03.10.2021, 10:12 | czytano: 5226

Górale staną przed komisją wojskową

zdj. WKU w Nowym Targu
ZAKOPANE. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa pod Giewontem. W rozpoczęciu procesu kwalifikacyjnego w Zakopanem wziął udział zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień, mjr Lucjan Paździora.
WKU przypomina, że kwalifikacja jest obowiązkowa, należy mieć ze sobą dokument tożsamości, zdjęcie do książeczki wojskowej oraz w przypadku posiadania, aktualną dokumentację medyczną.
O akcji informują obwieszczenia oraz wezwania imienne, które zostaną dostarczone zainteresowanym.

Do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w 2002 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wobec osób wzywanych, które nie zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, może być nałożona grzywna w celu przymuszenia albo zarządzone przymusowe doprowadzenie prze policję.

Co się tyczy osób posiadających podwójne obywatelstwo i zamieszkałych na stałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - ustawa o powszechnym obowiązku obrony stanowi, iż "powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej".

W związku z art. 4 wszystkie osoby które posiadają podwójne obywatelstwo i zamieszkują na stałe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej a urodzone w latach 1997 - 2002 proszone są o przesłanie dokumentów potwierdzających fakt posiadania drugiego obywatelstwa i potwierdzenie stałego zamieszkania poza granicami RP celem skreślenia z list osób stawiających do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Olo03.10.2021, 14:14
Mój ty panie,dzisiejsza młodzież potyka się o własne nogi,jak poradzą sobie na poligonie ?
88803.10.2021, 10:26
Ehhh, piękne czasy...komisja... pobór...zasadnicza służba....jest co wspominać, coś się w życiu przeżyło i zobaczyło, nauczyło....Nie to co teraz.. Zniewieściałe ptysie kolorowe niemające co ze sobą zrobić...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl