03.11.2021, 11:20 | czytano: 4729

Gmina zawarła umowę z AGH. W Czarnym Dunajcu powstanie nowoczesne centrum nauki i techniki

Fot. Stanisław Malik / AGH
Wygląda na to, że uda się rozwiązać trudny i ciągnący się od lat problem zniszczonego, zabytkowego budynku starego sądu w Czarnym Dunajcu.
Dyskusja na ten temat toczy się od lat. Budynek przy ul. Mościckiego jest w złym stanie technicznym i wymaga poważnego remontu. Nie będzie to tanie, bowiem jest wpisany do rejestru zabytków.
Wśród wielu propozycji, co zrobić z budynkiem, na pierwszy plan wysunął się pomysł stworzenia w nim centrum nauki i techniki, a pieniądze na ten cel gmina chce pozyskać z programu rządowego Polski Ład.

Przed wszystkimi Świętymi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia Centrum Nauki i Techniki im. Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum będzie zajmowało się m.in. popularyzacją nauki i nowych technologii wśród dzieci i młodzieży oraz turystów.

Ośrodek naukowo-dydaktyczny ma pełnić także funkcje inkubatora dla twórców innowacyjnych pomysłów z dziedziny nauki i nowych technologii. Nowe miejsce na mapie południowej Polski ma sprzyjać rozwojowi talentów oraz pasji naukowych, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Budynek, w którym będzie mieściło się centrum, powstał na początku XX w. Na chwilę obecną będzie to jedyne takie centrum w południowej Małopolsce. Będzie to miejsce umożliwiające poznanie najnowszych osiągnięć technologicznych, m.in. w dziedzinie fizyki, odnawialnych źródeł energii czy cyberbezpieczeństwa. Mogą się tu odbywać także warsztaty z automatyki, robotyki czy informatyki. Centrum będzie stanowić jedną z większych atrakcji turystycznych w okolicy.
Rolą AGH będzie współpraca przy opracowaniu koncepcji realizacji centrum, w tym ustalenie głównych założeń dla funkcjonowania obiektu. Współpracę merytoryczną z gminą w tym zakresie koordynuje Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, który podejmie się opracowania tematyki zajęć dla osób korzystających z usług centrum. Przedstawiciele wydziału zajmą się także wsparciem merytorycznym w zakresie wykorzystania w centrum współczesnych i atrakcyjnych dla młodych ludzi form przekazywania wiedzy.

Prace koncepcyjne ruszą już w listopadzie br., a projektowe w I kwartale przyszłego roku. Przystąpienie do realizacji inwestycji może nastąpić w roku 2023 lub 2024.

Źródło: AGH, UG Czarny Dunajec, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Marucha05.11.2021, 16:45
Skoro zlikwidowano przedwojenną kolej naziemną na Słowację, może AGH wykona kolejkę podziemną.
Mieszkaniec04.11.2021, 09:15
No to gratulacje.
To tak głośno o tym i z pompą.
A ja chciałem spytać czy to prawda że po cichutku są robione plany na oczyszczalnie ścieków w Pieniążkowicach?
Robi się ludziom problemy z uwłaszczeniem i chce zafundować pod nosami mieszkańców wielkie szambo.
Zrozpaczona04.11.2021, 08:47
Czarnodunajecka kultura jest i będzie w podziemiu. Jaka dyrekcja taka kultura.
drogi04.11.2021, 05:30
Co ma gmina do drogi wojewódzkiej? Jak dobrze każdy wie budują te drogi latami. Są rozwalone od Sącza po Krowiarki. Do tego jak raz już położą asfalcik, to za pół roku go zrywają. O co chodzi?
kierowca03.11.2021, 20:23
Może drogę w Piekielniku naprawcie najpierw
J2303.11.2021, 18:32
Może naprawicie drogę przez Piekielnik a nie bujajcie w obłokach .
Nieuk ale uk03.11.2021, 17:57
juhas celne uwagi. Program na centra nauki już po pierwszych przymiarkach, więc cwany wójt podpisuje umowę z AGH żeby mieć dodatkowe atuty/ punkty przy naborze.
Juhas03.11.2021, 16:38
do @/chciał dobrze, wyszło jak zwykle - biblioteka w Czarnym Dunajcu nie ma żadnej szansy na istnienie. Nawet nie bierze udziału w narodowym czytaniu, nie podejmuje żadnej aktywności poza wypożyczalnią książek. Poza lokalem w Dunajcu, biblioteka jest jeszcze w Chochołowie, Ratułowie, Piekielniku i w Cichem. Wystarczające są obecne lokale. Co do centrum kultury to przecież kilka lat temu poprzedni wójt wyremontował sale na GOK-u. Kilka razy obecna i poprzednia Pani dyrektor starały się zainteresować czymkolwiek z kultury ludzi z gminy. Sala Gok-u świeciła pustkami! Po co wpompowywać miliony jak Nowy Targ w sale widowiskową skoro garstka ludzi tam przyjdzie. Jabłonka ma sale w OCK i na palcach jednej ręki można policzyć kiedy sala była zapełniona. Nie mówiąc jak gigantyczne koszty trzeba łożyć na jej utrzymanie i zatrudnienie ludzi, np. dźwiękowca do obsługi nagłośnienia sali.
ciekawski03.11.2021, 15:37
Brawo! A w Nowym Targu powstało Miejskie Centrum Kultury! Tralalalala.....
ANTYK03.11.2021, 13:52
Dunajec miastem, prawie cały skanalizowany i objęty gazyfukacja. Nowe asfalty, żłobek i odnowione przedszkole. Do tego w ulotce miejskiej macie mieć piękny park z jedynym.na Podhalu amfiteatrem pod komercyjne koncerty. Teraz Centrum nauki. Wszytko na dodatek budujące że środków zewnętrznych. Ten Wasz wójt/burmistrz to naprawdę cudotwoca.
Chciał dobrze, wyszło jak zwykle03.11.2021, 13:47
Czytając artykuł odniosłem wrażenie że władze gminy Czarny Dunajec OBOWIĄZKOWO czytają Stefana Żeromskiego ?Przedwiośnie? i pewnie nawet wielokrotnie. Kultura w Czarnym Dunajcu nie może wyjść z ?podziemia? (biblioteka w piwnicy, dom kultury na remizie OSP), a tu czytam o jakimś centrum. Żeromski był by dumny. Czysta Utopia.
Broda03.11.2021, 13:37
Do jaworowy. Masz rację lepiej otworzyć kolejna karczmę lub zaorac i oddać pod pseudo skład budowlany bo tylko turystyka i pijackie firmy pseudo remontowe mają prawo istnieć na poludniu kraju. Jeśli będzie tam możliwość przeprowadzania doświadczeń naukowych to jest to jak najbardziej dobry pomysł. Promień nadziei w tym średniowieczu.
Wykształcony03.11.2021, 12:41
Brawo!
Jaworowy03.11.2021, 11:46
To jakaś niedorzeczność Czarny Dunajec i centrum nauki oraz techniki ?
:) :) :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl