18.10.2021, 12:02 | czytano: 8911

Budowa parkingu przy ul. Kościuszki dobiega końca (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Zbliża się termin oddania do użytku parkingu typu "Park&Ride" przy ul. Kościuszki. - Prace są na ukończeniu. Planowane zakończenie prac i oddanie obiektu do użytku to listopad br. - potwierdza wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.
W tym miesiącu trwała przebudowa fragmentu ulicy przed obiektem - tam znajdować się będzie zatoczka autobusowa oraz zjazd i wjazd na parking.
Dwupoziomowy parking na 120 miejsc postojowych dla samochodów i 80 miejsc zadaszonych dla rowerów - realizowany jest z 85% unijnym dofinansowaniem w ramach międzygminnego projektu "Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz Gminy Nowy Targ i Szaflary". Inwestycja kosztowała 2 mln 790 tys. zł, a kwota dofinansowania wyniosła ponad 2 mln 300 tys. zł. Zadanie współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Parkowanie będzie bezpłatne dla osób, które będą miały abonament lub bilety komunikacji publicznej. Parking pełnić ma rolę węzła komunikacyjnego dla mieszkańców i turystów. Planowane jest połączenie go z siecią ścieżek rowerowych.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gov21.10.2021, 08:30
A nowy parking ma być płatny czy bezpłatny? Pytam, bo to dość ważne pytanie, świadczące o stosunku władz do mieszkańców. Jeżeli płatny, to władza dalej nic nie zrozumiała i nie ma pomysłu na rządzenie, ponieważ takie inwestycje powstają z naszych pieniędzy. A skoro tak, to pobieranie drugiej daniny jest okradaniem naszych domowych budżetów. Watycha zreszta tak bardzo był przeciw płatnym strefom parkowania, że obecnie objąłby tą strefą całe miasto. Nic dodać nic ująć.
Sandał20.10.2021, 21:50
@Wały Nowotarskie - jest opcja żeby nierentowny obiekt sprzedać za grosze "Nowotarskiemu Biznesmenowi". W ramach przetargu do którego nikt się nie stawił sprzeda się to za jakieś 500 tysięcy (za 10) lat. Wtedy biznes rozkwitnie :)
ha, ha20.10.2021, 12:18
2021 < tak było, tylko jedna poprawka, że kończyło się u "Szczygłowej".
Ale to se ne wrati.
wały nowotarskie20.10.2021, 07:57
A jaka jest stopa zwrotu nakładów na tę inwestycję? Pytam, bo mam coraz większe przeświadczenie, że decyzje w tym mieście podejmują ludzie, którzy przyspawali się do urzędniczych foteli i w ogóle nie potrafią myśleć po gospodarsku. Cóż, mentalność jak za komuny. Pieniądze publiczne to dla Watychy pieniądze niczyje, a jak się przestrzeli inwestycję to przecież podniesie się podatek i mieszkańcy zapłacą za wszystkie głupoty władzy. To chyba najlepszy czas na referendum.
Nie i... nie19.10.2021, 15:26
W kwestii tego parkingu naprawdę komuś się w głowie pomieszało, i to zupełnie poważnie. Lepiej, gdyby burmistrz i urzędnicy nie robili nic, jak to mają w zwyczaju, niż robili nam takie inwestycje.
Jak wspomnieli inni - lokalizacja P&R w ścisłym centrum, 100 m od Rynku i kilka metrów od mostu, czyli wąskiego, niedomagającego gardła łączącego części miasta po dwóch stronach Dunajca - to będzie absolutna masakra. W takiej sytuacji pozostaje nam mieć nadzieję, że parking po prostu nie będzie uczęszczany. Bo jeśli będzie, to wjeżdżające i wyjeżdżające z niego samochody zakorkują nam tę część miasta na amen. Wyobraźmy sobie te wszystkie lewoskręty na parking. Każde dodatkowe zatrzymanie samochodu, to utrata płynności całego ruchu i strata czasu mieszkańców w korkach. A skoro przy parkingu wszystko stanie, to po kolei będą się tworzyć korki w obrębie całego szerokiego centrum - Kościuszki, Św. Anny, Nadwodnia, Krasińskiego, Rynek i wszystkie ulice dojazdowe do Rynku... I dodajmy, że żyjemy w mieście, które nie umie sobie poradzić z odśnieżeniem ulic i usunięciem zalegającego na chodnikach śniegu. No ale drodzy współmieszkańcy, cieszmy się - będziemy mieć tyle atrakcji za jedyne 3 bańki!
Tadek19.10.2021, 08:59
Tylko pomysłodawca burmistrza może być tak genialny ( bez zastosowania w Maniowach ) - konstrukcja parkingu mnie przeszkadza mieszkańcom w podziwianiu widoku na kościół Św. Katarzyny .?????
taxi man19.10.2021, 08:34
A ja się zastanawiam, gdzie odnalazł nasz konserwator zabytków jakieś wspólne cechy z otaczajacą wokół tego betonowca wydając stosowną decyzję, pozwalającą UM na taką inwestycję? Było nie było to przeciez ścisłe centrum i strefa nadzoru konserwatorskiego? Ale co tam urzędnicy mogą wszystko łamiąc prawo, które wcześniej sami sobie ustanowili. Kabaret. I jeszcze jedna niekonsekwencja albo dziwaczny układ ślepego z głuchym. Ulica Kościuszki to jedna z najbardziej obciążonych dróg w tym mieście. W normalnych warunkach ruchu tygodniowego, wąskiej zabudowy, braku trzeciego pasa, starego mostu, na którym ledwo co mijają się samochód osobowy z autobusem, pobliskim rondem będącym węzłem gordyjskim na linii zachodnio północnej miasta, półrocznych zimowych kłopotów ze śniegiem... mamy nowotarski Armagedon i spalinową komorę gazową. Ludzie litości! Zabijacie to miasto!
hehehehe18.10.2021, 18:38
Parking Parkuj & Jedź w centrum miasta... Czegoś takiego nie ma chyba na całym świecie. Parking służący do tego, aby zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską w ścisłym centrum. To mogli wymyśleć tylko geniusze z UM z "nie da się / nie mogę" na czele
Strata kasy i bałagan/mega korek.18.10.2021, 18:00
@as-ja już dawno pisałem tu że to jest "genialne" :) Już widzę te korki od strony rynku. Ciekawe jak autobusy i auta wjadą na tą "zatoczkę" PS. lepiej było za te pieniądze pomalować zadaszenie Straży na ul. Kościuszki.
homo sapiens18.10.2021, 16:43
@ zmotoryzowany
Patrzę i .... ma rację. Parking na podporach wygląda o niebo lepiej, nie wymaga skomplikowanej wentylacji, więc jest tańszy w utrzymaniu. Tendencja obecnej władzy do betonowania i kostkowania wszystkiego jest przerażająca. Pod betonowym MOK-iem też kostka a ostatki trawy zastąpiły krzewy i włóknina. A potem lament, że smog, że gorąco, że depresyjnie. Ale, co tu z krową o lataniu dyskutować.
:D18.10.2021, 16:18
@2021. Bywałem,było.....(piwo bez chemii,nie mogło się zepsuć,nie zdążyło). Takie teraz mamy,,pogięte,, czasy :( .
zmotoryzowany18.10.2021, 16:14
"patrzę i oczy przecieram" - a jaki według ciebie ma być parking? gumowy? szklany? drewniany? puknij się w głowę marudo.

Parking jest potrzebny więc przestań narzekać. To jedna z najlepszych inwestycji i chwała burmistrzowi za to, że wreszcie będzie zrobiony.
patrzę i oczy przecieram18.10.2021, 15:48
Kolejny betonowy koszmar w mieście. Niestety Watycha tak już ma. To będą jednak niechlubne pomniki czasów bezguścia.
1. Muzeum Drukarstwa - jeden wielki przypadek.
2. MCK - bunkier bez okien, bez wyrazu i bez stylu
3. P&R - schron przeciwatomowy mający tyle wspólnego z nowoczesną architekturą ścisłego centrum zabytkowego co władza z zarządzaniem.
Brawo Wy!
Ludzie ratujmy się przed tymi okropnościami!
202118.10.2021, 15:17
a tam był kultowy bar POD BLACHĄ , dalej MAŁPI GAJ i kończyło się u STRZYGŁOWEJ ...to były czasy
as18.10.2021, 13:26
tzn. ma sobie kupić bilet na autobus mzk i stamtąd dojechać do rynku?genialne
Kierowca bombowca18.10.2021, 12:18
Jak wszystko bardzo mocno opóźniona ta budowa parkingu. Już dawno powinien działać. Nie wspomnę o błędnym założeniu, że ma to być parking Park&Drive. Chyba jedyny w Polsce w centrum miasta! W założeniu mają tam parkować turyści, którzy komunikacją miejską dojadą do dworca PKP. Ale to już chyba wszystkie pociągi zdążą odjechać zanim ktoś autobusem jadącym raz na godzinę często niepunktualnie dojedzie tam zakorkowaną Ludźmierską. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót.
Miejscowy18.10.2021, 12:16
Jaki koszt abonamentu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl