30.09.2021, 16:00 | czytano: 4110

Wicewójt apeluje, aby ostudzić emocje. Samorząd nie wypowiada się, który wariant jest najlepszy

Również w gminie Raba Wyżna trwa dyskusja, który wariant przebiegu przyszłej trasy S7 Rabka-Zabornia - Chyżne jest najlepszy. Zdania są podzielone, a władze gminy studzą emocje. - Na tym etapie są one niepotrzebne - mówi wicewójt Rafał Grygorowicz.
Przypomnijmy, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie przedstawiła pięć wariantów przebiegu nowej trasy drogi S7. Np. w sąsiednich Spytkowicach mieszkańcy domagają się poprowadzenia drogi z dala od centrum miejscowości i są przeciwni wszystkim pięciu wskazanym przebiegom trasy.
Również w Rabie Wyżnej zrodziła się dyskusja na ten temat. Podczas dzisiejszej sesji rady gminy wicewójt Rafał Grygorowicz mówił, że samorząd nie optuje w tej chwili za żadnym z wariantów. - Nie chcielibyśmy, aby inwestycja wiązała się z dużą liczbą wyburzeń. Chcemy też zaprojektowania węzła i wjazdu do Raby Wyżnej, w rejonie skrzyżowania z droga powiatową, aby było wygodne połączenie z naszą miejscowością. Sugerujemy też odsunięcie nowej trasy od terenów zurbanizowanych. To są nasze główne postulaty - wymieniał. - W tej chwili mamy etap pewnego rodzaju burzy mózgów. Wiemy, że są różne stanowiska w tej sprawie. Sołtys Raby Wyżnej zbiera podpisy pod drugim wariantem, ale są też inne propozycje. Nam chodzi o wariant, który nie będzie blokował możliwości rozwoju gminy, działalności gospodarczej i będzie korzystny dla mieszkańców.

Przewodniczący rady gminy Robert Wodziak zwrócił uwagę, że gmina już przed laty zabezpieczyła tereny pod przyszłą drogę i to z nich należy w pierwszej kolejności korzystać przy wytyczaniu nowego przebiegu S7.

- Sprawa budzi wiele emocji, ale na razie muszą się w tej sprawie wypowiedzieć mieszkańcy. Inwestor bada, jaka jest reakcja ludzi na inwestycje, które warianty są do przyjęcia. Ostatecznie zaproponowane zostaną trzy, z których zostanie wybrany jeden, ale nic nie jest przesądzone i zmiany będą wprowadzane na każdym etapie. Dlatego teraz te emocje nie są potrzebne. My, jako samorząd, nie wypowiadamy się, który wariant jest najlepszy - mówił wicewójt.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
NIE dla wariantu nr. 101.10.2021, 10:07
Teraz najważniejszy etap wyboru 3 wariantów a wicewójt Rafał Grygorowicz studzi emocje żeby ludzi uciszyć... Jednocześnie proponując najgorszy wariant z możliwych "Przewodniczący rady gminy Robert Wodziak zwrócił uwagę, że gmina już przed laty zabezpieczyła tereny pod przyszłą drogę i to z nich należy w pierwszej kolejności korzystać przy wytyczaniu nowego przebiegu S7." - Wariant 1. Gmina powinna popierać wariant 2 i sprzeciwić się wariantowi 1. Władzę nie słuchają mieszkańców. Postawę władz Gminy w tym wójta Andrzeja Dziwisza zapamiętamy przy wyborach....
Mieszkaniec RW01.10.2021, 08:50
Władze Raby Wyżnej mają w d.... głos mieszkańców ludzie muszą sami działaś żeby im nie zrobili przed oknami drogi. Przez 50 lat się wiele zmieniło powstało mnóstwo nowych budynków, trzeba być d...m żeby tego nie uwzględniać. Nowa drogo powinna ominąć jak tylko można tereny zabudowane aby odciążyć mieszkańców od uciążliwości hałasu, zanieczyszczeń powietrza, smogu. Dlatego wariant 2 jest dobry. Zdziwienie budzi postawa władz gminy która chce po cichu poprzeć wariant 1 który jest najgorszy z możliwych. Tyle mówi się o zdrowiu czystym powietrzu i hałasie, wariant 1 jest niedopuszczalny.
ewa30.09.2021, 22:02
Po to was wybieraliśmy abyście nas reprezentowali, zabiegali o jak najlepsze rozwiązania dla Gminy.A wy chowacie głowy w piasek.Wstyd.Podobnie zresztą w sąsiednich Spytkowicach.Wójt w tej sprawie nie raczył się wypowiedzieć.
Mieszkaniec Raby30.09.2021, 20:41
Najlepiej umyć ręce i nic nie robić, a ludzie niech się sami martwią jak zawsze w tej chorej gminie Rabie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl