18.10.2021, 08:40 | czytano: 4679

Trwają kontrole: czym i w czym palisz nowotarżaninie?

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przeprowadzili w ciągu ostatnich 6 tygodni - 46 kontroli, głównie w zakresie ochrony powietrza i gospodarki wodno-ściekowej. Podając te dane, burmistrz namawia do korzystania z dotacji do wymiany pieców.
W związku z podejrzeniem spalania odpadów, podczas prowadzonych działań kontrolnych pobrano 4 próbki odpadów paleniskowych, które zostały przesłane do akredytowanego laboratorium, celem potwierdzenia spalania niedozwolonych substancji.
- W ramach prowadzonych przez nasz samorząd programów dotacyjnych w okresie międzysesyjnym (od początku września do połowy października - przyp. red.) podpisałem z mieszkańcami 12 umów na dofinansowanie wymian starych kotów centralnego ogrzewania tzw. "kopciuchów" na nowe kotły na gaz z sieci. W bieżącym roku w ramach budżetowego programu dofinansowań podpisałem łącznie 129 umów z mieszkańcami na łączną kwotę 645 tys. zł. Dodatkowo wykonywane są wymiany na podstawie 10 umów podpisanych - a nie zrealizowanych w zeszłym roku. W budżecie zaplanowano kwotę 700 tys. zł na 140 inwestycji. Jesteśmy przygotowani - wydział wnioskuje o kolejne 100 tys. zł dla tych, którzy będą chcieli jeszcze w tym roku dokonać wymiany swojego ogrzewania - mówi Grzegorz Watycha.

Burmistrz kolejny raz zachęca mieszkańców do korzystania z prowadzonych programów dotacyjnych na wymianę starych kopciuchów na nowe kotły gazowe lub przyłącz do sieci ciepłowniczej.

W ramach podpisanego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracownik wydziału przekazuje mieszkańcom szczegółowe informacje na temat programu "Czyste powietrze" oraz wspomaga mieszkańców przy wypełnianiu wniosków o dotację w ramach programu. W okresie międzysesyjnym obsłużono 52 osoby, zainteresowanych złożeniem wniosków w ramach programu. Od początku roku WFOŚiGW w Krakowie rozpatrzył 253 wnioski złożone przez mieszkańców Nowego Targu.

- Zarządzeniem z 23 września br. przyjąłem procedurę przeprowadzania kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych i przestrzegania przepisów Uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego na terenie miasta Nowy Targ. Wcześniejsza procedura kontroli obowiązywała od 31 stycznia 2017 r. Jednak zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego oraz zapisami Programu ochrony powietrza konieczna była jej aktualizacja, głównie w zakresie wzoru dokumentów, którymi posługują się kontrolerzy - wyjaśnia.

Dla przypomnienia, 27 września tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Głównymi punktami lokalnej uchwały antysmogowej obejmującej obszar MPZP nr 22 CENTRUM jest odejście od węgla tj.: od 1 stycznia 2022 r. zakaz eksploatacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel, od 1 stycznia 2030 r. zakaz eksploatacji istniejących kotłów i ogrzewaczy na węgiel, od 1 stycznia 2023 r. zaostrzenie wymagań dla nowo-instalowanych kotłów i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (w tym kominków) na biomasę, zachowanie spójności w zakresie terminów i wymagań z obecną uchwałą antysmogową dla małopolski, czyli wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 r., wymiana kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 r.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
- Mam nadzieję, że to kolejne działanie mające na celu poprawę jakości powietrza, zainicjowane przez nasz samorząd będzie dobrym przykładem dla gmin z naszego regionu - podsumowuje burmistrz Watycha.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ff21.10.2021, 15:38
Proszę skontrolować MPEC dlaczego we wrzeniu na początku (przy temperaturach na zewnątrz ponad 20 stopni) włączył ogrzewanie dla bloków.
W sumie to wiadomo czemu włączył, bo Spółdzielnia Mieszkaniowa tego chciała. Ale czy tam w MPECu też są takie tęgie umysły, że nie mają żadnego rozsądku?
Nie dość, że wszystko drogie, to jeszcze rachunek za niepotrzebne ogrzewanie za chwcilę trzeba będzie zapłacić.
nowotarzanka20.10.2021, 11:36
Doczekam sie na odpowiedz Pana Burmistrza

Nikt nie ma obowiązku czytania komentarzy na portalach. Jeśli liczy Pani na odpowiedź - proponuję napisać bezpośrednio do burmistrza. Adres mejlowy jest na stronie Urzędu Miasta. Moderator.
mm19.10.2021, 23:21
OD MOJEJ MAMY na końcu lat 80 i początku 90-tych zabrano wypłatę 10 krotną na przyłącz gazu....i się okazało że bloki nie są przystosowane jak się upomniała o zwrot to raptem pieniędzy nie ma....przepadły.... węgiel był zawsze teraz się za jego jakość....
takitam.19.10.2021, 12:55
ano tym na co mnie stac! wladza od 1989 roku robi wszystko, bysmy zarabiali jak na zachodzie, wiec zarabiamy tak samo : 2500 - 3000. tylko ze tam zarabiaja w euro, a my tutaj 1/5 z tego...
Pozdrawiam ekoterrorystów19.10.2021, 00:18
Unia tak wygórowała normy że nawet uderzy w ciepłownie które ogrzewają bloki. I nie pomogą żadne filtry. Chcą zamknąć nasze kopalnie a żeby zamknąć to zakażą palić definitywnie węglem Także liczcie się na spore podwyżki bo nasz rząd się nie postawi unii tylko będzie przytakiwał a my będziemy albo płacić albo mieszkać w zimnie.
skohistoria18.10.2021, 23:36
A jaki teraz piec założyć jak ekogroszek i ekomiał nie jest już eko i nie wolno nim palić. Zostaje pelet ale jak widać to za chwile i pelet nie będzie eko. Unia chce byśmy mieszkali w zimnych domach i chodzili pieszo bo zabronią samochodów emisyjnych. Najśmieszniejsze jest to że nawet tu unia ma swoich wyznawców którzy chcą wszystkiego zabronić tylko nie pomyślą że to w nich też uderzy.
Paździor18.10.2021, 19:56
jak to z tą ekologią jest? mój kopciuch spala na zime 3,5 węgla sąsiad spala 6 ton ekogroszku na zimę mi zostaje 5 kubełków popiołu sąsiada piec wszystko w komin[czytaj w powietrze] wydmucha to czyj to piec jest bardziej eko ???
Sietniok18.10.2021, 16:28
No jak to czym, opony, plastik i wszelkie śmieci. To codzienność.
do Ekolog18.10.2021, 16:26
Dlaczego sie pan tak oburza? Ja nie pracuje w urzedzie, ale jak mam jakis problem to wiem ze sa od tego ludzie i trzeba to zglosic tam gdzie sie tym zajmuja.. Trudno zeby urzednicy biegali po wszystkich ulicach i pilnowali tego w godzinach pracy, jak zwykle ludzie przychodza kolo 17:00 po swojej pracy i dopiero wrzucaja do pieca co kto uwaza.. I od tego jest zglaszanie i kazde takie zgloszenie jest weryfikowane.. Wiec na co sie tu obrazac? Ze robic trzeba za kogos? Przeciez chodzi tylko o fakt zgloszenia.. Czy ktos za pana w piekarni mysli ze powinno sie panu kupic chleb? Nie.. idzie pan bo jest glodny i sam kupuje.. Tak samo, jest problem, zglasza sie, a ludzie od tego rozwiazuja.. No ale najlepiej pokrzykiwac i byc wiecznie niezadowolonym na kazdy temat ;)
StopSmog i kopceniem18.10.2021, 16:09
Kiedy wejdzie zakaz palenia węgle w poszczególnych gminach??? Jak wszyscy dalej będziemy palić tymi kopciuchami to nawet 5 fali nam nie potrzeba, bo się wszyscy potrujemy.
Jak najszybciej powinno się wprowadzić zakaz palenia węglem. A gospodarstwa biedniejsze wspomóc dofinansowaniem. W dłuższej perspektywie powinno się to opłacać.
nowotarzanka18.10.2021, 15:23
Panie Burmistrzu prosze o odpowiedz mam 1000 zl emerytuty co mam zrobic
Swój chłop18.10.2021, 13:04
Zakaz palenia w kopciuchach i takich małych piecykach na wodę jak najbardziej jestem za ale zakaz spalania ekogroszku w kotle 5 klasy to kuriozum skierowane na zniszczenie Polskiego węgla i przemysłu kotlarskiego. Istna paranoja bo Unia nam coś da. Unia to zaczyna nam dawać swoimi przepisami ale w 4 litery , może niech wprowadzą nakaz że wszyscy mamy być piękni, młodzi i bogaci.
Odezwę się w tym temacie na forum za rok jak rachunki za gaz bo niektórzy moi znajomi liczą, że Gaz bd tańszy nie nie będzie wręcz odwrotnie co kwartał będzie podwyżka.
Broda18.10.2021, 12:32
Wpierw by trzeba było wyeliminować samochody na paliwa, a później piece. Ale żeby piece likwidować to trzeba ludziom zapewnić normalne stawki za gaz a nie 200% wyższe bo to jest nabijanie kogos w balona i kradzież. To że urzedas zarabia parę tys pierdzące w stołek to nie znaczy że każdy tak ma. Poza tym za wciskanie badziewnych paneli solarnych z zachodu powinien być kryminał! Polska firma właśnie weszła na rynek z perowskitami a ludziom wciska się gnój. Każda pseudo władza lokalna ma dzisiaj swój wkład w rosnącej inflacji! Czy Wy nie widzicie że już nawet lekarze rezygnują z pracy!? Podwyższone ceny paliw i energii zarzynają gospodarkę. /.../
Ekolog18.10.2021, 12:09
Do do Ekolog
Siedzicie po urzędach i wszystko za Was trzeba robić
lub
Siedzą po urzędach i wszystko za nich trzeba robić??

Każdy teraz dopasuje to pytanie do siebie, nie wnikając, kto kim jest i gdzie, czy skąd.

Teraz do kwintesencji
Od firm powinno się to zacząć akcję wymiany pieców: laboratorium, zakład kuśnierski i ślusarski-spawanie plastików - to taki trójkąt bermudzki ulicy Ogrodowej i Długiej.
No to może "urzędasy" wezmą się do roboty, a nie każą ludziom donosić na siebie. W jakich my czasach żyjemy??
do Ekolog18.10.2021, 11:40
prosze zglosic sprawe do wydzialu, bedzie kontrola, przy zgloszeniu tego samego miejsaca po raz drugi pobierane sa probki i wysylane do badania do laboratorium, prosze nie narzekac tu na forum tylko dzialac, po to jest eko-wydzial..
ciekawski18.10.2021, 11:38
Ja swój piec, będę użytkował do śmierci technicznej, do puki będzie sprzedaż węgla na składzie. Nie interesują mnie zakazy - nakazy, wymiany na inny, bo mnie na niego nie stać, zwłaszcza, że kilka lat temu zainwestowałem w obecny piec kilka tysięcy złotych, gdy nie było mowy o jakichkolwiek ograniczeniach - uchwałach itp.
nowotarzanka18.10.2021, 11:38
Ja mam 1000 zl emerytury nie jestem zlodziejem co dalej Panie Burmistrzu jak Ty to widzisz
Sx18.10.2021, 10:50
Eko ściema tak Europie zależy na czystym powietrzu , że przy obecnych cenach gazu i węgla ludzie znów się przerzucą na palenie śmieciami tylko będą je segregować na palne w nocy i palne w dzień
Ekolog18.10.2021, 10:44
No to zapraszamy do Laboratorium między Ogrodową a Długą. Czy takie "firmy" nie powinny jako pierwsze przejść na gaz, który jest podłączony, albo na olej opałowy, który również jest w budynku??
Zastanawiąjące.
A za nami sobota, niedziela, a w piecu było palone. Dzisiaj znowu od samego rana
Czym??
Do sprawdzenia
iga18.10.2021, 09:32
niech dalej podwyższają ceny gazu, to diabli wezmą całą ekologię
ppnt18.10.2021, 09:18
Szkoda że ta "ekologia" nie idzie w parze z ekonomią .
88818.10.2021, 09:02
To jest chore... Chcący skorzystać z dofinansowania trzeba być co najmniej średnio zamożnym i takie osoby z tego korzystają.Osoba mająca emeryturę 800zl i bez wkładu własnego jest wykluczona z programu.No,tak można skorzystać z pożyczki w jednym z banków....tylko że na zwrot dotacji trzeba czekać niekiedy rok a zwracane jest max 60%.....Apropo artykułu,to te kontrole to pic na wodę fotomontaż i kontrole są prowadzone tam gdzie nie trzeba,kto ma kasę i wtyki kontroli nie będzie miał.Zauważmy od kiedy są prowadzone kontrole to w niektórych kominach od 30lat i tak nieustannie widać kto nadal pali skórami, śmieciami i nie są to biedne domostwa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl