05.10.2021, 18:52 | czytano: 7426

Mimo protestu w Trybszu i sprzeciwu w Krempachach powiat nie wycofuje się budowy mostu na Białce

Fot. Tomasz Budz / Trybsz Facebook
Gmina Łapsze Niżne unieważniła przetarg na budowę drogi z Trybsza do Krempach, którą miał prowadzić objazd na czas budowy mostu na Białce. Pozostał już tylko temat budowy mostu zastępczego. Powiat nie przymierza się do tej inwestycji, ale gmina szuka jeszcze jakiegoś rozwiązania.
Przypomnijmy, iż inwestycja stanęła pod znakiem zapytania po proteście mieszkańców Trybsza. Powiat nowotarski, który rozstrzygnął już przetarg i zlecił budowę nowego mostu, wyznaczył objazdy przez Czarną Górę i Czorsztyn, czemu sprzeciwili się mieszkańcy. Zorganizowali protest i zażądali mostu tymczasowego.
Tańszą i prostszą alternatywą była budowa nowej drogi z Trybsza do Krempach. Znacznie skróciłaby ona objazd do Nowego Targu. Jednak podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy Krempach sprzeciwili się budowie drogi.

Co dalej? Gmina Łapsze Niżne nie rezygnuje z pomysłu budowy mostu tymczasowego. - Analizujemy możliwość urządzenia mostu zastępczego - mówi krótko wójt Jakub Jamróz.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu Tomasz Moskalik zaznacza, że powiat nie weźmie na siebie ciężaru budowy mostu tymczasowego. Jak dodaje, wykonawca mostu, zgodnie z umową, czeka do końca listopada i od grudnia przystępuje do robót.

- Wiem, że wójt podejmuje starania by pozyskać most tymczasowy, sporządzić na niego dokumentację i go wybudować. Powiat obniżył dofinansowanie ze strony gminy o 650 tys. zł, na poczet budowy drogi do Krempach, więc pewnie nie będzie przeszkód by ta kwota została wykorzystana przez wójta  na pokrycie części wydatków związanych z budową przeprawy zastępczej. Natomiast wspólnie stwierdziliśmy, że przygotowanie mostu tymczasowego nie może być powodem opóźnienia prac – podkreśla dyrektor Moskalik.

Jak dodaje, powiat nie planuje budowy mostu zastępczego, bo wraz z najazdami byłby to koszt 3-4 milionów złotych, w dodatku jest możliwość objazdów drogami publicznymi.
- Czy obawiam się sprzeciwu ze strony mieszkańców? Obawiam się jego (sprzeciwu) długofalowych skutków – mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. - Obawiam się tego, że jeżeli w ciągu najbliższego roku nie wybudujemy nowego mostu, to być może po kolejnym dużym stanie Białki, będziemy musieli całkowicie zamknąć istniejący obiekt. I wtedy nie będzie priorytetem most tymczasowy, ale jak najszybsze wygospodarowanie kilkunastu, kilkudziesięciu milionów na budowę i szybkie wykonanie jakiegokolwiek mostu. Już teraz, ze względu na podmyte podpory, musieliśmy ograniczyć tonaż do 3,5 t. i wprowadzić na całym obiekcie ruch wahadłowy. Tymczasem właśnie mamy naprawdę jedyną szansę: mamy projekt, mamy finanse, mamy umowę z wykonawcą i powtórzę: przy braku przeszkód jesteśmy w stanie umożliwić przejazd przez nowy most przed końcem 2022roku. Jeżeli nie wykorzystamy tej możliwości teraz, to nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy pojawi się powtórna szansa na wybudowanie nowego mostu w Trybszu - dodaje.

Radna powiatowa Irena Rataj apeluje, że trzeba zrozumieć mieszkańców Trybsza, którzy domagają się na czas budowy mostu przeprawy zastępczej. Byłoby to, jej zdaniem, rozwiązanie i wygodniejsze, i bezpieczniejsze. Jednak, jak podkreśla, należy kontynuować rozmowy i szukać porozumienia w sprawie budowy drogi do Krempach. - Most po zakończeniu zostanie zlikwidowany i delikatnie mówiąc, pieniądze zostałyby utopione. A droga zostanie, ruch się zmniejszy, bo wróci na most. Później droga będzie służyć mieszkańcom głównie rekreacyjnie i turystycznie. Szkoda, że tak się to potoczyło na zebraniu. Dziwi mnie stanowisko Krempach i gminy Nowy Targ. Może gdyby zwrócić się do gminy Nowy Targ o częściowe finansowej tej inwestycji, to byłyby inne stanowiska. Ten most nie służy tylko łapszańskiej gminie, ale też gminom ościennym. Do gminy Łapsze Niżne, i z Krempach, i z innych miejscowości też dojeżdżają pracownicy. Most jest potrzebny i trzeba go budować. Należy studzić emocje i szukać porozumienia. Jak mówi przysłowie „Zgoda buduje, niezgodna rujnuje” – zaapelowała.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zniesmaczona23.10.2021, 10:21
Jak zobaczyłam zdjęcie na stronie Podhale 24 pl. to krew się we mnie zagotowała ! Ekipa władzy która zaczęła budowę mostu w Limanowej to przepraszam ale od razu skojarzyłam czasy rodem z PRL u ! Budowa mostu za 12.5 mil. gdzie nie ma ani słowa o dofinansowaniu przez gminę ????? A z kolei gmina Łapsze ma finansować most w Trybszu 50 na 50 no to faktycznie coś jest na rzeczy z pozyskiwaniem dotacji przez gminę Łapsze N. To znaczy że ta ekipa nie pomoże Łapszańskiej gminie ? A wójt wiązał takie nadzieje właśnie z tą ekipą . A jak widać były to tylko jednak marzenia. W roku wyborczym obiecanki znowu będą to jedno jest pewne!
wyborco czy Ci nie żal ?19.10.2021, 19:02
He he !!! Stanowczo... tak obniżyć pensję wójtowi popieram ! Ale kto to zrobi radni.... te nieroby ta wazelina ? Jeśli gmina się nie stara o dotacje to na niby skąd je będą mieli? Nie ma inwestycji na rozwój gminy.... to jasna sprawa zarządzanie gminą do d..y !!!!! Te gminne m......i na pewno nic dobrego nie wymyślą trzeba było się uczyć to słoma z butów by nie wychodziła ! Władza od siedmiu boleści się znalazła. Problemy i tylko problemy w tej gminie nic nowego!
stanowczo !16.10.2021, 14:00
Jak się czyta ile to się robi inwestycji w ościennych gminach to aż serce rośnie a w gminie Łapsze idzie to wszystko jakoś pod górę ! Bardzo słabo z pozyskiwaniem dotacji. Radni trzeba brać przykład radnych z Mszany i obniżyć wójtowi pensje co najmniej o 5000 tyś. Być może sytuacja się poprawi ! Cała ta rzesza tych pseudo urzędników w gminie bierze kasę za nic nie odpowiada i w sumie to towarzystwo wszystko sobie olewa ! Rada gminy to też w pewnym sensie wypadkowa takiej jeszcze nie było do tego czasu! Co tu dużo gadać jaki pan taki kram ! Szkoda tylko straconego czasu i kolejnych 5.lat!
obcy11.10.2021, 09:23
Jak zaczyna być bajanie w przestrzeni publicznej to już trzeba rozmawiać! Temat jest trudny bo większość ludzi nie wie jakie skutki gmina poniesie w przyszłości i co dalej z inwestycjami na dalszy rozwój gminy ? Niestety zdarza się że jakiś tam karierowicz dorwie się do władzy i narzuca swoje pomysły całemu społeczeństwu które jak pamiętam nie zawsze są zrealizowane raczej to tylko obiecanki.
mbd08.10.2021, 10:41
Tak się traci głosy wyborców jeśli coś się zawali trzeba mieć troszeczkę samokrytyki i przeprosić mieszkańców wójcie tego wymaga kultura !
moja opinia08.10.2021, 08:34
Śpiska ! Zgoda to wszystko prawda... ale wójt wychodził z założenia że jak w Kacwinie wybudował ścieżki rowerowe na prywatnych gruntach to dlaczego nie budować drogi w Krempachach ???? No i się przeliczył... won
od Krempach powiedzieli mieszkańcy..... to nie Kacwin wójcie możesz swoje fanaberie realizować w Łapszach jak na to pozwalają mieszkańcy. Co do radnej pracowała w gminie i o przekształcaniu działek na rzecz gminy a zwłaszcza w Niedzicy może coś powiedzieć !!!!! wk........też ma wiele racji nie jest to administracja gminy na obecny czas niestety .
wk...........07.10.2021, 19:10
Pani radna Rataj zabiegała i owszem ale o drogę w Kacwinie mniej więcej od posesji wójta do granicy z Niedzicą i to było by wszystko na co radną było stać w tej kadencji ! Przez takie poronione decyzje tej Kacwińskiej inteligencji, której połowę stanowią pracownicy Urzędu Gminy wylewane są wiadra pomyj na Spiszaków i nie tylko. Nigdy nie zagłosuje na tak rodzinną a zarazem.... o zgrozo nieudolną władzę z Kacwina !!!!! Czy Spiszacy to solidarny NARÓD na pewno nie wystarczy oglądać sesje by wyrobić sobie pogląd na te gminne ma....i ! A tak na marginesie kultura bywa wrodzona albo nabyta panowie ???????
Śpiska07.10.2021, 16:33
Gdzie była pani radna Rataj do tej pory? Nigdzie. Ale przypomni sobie o mieszkańcach podczas kampanii- przejdzie od domu do domu z uśmieszkiem i rozda ulotki.
Most zastępczy TO NIE SUKCES ANI WÓJTA ANI TAK ZWANEJ POSŁANKI PALUCH. Gdyby nie protesty, nic by się nie zadziało.
Jeżeli to takie proste - dlaczego Wójt nie "załatwił" mostu na tyle wcześniej by rozpocząć prace w terminie?
I PZD i powiat myślą, że wejdą na most w grudniu? Co za brednie! Bez zastępczej przeprawy BUDOWA NIE RUSZY, tak sądzę.
I- pani RADNA- CZY PANI BYŁA NA rzekomej drodze do Krempach? To Pani zapewne wie, że nie ma drogi w całości, kończy się na PRYWATNEJ WŁASNOŚCI, KTÓREJ NIKT NIE DA (tzw. ogrody) i na całej długości zahacza także o PRYWATNE DZIAŁKI Z OBU STRON - gdyby miała mieć proponowaną przez włodarza szerokość.
Ludzie, gadacie o miejscu, w którym nikt z Was nie był!
Zych06.10.2021, 19:43
Jasnowidzu dobrze mówisz, most jest rzadkim i cennym zabytkiem techniki z lat 20-tych XX wieku. Nowy most powinien być postawiony trochę w dół rzeki, a jak go skończą to stary do remontu i ścieżkę rowerową i pieszą dla turystów po nim puścić, niech oglądają zabytek. Zakręt też by się wyprostował i nie tłukli by sie ludzie na tym skrzyżowaniu z Białki.
Lola06.10.2021, 10:12
Już nie spinajcie się tak komentatorzy . Na stronie jest wyrazna informacja, że Pani Paluch pozyskała most zatepczy. I wielkie dzięki jej i wójtowi za to.
hahaha06.10.2021, 09:18
Czyli lepiej nie remontować tylko czekać aż się zawali i wtedy już wszyscy wszędzie będą mieli blisko. Ameby umysłowe :D
Spisok06.10.2021, 08:56
Oj Panie wojcie - przez pana niedopatrzenia ludzie się kłócą i wylewa się pomyje na śpisoków. Pan jest temu winien - pamiętamy a ten przykład jest tego dowodem ...
Simon06.10.2021, 08:49
Tak tak najlepiej zwalić winę na Trybsz, że to tylko mieszkańcy Trybsza mają problem i tylko oni protestują. Zamknąć most na dwa lata, całkowicie odciąć dojazd z tej strony Trybsza przecież to absurd. Ludzie co wy piszecie, dwa lata to masła czasu. Ostanio był wypadek przy moście , droga była zamknięta 4 godziny a co się działo? Jak wyobrazacie sobie jeździć przez Czarna Góre w zimie ? Zapraszam wszystkich tych, którzy piszą " zamknąć i koniec "
Anty łysek06.10.2021, 08:43
Ty łusek nie cwaniakuj fikasz bo to Ciebie nie dotyczy jak by dotyczyło to byś inaczej pisał teraz przez Łapsze i trybsz wszyscy jeżdżą. Czemu niedzica i Kacwin nie jeżdżą przez falsztyn co??? Panie mądry??
i co dalej?06.10.2021, 08:12
Genio !..... Polecam jednak oglądanie sesji gdzie Wójt jasno powiedział , społeczeństwo Krempach nie życzyło sobie mojej obecności na zebraniu ! No o czym to świadczy Genio no o czym ? A co do radnych to jest dobre pytanie... co te **** są w stanie zrobić ???? Bezmyślnie głosować to jedno im świetnie wychodzi!!! Wiadomo że mosty autostrady drogi ma budować PAŃSTWO czyli RZĄD !!!!! Skoro chce ten biedny Wójcina budować takie duże inwestycje to trzeba mu pozwolić utopić dalszy rozwój gminy na kolejne lata !!!
Krempason06.10.2021, 02:04
A czy to jest takie trudne wybudować nowy most obok starego a później rozebrać stary????
Łysek z pokładu06.10.2021, 00:33
A może na czas remontu przenieśmy wszystkie urzędy do Trybsza - a czego jeszcze nie chcecie. Most zamknąć i remontować a nie słuchać bajek. Ciekawe czy jak jeden z drugim w trybszu remontują podwórko to dom zastępczy sebudują? Drzwi wejściowe przestawiają? Robić a mieszkańcy proszę o cierpliwość .
Aaaa i proszę innymi wsiami się nie zakrywać bo to tylko zagrywka kilkunastu osób z Trybsza i kilku z wyznych ....
Spisok spisokowi skałą w oku05.10.2021, 22:35
A podobno to taki solidarny naród...
***05.10.2021, 22:34
Haha jak jest pożar to wszyscy dobrzy ale jak po moim to ni chu. Śpiska krew
PL05.10.2021, 22:12
Objazd przez Czarną Górę to tylko teoria. Jak wyminą się duże auta jadące pod Sołtystwo? Druga sprawa to stan nawierzchni na odcinku Cz.Góra Trybsz, to nie droga tylko tor przeszkód.
Z okolic05.10.2021, 21:49
Krempaszanie wstydźcie się.!!!
Jasniwidz05.10.2021, 21:21
Chodzą pogłoski że most jest boski , prawdopodobnie Austriakom bardzo sie podoba interesują sie nim o ile go już nie kupili . Myślę i chcę aby ktoś się tym zainteresował choćby Ci na których głodowaliśmy bo w każdej bajce jest trochę prawdy choćby na dnie.
Gienio05.10.2021, 20:35
Dlaczego na zebraniu w Krempachach nikt z włodarzy Gminy Łapsze Niżne się nie pojawił!!!! Przecież to było w interesie Gminy. Moim zdaniem nie chciało się ruszyć d.....y Wójtowi ani żadnemu radnemu. Tak podeszli do sprawy że Krempachy mają w tym interes i muszą się zgodzić, a tu zong. Takich włodarzy ma gmina Łapszańska!!! Wstyd!!!
Radek Radecki05.10.2021, 20:01
Krympasianie niekcom puścić Trypsianów po nasym
A gdzie nauki Jana Pawła II
Ze bratu zawsze trzeba pomoc

Oni chyba nie chodzą do kościoła .
smutne

Taka zawiść
Smok05.10.2021, 19:36
Ale w ogóle tak apropo to jaki to jest problem rzucić kłód na rzekę po których rzeka będzie płynąć i po któryk się będzie dało przejechać?

Kiedysi pare lat temu tam u górali w okolicy Ratułowa to chyba było, jakisi tam mostek remontowali to zjazd koło mostku do rzeki i po kłodach.

Kto się boi, komu szkoda niech jedzie objazdem, ważne żeby karetka miała szybciej blisko i po sprawie.
most05.10.2021, 19:34
nie ma zgody i kompromisu zamknac droge i koniec
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl