19.09.2021, 15:18 | czytano: 4324

Burmistrz Nowego Targu: "Wymiana kopciuchów przyspieszyła w ostatnim czasie"

Burmistrz Grzegorz Watycha/zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Termin wymiany "kopciuchów" się nie zmienił. Tempo wymiany jest duże - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje jednak, że "do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu - by nadejście zimy nie oznaczało w Nowym Targu pory zakazu wychodzenie na powietrze - jeszcze trochę pracy jest".
- Cały czas liczę na odpowiedzialność właścicieli budynków za to czym palą i na świadomość tego, że jeżeli palą odpadami, to zatruwają siebie i innych. Że podziała to na nich, żeby unikać tego typu zjawisk, iż idziemy do sądu aż z trzema właścicielami, którzy zostali przyłapani na spalaniu odpadów. Dzisiaj każdy z właścicieli nieruchomości musi wiedzieć, że na stronie Urzędu Marszałkowskiego jest zakładka i aplikacja, gdzie można zgłaszać daną nieruchomość, a pracownicy danej gminy mają 3 dni na to, żeby tam przeprowadzić kontrole. Jeżeli ktoś permanentnie albo nawet incydentalnie zakopci pół ulicy - to jest duże prawdopodobieństwo, że jakaś osoba "kliknie" i będzie tam wizyta naszych kontrolerów. A nasi kontrolerzy mają już przysłowiowego nosa i wchodząc do kotłowni - już mogą stwierdzić co tam się znajduje. Ostatnio mówił mi kominiarz, że jak czyści przewody kominowe, to już po sadzy i jej zapachu może stwierdzić, czy tam dochodzi do palenia plastikiem, czy innymi odpadami. Tak samo sprawny kontroler może do ocenić - mówi burmistrz.
O tym, że w ciągu ostatnich tygodni efektem przeprowadzonych kontroli były trzy wnioski skierowane do sądu przeciwko osobom palącym śmieciami - już pisaliśmy. Grzegorz Watycha dodaje, że może nie jest to duża liczba w skali całego miasta, ale "smutne jest to, że cały czas trafiają się takie przypadki".

- Tak samo jak zdarzają się przypadki podrzucania śmieci w różne dziwne miejsca, pomimo że każdy może te odpady wystawić przed dom jeżeli ma złożoną deklarację. Są też "dzwony" na terenie miasta, gdzie bez żadnych kosztów można wrzucić papier, szkło, czy plastik. Więc nie wiem skąd taka pokusa u wielu osób jest... Może to wynika z lenistwa, że pakuje się wszystko do jednego wora i ten wór ląduje w lesie, czy w rowie. Tu też mamy służby dociekliwe i przeglądając te wory - zawsze trafią na jakiś ślad i po nitce do kłębka można dojść to tego, kto pozbył się odpadów. W ostatnim czasie namierzyliśmy kilka osób, które w ten sposób pozbyły się śmieci - dodaje.

Na pytanie o tempo wymiany starych pieców w Mieście, Grzegorz Watycha mówi: - Wymiana kopciuchów przyspieszyła w ostatnim czasie. Lidzie dopytują czy ten termin - koniec 2022 roku na pewno jest aktualny, bo cały czas są próby przedłużenia czasu na zupełne wyeliminowanie prostych pieców, tzw. kopciuchów, których jest najwięcej w mieście. Termin się nie zmienił. Tempo wymiany jest duże, na szczęście Polska Spółka Gazownictwa daje rade i w centrum Miasta podłącza kolejne budynki. Pieniądze na inwestycje gazownicy mają, a my czekamy przy remontach ulic na wszystkich, którzy się zgłoszą, a tych zgłoszeń jest całkiem sporo. Niestety, może być tak, że pięciu sąsiadów wymieni piece, a jeden nie. I ten jeden potrafi wszystkim zatruć powietrze. Więc - do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu - by nadejście zimy nie oznaczało w Nowym Targu pory zakazu wychodzenia na powietrze - jeszcze trochę pracy jest.

Burmistrz podkreśla, że sprawa wymiany pieców i dbałość o czyste powietrze to priorytet dla samorządu.
- Wnioski o ulgi podatkowe czy o 5 tys. zł dopłaty do wymiany - rozpatrujemy od ręki. Te środki są wciąz wydatkowane, bo jest jeszcze co wymieniać. Środki jeszcze na ten cel są, ale jak będzie taka potrzeba - to jesteśmy przygotowani, żeby jeszcze dołożyć przed końcem roku. Było 500 tysięcy, jest 700 tysięcy. To jest dla nas priorytet. Staramy się mieszkańcom wszystko umożliwić, nie zniechęcać. Wiemy, że w niektórych częściach Nowego Targu czekać trzeba długo na podłączenie gazu, ale w centrum, gdzie kurek z gazem jest na ścianie budynku można sprawę załatwić szybko - podsumowuje Grzegorz Watycha.

not. SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do Środowiskowy klon21.09.2021, 15:15
podziel się tym co wiesz nie bądź sknera wszyscy chcą wiedzieć
a może i ja się na to będę chciał napatrzeć
do danka furmanka21.09.2021, 15:13
sprzedają to co rząd z zagranicy sprowadzi nic innego swojego węgla mamy jak na lekarstwo
ToJa21.09.2021, 12:43
Co tam kopciuchy, ważne, że strefa płatnego parkowania się powiększy i to jest sukces burmistrza ( JEDYNY ! ).
oz20.09.2021, 21:25
@Środowiskowy klon może rozwiej wątpliwości @Irek a ty skąd masz te newsy
Władek20.09.2021, 08:47
Pani Grzegorzu niech pan już przestanie nawijać makaron na uszy wszyscy wiemy jak jest. Sukcesów brak. Nieprzemyślanych decyzji bez liku. Urząd niewydolny. Byle się kasa zgadzała na koncie. No i wypromowanie miasta na Smogowa Stolicę Polski. Same sukcesy
Irek20.09.2021, 06:49
Kolejny ekopatrol rozformowany. Brawo Watycha. Konsekwentnie i z wizją tu i teraz. Niech żyje Smogowa Stolica Polski. Niech żyje bal!
jaro19.09.2021, 20:09
palę tym na co mnie stać i pocałujcie mnie w pumpernikiel babci
mirafiolka19.09.2021, 20:06
a może by tak ruszyć z podłączeniami gazowymi??
na ul Doroty 5 metrów od domu i odpowiedzieli żeby czekać 3 lata to chyba jakieś jaja odchodzą
Andrzej19.09.2021, 19:49
Pan burmistrz ,,To jest dla nas priorytet. Staramy się mieszkańcom umożliwic, nie zniechęcać itd.itd..,, Faktycznie troszke się wydłuża czas oczekiwania na doprowadzenie i podłaczenie gazu w niekturych częściach N. T. Mam podpisaną umowe, jak iwielu mieszkańców górnego Kowańca na doprowadzenie i przyłacz gazu do budynku, oraz wpłate 100 000 zł. Umowa została zawarta 30.12.1988r.z U. M.N. Targ repr.przez uwczesnego pana burmistrza i pana z komitetu gazyfikacji Miasta N. Targ. BAGATELA TO DOPIERO 31 lat.
Eee19.09.2021, 19:22
Na szczęście w mieście prężnie działa ochrona środowiska należą się podziękowania tylko jednemu gościowi bo nie było by nic ani jednego pieca wymienionego i tyle!!!
danka furmanka19.09.2021, 18:53
wystarczy sprawdzić składy z węglem co sprzedają
Jacek19.09.2021, 18:02
do Środowiskowy klon
1 w mieście panele fotowoltaiczne? Gościu, kiedy chodziłeś po Nowym Targu? 10 lat temu? Aktualnie co chwilę można zobaczyć na dachach panele. I to w miejscach gdzie jesteś w stanie je zobaczyć, np z dalsza z górki. Ale założę się, że są miejsca gdzie ich po prostu nie widać, a są.

A kopciuchy przydałoby się wymienić też w bocznych wioskach. Bo czasami jak przyjdzie odpowiednia pogoda, z wiatrem z odpowiedniej strony, to nagle robią się miejsca, gdzie powietrze jest wybitnie niekorzystne. Żeby nie było za parę lat tak, że cały NT będzie ekologiczny, a i tak przy pewnych warunkach atmosferycznych z wiatrem normy będą koszmarnie przekroczone.
co jest19.09.2021, 17:09
No tak, tylko od 1 sierpnia była już podwyżka odgórna gazu o 12%, a od 1 października ma być o kolejne 7,4%. Kto to wytrzyma? Prawie 20% w dwa miesiące. Do tego rosnące ceny prądu, o rekompensatach już cicho sza. Przecież nie każdy jest parlamentarzystą albo ministrem co dostał podwyżkę od sierpnia o 60%.
stary palacz19.09.2021, 16:27
a wystarczyło w tych kopciuchach palić od góry i smrodu by było połowe mniej..
Swój chłop19.09.2021, 16:12
Ekogroszek podrożał o 4 % rok do roku a gaz z rury o 24 % i kolejna podwyżka od 1 października także wesołych świąt. Kupcie porządne kotły na groszek z papierami 5 klasy a nie syfy tzw. orawcoki to w mieście nie bd takiego smrodu.
Mieszkaniec19.09.2021, 15:39
Tak na pewno , szczególnie jak podniesli gaz i jeszcze podniosą i prad pójdzie też do góry.
STAŚ19.09.2021, 15:38
Burmistrz pyta :
Są też "dzwony" na terenie miasta, gdzie bez żadnych kosztów można wrzucić papier, szkło, czy plastik. Więc nie wiem skąd taka pokusa u wielu osób jest...
Pokusa ? Są ludzie, którzy z zasady robią władzy na złość ?!!
bezdech19.09.2021, 15:38
No tak, z 0,01 wskoczyliśmy do poziomu 0,02. Zatem Watycha będzie potrzebował jakieś 100 lat na poprawę sytuacji czystości powietrza w mieście. Wiwat burmistrz!
Pytanko19.09.2021, 15:36
Jaki sprawny kontroler jak ekopatrol znowu pidobno w rozsypce i brak rąk do.pracy???
Środowiskowy klon19.09.2021, 15:32
Co tam kopciuchy ja tam wolę podziwiać te 1 założone w mieście panele fotowoltaiczne zgadnijcie u kogo...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl