06.10.2021, 14:51 | czytano: 5596

Słowacy zapowiadają rewolucję komunikacyjną: w Tatry autobusem, zakaz wjazdu dla samochodów spalinowych

- W Tatry Wysokie bez transportu osobowego, zakaz wjazdu pojazdów z silnikami spalinowymi, pierwszeństwo samochodów elektrycznych i komunikacji miejskiej. To wizja Ministerstwa Transportu i Jazdy - informuje słowacki portal regiony.zoznam.sk.
Resort zapowiedział stworzenie 2030 roku stref bezemisyjnych nie tylko w Tatrach, ale stopniowo także w miastach i regionach Słowacji. Plan zakłada stworzenie wielkopojemnościowych parkingów, w pobliżu autostrady i linii kolejowej z połączeniami z liniami komunikacji miejskiej do turystycznych miejscowości w Tatrach, obsługiwanymi przez ekologiczne autobusy.
- Dzisiaj inicjatywa jest planem programowym, którego celem jest stopniowe tworzenie inteligentnych stref bezemisyjnych w miastach i regionach Słowacji do 2030 roku. Tatry to narodowy symbol, pamiętam, jak podczas przygotowań do Mistrzostw Świata w Narciarstwie 1970 roku zjednoczyły wówczas całą Czechosłowację. Tatry mają moc, aby ponownie rozpocząć coś wielkiego, aby Słowacja stała się światowym liderem z czystymi i zdrowymi miastami i regionami, również dzięki zastosowaniu zielonych i cyfrowych innowacji w transporcie i innych sektorach naszej gospodarki – powiedział Igor Šenkarčin, inicjator projekt Tatry 2030.

Czy w Tatrach Wysokich zabraknie samochodów z klasycznymi silnikami spalinowymi? - Nie będzie tak szybko i nie będzie to skok, ale będzie to proces, z którym już się pogodziliśmy. Wielu może go nawet powitać. Z pewnością nadejdzie dzień, kiedy ten środek transportu będzie ograniczony i bliski zera - dodał.

Więcej kliknij TUTAJ

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Góral z Pienin07.10.2021, 08:15
Jak ja czytam REWOLUCJA to kolana mi miękną.
A jak czytam Słowacka rewolucja to pusty śmiech mnie ogarnia .
Jak przyjęli Euro to wydawało im się ,że juz sa tak bogaci jak Niemcy.
Niech wogoole zamkną VT. Po co im milionerom potrzebni turyści ???
Zjedzą każdy dzien obiad za komunistyczny bon "listki" w restauracji zamykanej na niedziele - bo się nie opłaci .
Dialnicu z jednym tunelem pomiedzy miasteczkami Ruzenberok a Martin robia juz 20 lat ! ! ! ! a beda robic parkingi hehehe
Śliczny06.10.2021, 23:17
@tarżanin stary. Prawie udana rewolucja była,podobno, u mnie w domu jak kolejny raz na ucisk się zbuntowałem,żona dyktator jak prawie każda(ale zawsze kochana....). Niestety mam krótką pamięć jak mnie z nóg ścięła miotłą,śmiechem mnie rozbroiła(to był podstęp) jak ,,próbowałem,, stać na barykadzie, nie wiem do dziś o co głowa walnąłem.
brawo bracia Słowacy06.10.2021, 23:03
Szwajcaria Zermatt już dawno funkcjonuje ten system ale tu w komentarzach jak zawsze nie udo się bo my najmądrzejsi gorole co oscypki pucymy z dziada pradziada tak uważamy i dieslami będziemy jeździć do śmierci nasej abo ich hej
pomyśl zanim coś chlapniesz06.10.2021, 22:04
Kolejny kraj z czwórki wyszehradzkiej , który jest bardziej papieski ,jak sam papież .Jak szybko zrewolucjonizują , tak prędko się z tego wycofają Z drugiej znowu strony uważam ,że góry są do spacerowania , a nie do jeżdżenia po nich samochodami , ale to już wówczas była rewolucja nie tylko na Słowacji ,ale na całym górskim świecie ,gdy zaczęto w górach budować drogi , a nawet autostrady i to na same szczyty , a teraz przychodzą ci rewolucjoniści po rozum do swoich zakutych łbów .
szofer06.10.2021, 21:39
@Partyzant.Posiadaczem prawo jazd może być prawie każdy, nawet po szesnastym egzaminie na prawko(można jeszcze tak teraz?),kierowcą taki już nie będzie tylko posiadaczem prawa jazd.
Gienio06.10.2021, 20:37
Witam. Jak był nogdałn i nie jeżdziły samochody to smog był taki sam jak samochody jeżdziły. Pytam się kiedy te pierdoły ze smogiem się skończą? Wiecie ile jest odpadu po ze złomowaniu samochodu elektrycznego? Ktoś dobrze zarabia na "smogu". Pozdrawiam
gazda06.10.2021, 20:15
taa..nojlepij kuniem bo na owies
tarżanin stary06.10.2021, 18:57
Też uważam, że to strzał w kolano.
Skończy się to tak samo jak każda rewolucja, a niech mi ktoś poda choć jedną udaną.
Djun06.10.2021, 17:55
Już to widzę w Polsce, gdzie socjalizm ma się coraz lepiej i za niedługo auto będzie takim samym luksusem jak Fiat 126p w PRL. Wystarczy popatrzeć po ulicach Podhala co jeździ, większość to złomy 20 letnie.
kominiarz06.10.2021, 16:37
@Partyzant
W/g komentarza, wnioskuje że posiadacz prawa jazdy to wirtuoz szos co się zowie...Za mało jeździsz i widzisz właśnie tych posiadających prawo jazdy.W sumie czego się spodziewać jak jeździ się wokół komina i robi profesora z siebie.
jam to06.10.2021, 16:24
Uważam, że wyjdzie im to bokiem.
On06.10.2021, 16:14
W kattetowie tez tak powinni zrobic zeby kopcioki nas nie truły
ho, ho06.10.2021, 15:43
Brawo! Zalecam lekturę podhalańskim samorządowcom. Oczywiście, "przedsiębiorcy" będą zgorszeni. Cóż, marzyć można bez względu na zdanie dutkobiorców.
Partyzant06.10.2021, 15:40
I bardzo dobrze, za dużo zrobiło się Kierowców a zamalo posiadaczy prawa jazdy. Kierowca może być każdy, nawet byle dziad, a posiadać prawo jazdy to trzeba zasłużyć i zdać egzamin. Pozatym wyjdzie to tylko na zdrowie Góralom i przyrodzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl