachorowań na COVID-19. Obawiają się bowiem powtórki z przełomu lat 2020-2021, kiedy na jesień i niemal całą zimę zamknięto całkowicie hotele oraz atrakcje turystyczne. Przedsiębiorcy są niemal pewni, że dojdzie do ponownej odgórnej blokady branży, przedstawiciele rządu są jednak innego zdania.
- Jest to trochę na zasadzie wróżenia - mówi o ogólnopolskim lockdownie Andrzej Gut-Mostowy z Zakopanego, minister odpowiedzialny za turystykę w kraju. - Nie wiemy w jakiej skali i w jakich regionach rozwinie się pandemia. Na tą chwilę dominuje pogląd, że gdyby nawet ilość zachorowań drastycznie wzrosła, to powszechny i totalny lockdown nie będzie konieczny - dodaje poseł.

Ograniczenia związane z koniecznością testów lub kwarantanny dla osób podróżujących poza granice sprawiły, że turystyka napędza się samoczynnie przez obywateli. - Zaczyna się tzw. turystyka niepewności. Turyści będą w pierwszej kolejności wybierać swój kraj i bliskie miejsca. Takie zjawisko ma miejsce nie tylko w Polsce - zaznacza Andrzej Gut-Mostowy.

Mimo bardzo dobrego letniego sezonu turystycznego przedstawiciele z niepewnością patrzą na nadchodzącą zimę. Obawiają się kolejnych obostrzeń, a informacji o ewentualnej pomocy dotkniętym branżom nie ma. - Mamy nadzieję, że ponowne zamknięcie hoteli i restauracji nie będzie konieczne. Branża mówi, że nie chcą kolejnych pakietów pomocowych, a chcą mieć możliwość pracy. Dlatego skupiamy się, aby można było pracować, nawet na obecnych warunkach. Wiemy, że są pewne ograniczenia, ale dają one możliwości pracy – mówi Andrzej Gut-Mostowy.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
NIEDZIELA 21.09.2021, 09:23
@maseczka

TO W NAS NAJPROSTSZYCH i NIESKORUMPOWANYCH JEST SIŁA !!!!

Dlatego zapraszam na spotkanie z Grzegorzem Płaczkiem i Piotrem Szlachtowiczem w niedzielę o godz 13,00 PUB PLAMA ul. Kościelna w Nowym Targu.

Oby było nas jak najwięcej, żeby stawić OPÓR temu WARIACTWU wokół nas, które rozsiewa się i zbiera kolejne ŻNIWA ŚMIERCI
pamiętający20.09.2021, 06:32
@emigrant
"..., a za granicą ludzie umierają tak dla żartów..."
gdyby za granicą LECZYLI ludzi na tego "wirusa" - a są na to leki, to by nie było tych zgonów. Gdyby w Polsce pisowski rząd nie zamknął służby zdrowia (przychodnie, szpitale, odwołane zabiegi operacyjne, teleporady ) i nie zabronił LECZENIA ludzi, a są na to leki, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, to by nie zmarło ponadplanowo ok 150 tysięcy Polek i Polaków. Jak powiedział jeden z niezależnych dziennikarzy - "Ten rząd ma krew tych ludzi na rękach".
196019.09.2021, 22:10
Odnoszę wrażenie,że ekipa rządząca i niestety podejmująca decyzje to coś tak na etapie rozwojowym jak samorząd uczniowski w szkole specjalnej.Nic nie wiedzą,nic nie kojarzą,podejmują decyzje wręcz kretyńskie tylko dlatego,że mogą....ktoś to mam nadzieję wkrótce do cna rozliczy i wyciągnie konsekwencje,bo momentami mam wrażenie,że moja 8 letnia wnuczka rozsądniej ocenia rzeczywistość.Wiele w życiu widziałem,ale to co się obecnie wyprawia dobrze opisał któryś z internautów-że "rząd broni choroby przed obywatelami" zamiast odwrotnie
emigrant19.09.2021, 20:46
tak czytam te różne komentarze i wydaje mi się że chyba Covid jest tylko u nas , a za granicą ludzie umierają tak dla żartów < tylko ,że tam nikt nie dyskutuje jak w Polsce słucha i wykonuje nakazy i zakazy rządu < nie cackają się z ludźmi jak u nas < na pewno bym nie chciał takiej sytuacji jak innych krajach < polityka mnie zupełnie nie interesuje tylko jaki by nie był rząd to i tak wszystkim nie dogodzi <
taka prawda19.09.2021, 15:26
Jest dobrze - od 1 sierpnia podwyżka gazu była o 12%. Od października będzie kolejna o 7,4%. Kochajmy wodza naszego kraju. Przecież podniósł centy tylko o niespełna 20%. A przecież mógł zrobić podwyżkę o 60%, tak jak zrobił politykom od 1 sierpnia. Jaki on wyrozumiały.
takie tam19.09.2021, 15:02
Kiedyś to 2 razy w roku na jesieni i w przedwiośnie to była zwykła sezonowa grypa, która w ciężkim przebiegu też niekiedy kończyła się zapaleniem płuc, mięśnia sercowego itp.. Teraz o tych porach pojawiają się kolejne fale covida, a sezonowa grypa już zniknęła...Dziwny jest ten świat
Henryk19.09.2021, 12:19
oj ludzie ludzie.
Przecież jak zrobią lockdown to bedzie oznaczało samobójstwo dla finansów państwa. Kreatywna księgowość to jedno ale inflacja już tak rozpędzona że druga Wenezuela już za rogiem.

A może czekają na kolejny przelew od możnych tego świata? Ale polska to słaby rynek zbytu na szczypawki
epo19.09.2021, 12:03
Czym się martwić , wielu znajomych z branży hotelarskiej czy handlowej mówi że takiego najazdu turystów w tym sezonie nie pamiętają - kasa odłożona i byle do wiosny i niech się martwią co lewiznę prowadzą i za pół darmo prowadzą wynajem .
pamiętający19.09.2021, 11:32
@Ja
"Jaka to różnica, czy zamkną, czy też nie zamkną, skoro tutaj każdy robi co mu się podoba."
Tak jest i tak być powinno, bo tu żyją WOLNI ludzie i nikt nam nie będzie narzucał - nakazywał, co nam wolno a co nie. Bezprawnie ograniczał wolności obywatelskie zapisane w Konstytucji.
Ja19.09.2021, 10:35
Jaka to różnica, czy zamkną, czy też nie zamkną, skoro tutaj każdy robi co mu się podoba.
Tyle w temacie19.09.2021, 09:45
Nikt sie juz nieda zamkąć!
Edek18.09.2021, 23:45
On niech już lepiej zamilknie...Judasz!!!
Swój chłop18.09.2021, 22:33
Nie wiem jak inni ale ja już dziękuję za pracę w turystyce. Zmieniłem branżę i śpię spokojnie. A dlaczego zmieniłem pracę? bo lockdown jest pewny przecież każdy samodzielnie myślący człowiek widzi ,że to nie wirus jest problemem. Obudzimy się wszyscy zniewoleni gorzej jak za komuny.
antycovidian18.09.2021, 22:13
Jest to normalne zjawisko, że w okresach przejściowych lato/jesień i zima/wiosna ludzie w naszym klimacie się przeziębiają, są zakatarzeni z lekkim stanem podgorączkowym z którymi bez problemu radziły sobie nasze mamy i babcie, choć były wyjątki, gdy ktoś poważnie zachorował na GRYPĘ lub GRYPOPODOBNE i z tego powodu wyzionął ducha. Dzisiaj grypy, chorób grypopodobnych już nie ma, zastąpił je covid. Covid nie leczony (choć są lekarstwa ale lekarze ich nie stosują) zbiera śmiertelne żniwo a wszystkiemu winien jest pisowski rząd - min. zdrowia, który podjął decyzje, których skutkiem był ponadplanowy zgon ok 150 tysięcy Polek i Polaków a to jest dopiero początek, bo kolejna fala zgonów przed nami. Może odniesie się do tego @Zachowuję spokój ?
SKAVEN CRUST18.09.2021, 21:21
Byly wakacje ludzie mieszali sie i nic nie bylo.Nagle teraz jak kazdy siedzi u siebie w domu pojawia sie covid!!!!Kto na tym trzyma lapska,i ma z tego korzysci??Pytanie kto jest chory i kogo trzeba leczyc?!
No18.09.2021, 21:18
Lepiej niech powie czym truja z powietrza zeby jakiekolwiek objawy byly....raczej alergiczne.
Osiol18.09.2021, 21:17
Teraz nie jest już ważne czy szpryca działa teraz jest ważne aby wszyscy zostali zaszprycowani jak się wszyscy zaszprycuja dwie dawki i kolejne dwie i swoje dzieci i doniosą na sąsiada ze z czwarta dawką zalega to pozwolą tyrać po 16 godzin i łaskawie podatki pobiorą sami nawer tej szprycy kijem nie dotkna

W USA senatorzy sędziowie wysocy urzędnicy zwolnieni z obowiązku szprycy jak zwykle są jak u Orwella...... równi i równiejsi
A kto z,,, elit''' tak naprawdę się zaszczepił obawiam się że to tajne.....
Stas18.09.2021, 21:00
Mam nadzieję, że większość już zrozumiała, że to sztucznie wywołana pandemia!!! zaplanowana od lat w pewnych celach
maseczka18.09.2021, 20:51
Dla kumających po angielsku:
2030 UnMasked - For those preparing for what's coming after Covid-19

Szukajcie, oglądajcie, podawajcie dalej... Choć wątpię czy choć 10 z Was poświęci 2 godziny na szukanie prawdy i samodzielne myślenie.

Ciekawych może zainteresuje jak w latach 70-tych dopuszczono w stanach szczepionkę przeciw świńskiej grypie. W wyniku powikłań po szczepionce zmarło 12 osób i natychmiast wstrzymano szczepienia i wycofano szczepionkę. Później okazało się że CDC pozytywnie zaopiniowało szczepionkę mimo posiadanych informacji o jej szkodliwości. Skończyło się pozwami i wysokimi odszkodowaniami.
Dzisiaj w stanach w wyniku nopów po szczepionce na zarazę zmarło oficjalnie ponad 10 000. Nieoficjalnie mówi się o 50 000. A nagonka na szczepienia i prześladowania niezaszczepionych trwają w najlepsze. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za powikłania.

Właściwie ciężko powiedzieć czy mamy jeszcze szansę wywinąć się koncernom gdyż cała góra jest przekupiona i nie dba o społeczeństwo tylko o własną kieszeń.
Knt18.09.2021, 20:47
Grypa- nikt nie straszy mediów, jest odwrotnie
88818.09.2021, 19:56
Pracuję w jednym hotelu,jako konserwator na Podhalu którego właścicielem jest jeden z polityków i już w sierpniu mi powiedział:"panie Andrzeju to jest pewne że na jesień będzie lokdałn i dlatego nie przedłużę panu umowy bo co ja później z panem zrobię...."
grypa18.09.2021, 19:43
Przestańcie wreszcie straszyć media.Za parę lat ktoś odpowie za tą sztuczną panikę.Kto? Poniesie za to karę? G**no.
mądry18.09.2021, 19:17
spokojnie zamkną wam hotele w sezonie a stoki jak je zaśnieżycie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl