04.11.2021, 16:10 | czytano: 9285

"Na naszych oczach dzieje się historia"

Czarny Dunajec. Fot. Robert Miśkowiec
Rada Gminy Czarny Dunajec rozpoczęła proces, który zakończy się złożeniem wniosku o nadanie miejscowości praw miejskich. - Historia dzieje się na naszych oczach - mówi przewodniczący Tadeusz Czepiel.
Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie nadania statusu miasta miejscowości Czarny Dunajec. Opinia była pozytywna, tak jak wcześniejsze konsultacje społeczne, w których, w głosowaniu, większość mieszkańców zarówno Czarnego Dunajca jak i gminy, poparła wniosek o przywrócenie miejscowości praw miejskich.
Podczas obrad jeszcze raz przetoczyła się dyskusja na temat za i przeciw związanych z nabiciem praw miejskich. Część radnych wracała też do tematu, czy konsultacje były prawidłowo przeprowadzone. - Uszanujmy wynik konsultacji, bo ogromna ilość osób brała w tym udział. Większość zdecydowanie była za. I nie ma co więcej przedłużać tej dyskusji. Trzeba czynić starania, żeby Czarny Dunajec odzyskał prawa miejskie. Nie bójmy się tego. Ludzie zadecydowali i pomóżmy - apelował radny i były wójt Kazimierz Dzielski. - Ja też mam zastrzeżenia co do formy konsultacji, ale każde wybory można było lepiej przeprowadzić. Wszyscy psioczą na PiS, a PiS wygrywa wybory. Trzeba uszanować to, co jest. Bo lepszej konsultacji już nie zrobimy, klamka zapadła.

W głosowaniu 17 radnych było za, 4 wstrzymało się od głosu. - Opinia daje podstawę wójtowi do przygotowania opracowania wniosku. Trzeba się zgłosić o dane do kilku instytucji. I na końcu jest uchwalany wniosek. Wiec temat ostatecznego złożenia wniosku wróci na sesję rady gminy - poinformował sekretarz Michał Jarończyk.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Justus06.11.2021, 13:22
Jakie dzikie pomysły? Kasę trzeba ciągnąc z UE ile się da to ostatnia perspektywa kiedy Polska mniej wpłaca do budżetu UE niż daje!!! Centrum nauki będzie z 5 lat a później budynek odpicowany możecie w gminie przeznaczyć na co chcecie. To oczywista oczywistość dla każdego kto chociaż liznął projektów UE. Pozdrawiam władze gminy za pomysłowość.
Swój05.11.2021, 18:15
Jaga przecież bloki są od wielu lat przy ul. Targowej. Popatrz jaki zabieg okoliczności,odebrali prawa miejskie a blok wybudowano.????
Czarny05.11.2021, 10:49
Nie, no nie do wiary.
Jak taki dziki pomysł sie urodził komus w głowie.
Pozdrawiam wszystkich myślących podobnie.
andrew05.11.2021, 08:05
@Malwina Podaj podstawę prawną twoich stwierdzeń?!
jaga205.11.2021, 05:53
A gdzie bloki ? w kazdym mieście są
Malwina04.11.2021, 23:58
Stracą gospodarstwa agroturystyczne, będą musiały zarejestrować działalność gospodarczą.
Dexter04.11.2021, 20:33
Ale głupoty piszecie. Nauczyciele ie stracą dodatku wiejskiego bo Dunajec mna dużo mniej mieszkańców niż 5000 od której liczby traci się dodatek. Dopłatyobszarowe i górskie nie będą niższe bo zależą od powierzchni gospodarstwa rolnego a nie lokacji w Mieście czy na wsi. Kokoszkow, Gubałówka Olcza to tereny wsi ale w miastach j co nie mają dopłat. Albo w Szczawnicy. Co za nonsensu wypisunecie. Widać że je jesteście z Naszej gminy i nam zazdroscicie. Za kilka lat Dunajec odjedzie Miastu i tyle. Juz teraz wiele sie dzieje.
Kolo04.11.2021, 19:56
Jeden i drugi komentarz tej samej osoby, w dodatku takiej która nie ma pojęcia o czym mówi ale powtarza brednie.
Miescon z CzD04.11.2021, 18:50
Do jeszcze nie miastowa. Nauczyciele mają parasol ZNP pod przywództwem postkomunisty Broniarza . A tu chodzi o coś zupełnie innego. Co przeciętny mieszkaniec tej pięknej miejscowości zyska , a co straci. Nie wszyscy mieszkańcy Czarnego Dunajca są nauczycielami.
Jeszcze nie miastowa04.11.2021, 18:16
To nauczyciele stracą dodatek wiejski!
Miescon z CzD04.11.2021, 17:00
Czyli dopłaty dla gospodarstw rolnych mniejsze. Ale prestiż większy. Czarny Dunajec i tak i tak się nie zmieni. Kto na tym zyska , kto straci. Na forum ,,Podhale24? nie było na razie o tym polemiki.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl