27.10.2021, 13:53 | czytano: 2619

Otwarcie szlaku rowerowego "Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge"

Uroczystość powitania Katarzyny Niewiadomej w Ochotnicy. Fot. UG Ochotnica Dolna
W czwartek uroczyste otwarcie szlaku rowerowego "Kasia Niewiadoma - Ochotnica Challenge" w gminie Ochotnica Dolna z udziałem Katarzyny Niewiadomej - brązowej medalistki Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym.
Katarzyna Niewiadoma zostanie uhonorowana w swojej rodzinnej gminie Ochotnica Dolna. Jest ona jedną z najlepszych kobiet w kolarstwie szosowym na świecie. W tym roku zdobyła swój pierwszy, upragniony medal Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego, zajmując po pasjonującej walce trzecie miejsce. Tym samym wpisała się w historię polskiego kolarstwa jako pierwsza medalistka Mistrzostw Świata.
Od samego początku przygody z kolarstwem pokazywała, że ma wyjątkowe predyspozycje fizyczne, co w połączeniu z ciężką pracą i walecznością, które zaszczepili w niej rodzice pochodzący z Ochotnicy, mama z Dolnej, a tata z Górnej przełożyło się na sukcesy sportowe. Duży wpływ na jej rozwój jako kolarki, miało położenie miejscowości Ochotnica, która znajduje się w pięknej jednocześnie jednej z najdłuższych dolin w Polsce, gdzie jest mnóstwo stromych podjazdów i panuje ostry górski mikroklimat.

Talent Kasi od samego początku wspierali mieszkańcy Ochotnicy i gorąco dopingowali jej na treningach jak i trasach wyścigów. Podczas tegorocznej Olimpiady w Tokio w zorganizowanej przez Gminę Ochotnica Dolna strefie kibica jej zmagania obserwowało kilkaset osób. Wszyscy doceniają sukcesy Kasi, która jest najlepszą ambasadorką miejscowości.

Już wtedy trwały prace nad projektem Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge, szlakiem pokazującym podjazdy, na których trenowała, a jednocześnie będącym podziękowaniem mieszkańców gminy Ochotnica Dolna za jej osiągnięcia i dostarczane emocje sportowe.

Korzystając z obecności Kasi Niewiadomej w jej rodzinnej miejscowości Ochotnicy Górnej nastąpi prezentacja szlaku, który zawiera 16 odcinków, podzielonych na dwie kategorie: łatwe-fun i trudne- challenge. Każdy odcinek będzie oznakowany, z początkową tablicą informującą o tym co nas czeka, czyli długość, przewyższenie, średnie i maksymalne nachylenie. Przeważnie ta druga wartość jest istotna, bo nie ma drugiego miejsca w Polsce, gdzie można byłoby na asfaltowych podjazdach zmierzyć się z tak licznymi i stromymi podjazdami, w najstromszym miejscu nachylenie dochodzi do 40% (Odcinek Twarogi). W tych miejscach będą czekały na rowerzystów tablice z podanym nachyleniem, a na samym końcu każdego odcinka tablica z wysokością n.p.m. Dodatkowo każdy odcinek będzie wyznaczony w rowerowej aplikacji Strava.com, gdzie będzie można porównać się z innymi. Cała długość szlaku ma ponad 117km z przewyższeniem blisko 3500 metrów!
Oficjalna prezentacja szlaku odbędzie się już w najbliższy czwartek 28 października o godz. 11:00 przy Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna, gdzie będzie zlokalizowany główny parking i jedna z tablic prezentująca cały szlak.

Materiały prasowe, oprac. r/
zobacz także
komentarze
H2O28.10.2021, 08:21
To już skończyły się szlaki JP2?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl