19.09.2021, 18:16 | czytano: 9911

Nowotarski oddział Związku Podhalan świętuje swoje stulecie (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Dziś odbywają się główne uroczystości z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Nowym Targu. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Głównym celebransem był bp Damian Muskus.
W homilii bp Muskus nawiązał do hasła widniejącego na sztandarze pierwszego Związku Górali: "W jedności siła". Podkreślał, że dzięki zjednoczeniu wokół wspólnego celu Polacy zdołali odzyskać wolność, ocalili swoją kulturę i wiarę. - I na odwrót, gdy zaczynało brakować jedności, gdy mnożyły się podziały, gdy zamierał dialog między różnymi grupami, a własne interesy stawały się ważniejsze niż dobro wspólne, przestawaliśmy istnieć jako wspólnota, traciliśmy tożsamość. Tak było w przeszłości, tak jest i dziś - stwierdził.
- Trzeba nam jednak zapytać: o jaką siłę chodzi w tej jedności, którą tworzycie? Czemu ma ona służyć? - pytał hierarcha. I dodał, że "siła naszych wspólnot i ich wartość sprawdza się nie wtedy, gdy udaje nam się osiągnąć więcej wymiernych korzyści, więcej uznania, więcej przywilejów, ale wtedy, gdy nasza wspólnota potrafi przyjąć i ochronić najsłabszych". Zgromadzonych w kościele pytał - "czy aby na pewno ten egzamin z miłości zdaliśmy celująco?"


Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Słowackiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Władysława Orkana.

Potem w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej zorganizowana została uroczysta akademia jubileuszowa, którą urozmaicił występ zespołu regionalnego Młode Podhale. Po południu w Skalnym Dworku rozpoczęły się Góralskie Posiady. Zakończy ją zabawa taneczna z zespołem Warasy.
KAI, s/ zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
Pyzdra21.09.2021, 20:52
Świętowanie na całego - tu maseczki ani dystansu nie ma. Jak Mecze i imprezy to covida nie ma a jak trzeba do szkoły iść to czwarta fala i straszenie na okrągło w mediach. Najlepiej manipulować analfabetami.
brrr21.09.2021, 09:21
Cytat z Wektora: "Związek Podhalan zawsze popierał patriotyczne opcje polityczne". Taaa zawsze popierał aktualnie panującą władzę. W szeregach Związku do dzisiaj (wystarczy spojrzeć na zdjęcia) znajdują się byli dygnitarze komuny. Taka walka samych ze sobą ? - " Walczyliśmy z komuną". No i trzeba wszystkim przypomnieć o przystąpieniu Związku do PRON. Ech. To była walka !. Dzisiaj jesteście z przy PiSie, jutro ???
Wektor20.09.2021, 21:57
Potrzebujemy odważnej władzy, ponieważ konflikt wchodzi w fazę, w której przejawy
nienawiści do katolików oraz ataki na kapłanów i ludzi wierzących będą się nasilały.
Tu już nie wystarczą płomienne bogoojczyźniane przemówienia wpisane w kampanię wyborczą.

Walczyliśmy z komuną i wygraliśmy, bo był z nami kościół, solidarność i duchowy przewodnik
papież Jan Paweł II. Kościół zawsze był z patriotyczną częścią społeczeństwa i walczył z
okupantem i CZERWONĄ ZARAZĄ. Związek Podhalan zawsze popierał patriotyczne opcje polityczne
i dobrze, tylko trzeba w każdym przypadku, zastanowić się, co to są za ludzie (człowiek),
i jakie idee im przyświecają. Związek Podhalan nie może przygarniać w swoje szeregi katolików
"malowanych", mają to być zdeklarowani obrońcy życia, chrześcijanie praktykujący swoją wiarę,
w przeciwnym razie pójdzie to w złym kierunku. Nie można umieszczać na swoich listach
wyborczych ludzi, którzy chcą wykorzystać Związek Podhalan do swoich niecnych interesów.
Związek Podhalan ma być ostoją dla Podhala, a nie bazą dla ludzi niewiadomych, lub ludzi
zakamuflowanych postaw. Ostatnie wybory samorządowe były tego przykładem.
Wszystkiego dobrego i kolejnych 100-lat.
czy ja dobrze widze ze nie widze20.09.2021, 12:55
w końcu Paluchowej i Siarki !?
Mm20.09.2021, 09:48
Strój góralski to nie mundur nie wchodzi się do kościoła z nakryciem głowy na kapeluszu nie ma orzełka
Mieszkaniec20.09.2021, 09:02
A kto w ogóle słucha faceta w sukience ? Jak sobie zrobili impreze to niech imprezuja a nie blokują miasto bo korki wczoraj to przez nich
Stąd19.09.2021, 19:10
"- Trzeba nam jednak zapytać: o jaką siłę chodzi w tej jedności, którą tworzycie? Czemu ma ona służyć? - pytał hierarcha. I dodał, że "siła naszych wspólnot i ich wartość sprawdza się nie wtedy, gdy udaje nam się osiągnąć więcej wymiernych korzyści, więcej uznania, więcej przywilejów, ale wtedy, gdy nasza wspólnota potrafi przyjąć i ochronić najsłabszych". Zgromadzonych w kościele pytał - "czy aby na pewno ten egzamin z miłości zdaliśmy celująco?" - jeśli chodzi o nasz region, to ten "egzamin z miłości zdany celująco"..., tyle że z egoistycznej miłości - samych siebie i samouwielbienia. A co do miłości Bliźniego, na dodatek jeszcze tego inaczej myślącego, czy czującego ... no to nawet nie ma o czym mówić, bo można usłyszeć, że treść Ewangelii to już nie za bardzo jest aktualna, bo została wiele razy "przekręcona". A poza tym po co "prawo miłości", wystarczy Prawo i Sprawiedliwość, co da dutki, podliże się któremu tam z górali trza i ... "Alleluja" i do przodu ... "honorowych" członków ZP przybywa, a honoru ubywa.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl