20.10.2021, 18:17 | czytano: 3493

W Ochotnicy rzutem na taśmę zainstalowany zostanie światłowód

Fot. Robert Miśkowiec
O mały włos, a nie udałoby się wykonać w terminie sieci światłowodowej, na którą gmina Ochotnica Dolna otrzymała pieniądze z Unii Europejskiej.
Dopiero interwencja jednego z radnych - u wielu mieszkańców - pozwoliła na systematyczny montaż światłowodu. Montowany jest on w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jak mówi Tadeusz Królczyk, dostęp w ogóle do internetu dla wielu mieszkańców gminy był utrudniony, a wielu miejscach wręcz niemożliwy.
- To jest epokowa inwestycja na miarę elektryfikacji. Program POPC współfinansowany przez Unię Europejską jest ogromną szansą dla mieszkańców naszej gminy na szybki internet, który jest kluczowy dla pracy i edukacji, dla życia w przyszłości po prostu - przekonuje wójt.

Jak mówi, inwestycja była mocno zagrożona, zwłaszcza w Ochotnicy Górnej, czyli na terenie pozbawionym nawet sieci GSM. Pomógł właśnie radny Andrzej Runger. To on, jak mówi Tadeusz Królczyk, szukał rozwiązań satysfakcjonujących mieszkańców i możliwych do wykonania przez firmy Orange i Impel.

Jak twierdzi sam radny Runger, często musiał przekonywać mieszkańców do inwestycji, zwłaszcza tych, u których kable przechodziły środkiem ich działek. - W przypadku braku zgód mieszkańców na planowany przebieg światłowodu, chociażby gdy miał on przechodzić przez środek działki musieliśmy szukać innego rozwiązania - mówi radny Rungier. - Dlatego decydowaliśmy się na przesunięcie ułożenia kabla na krawędź posesji, albo też wykorzystania pod światłowód słupów elektrycznych. Tym właśnie sposobem wiele nieporozumień udało się zażegnać, a inwestycja jest realizowana cały czas. Udało się przeciągnąć magistrale chociażby do oddalonego osiedla Ustrzyk, gdzie od kilkunastu lat nie było technicznych możliwości nowych przyłączy. Po zakończeniu inwestycji w przyszłości istnieje również możliwość budowy przekaźnika sieci komórkowej na bazie tego kabla światłowodowego.

Instalacja głównej magistrali powinno udać się wykonać do końca br. Do tej pory w gminie sieć internetowa miała bardzo małą przepustowość i w dodatku ogromna cześć mieszkańców w ogóle nie miała możliwości podpięcia się sieci po tzw. kablu, ponieważ nie było już wolnych slotów w centralach cyfrowych. Co gorsza, są całe osiedla, które nie mają zasięgu sieci GSM, głównie chodzi o Ochotnicę Górną od os. Szpuntówka aż po os. Bartoszówka. To powoduje, że znaczna część mieszkańców nie ma również dostępu do internetu bezprzewodowego (LTE).

- Drugim powodem, dla którego światłowody są kluczowe, jest fakt, że w okresie pandemii edukacja przeniosła się do sieci i jednocześnie praca zdalna staje się niezwykle popularna a bez dostępu do szybkiego internetu nie ma szans ani na edukację ani zdalną pracę – przekonuje wójt.
Na chwilę obecną już 1000 gospodarstw domowych będzie miało możliwość uzyskania dostępu do szybkiego internetu a w najbliższych dniach ta lista powiększy się o kolejne kilka setek gospodarstw w Ochotnicy Górnej, w której trwają bardzo intensywne prace montażowe.

Po zakończeniu programu POPC, które nastąpi 26 października, według zapowiedzi firmy Orange będą realizowane tzw. dogęszczenia, czyli dodatkowe instalacje dla wszystkich chętnych.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
...22.10.2021, 09:15
Ciekawe co znowu kombinują że sam wójt podbija słupki swojemu pieniaczowi.
smiech na sali21.10.2021, 10:17
smiech na sali
nie oni to inni zamontują swiatłowód - przecież to biznes
jak prąd i gaz
Partyzant20.10.2021, 23:42
ale jaja Rungier zakłada internet w Ochotnicy Górnej
nie róbcie jaj i śmiechu z ludzi , już nie kompromitujcie tego Rungiera więcej bo on się sam codziennie kompromituje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl