14.10.2021, 08:48 | czytano: 5759

Jesienny redyk w Szczawnicy i Redykfest

zdj. organizatora
SZCZAWNICA. W sobotę zorganizowany zostanie cykl wydarzeń związanych z zakończeniem wypasu owiec. Impreza odbędzie się pod hasłem Redykfest.
Redyk jest pozostałością dawnej gospodarki pasterskiej, która jest typowa dla regionów Podhala. Pasterstwo to oprócz rolnictwa główna forma tradycyjnej gospodarki prowadzonej na terenie Szczawnicy i dawnej Rusi Szlachtowskiej (Jaworki, Szlachtowa, Biała Woda, Czarna Woda).
Organizacją pasterstwa i przetwórstwa mleka owczego zajęła się ludność wołoska, która przybyła w okolicę Szczawnicy i Podhala ok. XV wieku. To właśnie pasterze wołoscy wprowadzili swoje nazewnictwo, m.in. redyk, juhas, baca. W latach 70 tych XX wieku odbył się wielki wypas owiec z regionu tatrzańskiego. W tym czasie przez 3 dni odbywały się liczne wystawy, pokazy i konkursy. Obecnie Szczawnica chce zacząć wracać do takich wydarzeń oraz sprawić, aby redyk stał się bardzo rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalnym.

Dlatego Pieniny SPA Resort (dawniej: Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica) od 2020 roku aktywnie włącza się wraz ze swoimi obiektami na terenie Szczawnicy w świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Łącząc tradycję wraz ze świętowaniem powstał RedykFest – festiwal dzięki któremu Redyk celebrować można w Szczawnicy przez cały weekend.
W tym roku RedykFest odbędzie się 16 października - to coroczne święto owiec, radości i góralskiej tradycji.

W redykowy weekend w dniach 15-17 października Pieniny SPA Resort zaprasza także do świętowania RedykFest w swoich obiektach na terenie Szczawnicy: Willa Marta & Restauracja Bohema (Stadja Redyk), Cafe Helenka, Jazz Bar w Dworku Gościnnym, Modrzewie Park Hotel & SPA oraz afterparty na Placu Dietla z zabawą z DJ’em oraz występem kapeli góralskiej.

Szczegółowy program Redyk Fest:


mat. prasowy, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl