21.09.2021, 19:36 | czytano: 8691

Wójt traci przewagę. Przewrót w Radzie Gminy Czorsztyn

Fot. Kadr z relacji video z sesji
Utrata zaufania była głównym powodem odwołania Stanisława Chmiela ze stanowiska przewodniczącego Rady Gminy Czorsztyn. Zastąpił go radny Andrzej Sproch, dotychczasowy wiceprzewodniczący.
Za odwołaniem wieloletniego przewodniczącego rady było 10 radnych. Głosowanie było tajne. - Powodem tej decyzji jest brak zaufania - uzasadnili krótko.
Po odwołaniu Stanisław Chmiel podziękował wójtowi i pracownikom urzędu za dotychczasową współpracę. On sam otrzymał też podziękowania od wójta Tadeusza Wacha.

Nowym przewodniczącym został Andrzej Sproch. Jego kandydaturę poparło 9 radnych. - Chciałbym podziękować radnym za wybór. Mam nadzieję, że będziemy dobrze współpracować dla dobra rady, gminy i mieszkańców. Do pracy - powiedział. Jego wybór przyjęto oklaskami.

Wiceprzewodniczącą rady została wybrana Agnieszka Klag. Jej kandydaturę poparło 11 radnych.

Sytuacja ta oznacza zmianę w układzie sił w czorsztyńskiej radzie. Czy wójt Tadeusz Wach ostatecznie stracił popierającą go większość i przychylnego mu przewodniczącego, którzy objęli władzę, pokażą kolejne głosowania. Faktem jest, że większość w radzie zdobyli radni, którzy niejednokrotnie krytycznie odnosili się do jego poczynań.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dosia piorąca27.09.2021, 08:20
Obserwując ostatnie wydarzenia odnosi się wrażenie, ze wymiana przewodniczącego to duży wstrząs dla rządzącej gminą trójcy prze.....Otóż obserwując przyrodę i jesienne powroty w urzędzie gminy Czorsztyn pojawiała się znów....... p. Skarbnik. Czyżby to początek jesiennych powrotów tych którzy odfrunęli??. Może wkrótce znów zobaczymy w urzędzie p. Jandurę i p. Fudalę i p. Łabno jako dyrektora. Pani sekretarz w futrze (+15 stopni) przypominającym wyleniałą panterę znikła dziwnie szybko z urzędu, więc może nadchodzą jesienne powroty i jest nadzieja!!!!!!!
Yanda24.09.2021, 15:14
Teraz jest tylko pytanie czy p. Chmel pogodzi się z odejściem czy będzie robił nowemu przewodniczącemu pod górkę. Władza nie lubi zmian. A z dyrektorką p. Łabno to po kontroli i odejściu ze stanowiska nikt - ani Wójt ani przewodniczący ani sekretarz nie przeprosił ani jej nie podziękował. Ludzie władzy zaparzeni w siebie. Może p. Sproch będzie miał na tyle siły żeby nie dać sie uwikłać w układy i kolesiostwo. Bo nie może być tak żeby Wójt mówił przewodniczącemu co ma robić, a działo się tak że przewodniczący nie znał ustawy o samorządzie gminnym i żer to ON ma władzę nad Wójtem i ON rządzi radą. A radny Zachara zachował się przyzwoicie
monia23.09.2021, 21:35
Wójt wcale nie był taki zły. Zaczęło się psuć po odejściu Jandury. Przez jakiś czas przewodniczący Chmiel jeszcze to jakoś trzymał w kupie, ale też już się nie dało. Podziękować mu za ten czas, niech teraz ktoś inny się wykaże.
Niech się tam w gminie ktoś weźmie za przekręt w szkole w Sromowcach Niżnych. Chodzi o godziny, które dostanie nowy dyrektor, których nie powinien dostać. Tak zaplanowali, że będzie musiał je dostać.
Pastuch Elektryczny23.09.2021, 14:50
Wymiana przewodniczącego to tak naprawdę powinien być początek zmian. Wójt nie tylko stracił kontakt z rzeczywistością, ale traktował przewodniczego jak pacynkę którą wkłada się na środkowy palec. Facet jest dobry do robienia zdjęć, ochrony i cukrowej rurki. Przerwa i "konsultacje" z Wójtem i prawnuczkiem w sprawie listu p.. Łabno. Oni mu podyktowali co ma powiedzieć!!!!! Przewodniczącemu Rady Gminy!!!! a ten tak zrobił!!!! niepojęte - p. Jandura jako były przewodniczący pewnie miał cały dzień niestrawność. Kobieta napisała że straciła zapał i ochotę do pracy przez ślepego Wójta isądecką paniusie a oni , że RODO. A do tego duetu do wymiany pasuje żeby dołączyła czarna strażnica wójtowych sekretów - nowosądecka sekretarz gminy.
/.../
bleble23.09.2021, 08:32
24.06 nie został przez przewodniczącego odczytany raport o stanie gminy, rezygnacja z funkcji dyrektora P. Łabno i zamiatanie pod dywan problemów w szkole w Sromowcach N. - nie odczytanie, a wręcz wymazanie z zapisu filmowego posiedzenia rady gminy próby przeczytania jej listu - tym podpadł najbardziej wójt i przewodniczącego.
Na tym samym posiedzeniu brak wotum zaufania dla wójta a co za tym idzie i dla P. Chmiela. Wójt stracił chyba kontakt z rzeczywistością.
Miejmy nadzieję, że wszystko się ustabilizuje dla ogólnego dobra mieszkańców gminy.
aa22.09.2021, 17:00
ff - do Słowacji macie blisko.
xyz22.09.2021, 11:02
do @abc
tzn, że ten drugi radny zachował jeszcze zdrowy rozsądek i nie trzyma się kolesiostwa, tylko trzeźwo myśli. Bo tak po kolesiowemu to wójt u przewodniczącego przepychał to, co było nie wygodne, i pismo od jednego do drugiego w kilka dni nie mogło dotrzeć
Jabłoncanin22.09.2021, 10:46
W Jabłonce by pasowało z Przewodniczącym Rady gminy podobnie uczynić zero obiektywizmu prowadzenie rady pod dyktando radnej córki wójta Gminy Jabłonka ostatnia była dobitnym przykładem reprymendy udzielonej przewodniczącemu przez Radną
abc22.09.2021, 08:47
Wszystkich starych do wymiany bo przyrośli do stołków i temu drugiemu ze Sromowiec Wyżnych żeby uszy opadły publicznie taki sprawiedliwy że zagłosował za odwołaniem kolegi
mieszkaniec22.09.2021, 07:50
Beznadziejny Wójt, beznadziejna gmina. Nie trawię tego kolesia.
Jola22.09.2021, 07:12
W Szczwnicy też byłoby to mile widziane bo mafi się z tego zrobiła nie do ruszenia.
ff21.09.2021, 22:56
Jako wieloletni radny mogę powiedzieć, że trudno się pracuje, kiedy radny głosuje przeciw wnioskowi przewodniczącego, a za chwilę zgłasza taki sam wniosek.
Nie dziwię się Chmielowi, że to odwołanie przyjął z ulgą i uśmiechem na twarzy.
Niech teraz ktoś inny się męczy z nieobliczalnymi i przewrotnymi Maniowianami.
Sromowce jedne i drugie powinny odłączyć się od gminy Czorsztyn i utworzyć gminę Sromowce, tak jak to kiedyś było.
Może wkoncu też dojrzecie do takiej decyzji21.09.2021, 22:50
Radni z lapsz niznych - patrzcie i się uczcie
Manowion21.09.2021, 21:29
Mam nadzieję, że nowi przewodniczący zachowają zdrowy rozsądek i nie wyciągną wszystkich skrywanych brudów na światło dzienne, bo zarząd komisaryczny jeszcze żadnemu samorządowi nie wyszedł na dobre.
hm...21.09.2021, 20:42
Wójt to stracił więcej, niż tylko przewagę w Radzie. Stracił zdrowy rozsadek, szacunek ludzi, właściwy ogląd sytuacji i wsparcie tych, którzy kiedyś stali za nim murem. Otoczył się klakierami, lizusami i interesiarzami, którzy wykorzystują swoje stanowisko do prywatnych celów, działając jak walec- rozjeżdżają wszystkich, którzy ciągnęli tę gminę do przodu i którzy mieli odwagę się postawić, albo zwrócić uwagę, ze źle się dzieje. Nadzieja w Radzie, że wreszcie będzie patrzeć mu na ręce. Jest szansa, ze nie będzie chowania niewygodnych pism, przepychania prywatnych interesów i udawania pracy. Gość się nie orientuje za bardzo co się w gminie dzieje np. że projekt na salę nie przeszedł (w sumie to taka mała rzecz, bagatela inwestycja za parę milionów) Rence (już nawet nie ręce) opadają
Gienka21.09.2021, 20:26
Rodzina rodzinie...W strukturach gminy od zwykłego pracownika w górę,80% to rodzina,rodzina rodziny i znajomi rodziny.... Najważniejsze inwestycje rodzinne prawie wykonane.
Sulok21.09.2021, 20:19
@Norek, fajny nick ci wymyśliłem,nadal pracujesz w komunalce maniofskiej? Ostatnio podobna akcja była w gminie Cz. Dunajec, ale tam wielu co ich odstawiono burzyło się na takie metody. Większość zawsze może robić to co się jej podoba i nic nikomu do tego.
Mieszkaniec21.09.2021, 20:02
Na Stylchnie byłe działki gminne pokupowane na teścia, domki już na niektórych stoją. Teraz to mu mogą ....
Norek21.09.2021, 19:40
Ech.....w Łapszach by sie tez tak przydało zrobić....ale tam radni to cienkie bolki......łapki w górę jak Wójt chce, a Przewodniczący to tońcy jak mu Wójt zagro.....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl