11.11.2021, 17:27 | czytano: 9455

Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu ze szczepieniami w tle (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
- Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa - przypominał dziś podczas nowotarskich obchodów 11 listopada, burmistrz Grzegorz Watycha.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie jej uczestnicy - prowadzeni przez konną banderię - przemaszerowali na rynek. Byli wśród nich m.in. miejscy i powiatowi samorządowcy, przedstawiciele służb, urzędów, organizacji, stowarzyszeń i szkół.
- Odrodzona Polska, która wróciła na mapę świata w 1918 roku, wyniszczona przez zaborców i wojny, nie była państwem spokojnym, ale była wreszcie państwem suwerennym - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Watycha. - Zjednoczenie wszystkich Polaków, niezależnie od reprezentowanego stanu, poglądów i wyznania, umożliwiło stworzenie podstaw do budowy solidnych fundamentów nowego, silnego państwa (…). Kultura i historia wzmacniają nasze państwo i stanowią nasze dziedzictwo. Mówię o tym dzisiaj, w tym uroczystym dla wszystkich Polaków dniu, bo chcę też dzielić się tą radością, że już za kilka dni swoje podwoje otworzy na nowo i w nowym wymiarze gmach Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Jestem przekonany, że będzie to miejsce, gdzie zagości i rozkwitnie sztuka, teatr, muzyka, nawiązując do najlepszych tradycji kulturalnych 20-lecia międzywojennego naszego miasta.

Przemawiali również podhalańscy wiceministrowie - Edward Siarka i Andrzej Gut-Mostowy, a okolicznościowe wystąpienie posłanki PiS Anny Paluch, która świętowała w Warszawie, odczytał radny powiatowy Krzysztof Kurańda. Nie zabrakło w tych wystąpieniach odniesień do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i pochwał munduru.
Później pod Tablicą Pamięci 1920 roku przy ratuszu złożone zostały wiązanki kwiatów, z patriotycznymi koncertami wystąpiły Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marcina Musiaka i Miejski Chór „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy.

Dzisiejszą uroczystość zakończył wernisaż wystawy historycznej „Na pamiątkę walk o Niepodległą. Nowotarski Kopiec Wolności” w Muzeum Podhalańskim.

Przy okazji dzisiejszego święta, urząd wojewódzki wraz z nowotarskim starostwem zorganizowali na rynku punkt szczepień przeciw COVID-19. Od godziny 10 do 13 - kiedy uroczystości dobiegły końca - zaszczepiło się ok. 40 osób - głównie pierwszą oraz trzecią, przypominającą dawką. Punkt działał do godz. 16, więc liczba ta zapewne wzrosła.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości trwają w stolicy Podhala przez trzy dni. Już wczoraj na nowotarskiej nekropolii złożono wiązanki na grobach poległych w obronie ojczyzny, na jutro natomiast w szkole muzycznej przewidziano okolicznościowe wystąpienie przewodniczącego Rady Miasta i wręczenie medali oraz odznaczeń państwowych. Później - koncert Stanisław Soyka Trio. Początek jutrzejszych uroczystości w PSM przy ul. Parkowej 12 - o godzinie 17.

p/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wektor12.11.2021, 22:02
OK :). To pogadajmy o tych głupotach :). O faktach, nie o asymilacjach, sloganach,
relatywizmie, które jest powszechnie stosowane, aby zdyskredytować chrześcijaństwo.
/.../ Wpis nie dotyczy tematu artykułu. Moderator.
panika12.11.2021, 21:42
Przeciwko czemu to szczepili bo mi umkło?
Test Fobii12.11.2021, 20:24
@totalny odlot

Ten przypadek jest nieuleczalny, Dr. Maciej powinien postawić diagnozę:)
mądry i skromny12.11.2021, 19:51
Człowieku czy ty nie rozumiesz że PIS który powstał z AWS-u w skład którego wchodziło Porozumienie Centrum czyli partia braci Kaczyńskich rządził wspólnie [1997- 2001] z Unią Wolności [ między innymi D. Tuskiem] z której powstała Platforma Obywatelska. Czyli rządziliście razem z TUSKIEM, dziś udajecie że się nie znacie a tak naprawdę spotykacie się razem na imieninkach u Mazurka.
totalny odlot12.11.2021, 17:59
***mądry i skromny:nie zadałeś sobie trudu kto to stał na czele Unii Wolności czyżby nie Mazowiecki był pierwszym przewodniczącym a zastępcą her tusk ,później był balcerowicz, gieremek i frasyniuk przecież to twoi doprowadzili Polskę do ruiny,nędzy i do tego co opisujesz,jakoś tego nie możesz przetrawić,spróbuj może to się udać nawet mieniącemu się Polakowi,kończąc nie zejdę do twojego poziomu i nie zakończę słowami ,,zamilcz" ...
mądry i skromny12.11.2021, 16:10
To ty masz krótką pamięć, jak nie pamiętasz, jak razem rządziliście Polską- AWS [Porozumienie Centrum] i Unia Wolności. I tak, wtedy w kraju szalała nędza, ubóstwo i masowa emigracja za chlebem, pamiętam o tym i mienię się Polakiem.
totalny odlot12.11.2021, 14:20
***mądry i skromny:ty rzeczywiście trzeba być wyjątkowo ,,mądrym"i mieć krótką pamieć żeby nie pamiętać czyje to rządy a raczej ,,nierządy " doprowadziły do tych faktów które podajesz,co na rękę ci było jak ci twoi,,wyzwoliciele " okupowali Polskę przez 45 lat, czy byliśmy wówczas Wolnym i Niepodległym czy suwerennym Państwem?przypominam ci jak zapomniałeś,że her tusk i ci co z tzw. opozycji co tak rwą się do władzy ? już byli przy korycie ,,rządzili" w Kraju przez 8 lat i był CH.D i K.K. obiecali ,że nie podniosą podatku VAT i wieku emerytalnego ,bezczelnie oszukali POLAKÓW i jeszcze skradli ludziom 158 miliardów z prywatnych kont OFE, bezprawnie wydali z rezerwy demograficznej Polaków i przekazali prawie 6,5 miliarda Euro do BŚ dla Niemiec za dług Grecji, wyprowadzili z budżetu 24 miliardów zł. na wzmocnienie funduszy strefy euro, darowali Rosji dług za tranzyt gazu w kwocie 1 miliard 200 milionów, dokonali setki milionowych i miliardowych afer w tym kradzież około 300 miliardów z VAT, I mimo ogromnych dotacji z UNII i pieniędzy z likwidacji wyprzedaży majątku narodowego Polski i Polaków nierzadko budowanych przez kilka pokoleń to jeszcze zadłużyli Polskę na prawie bilion zł i dzisiaj Polacy muszą ten dług spłacać Mimo tak ogromnych pieniędzy w Kraju szalała nędza,ubóstwo i masowa emigracja za chlebem,o tym zapomniałeś i ty mienisz się Polakiem???
rower12.11.2021, 10:24
Elegancko wyszło z tym hymnem, chyba Burmistrz zapomniał, 12:00 to nie 11:45:D
Smok12.11.2021, 08:46
Oj wektor, wektor, żebyś ty miał odrobinę pojęcia o tych głupotach, co wypisujesz...

"Polska chrześcijańska" haha, dobre sobie. Niecałe pół tysiąclecia jakiejś obcej tradycji narzuconej siłą, która żeby miała prawo bytu na tych ziemiach musiała się asymilować z naszymi zwyczajami. Hahaha. Polska chrześcijańska jahahahaha, trzymajcie mnie bo pęknę.

To gdzie ten Mieszko się ochrzcił i kiedy?
mądry i skromny12.11.2021, 02:40
Silna i wolna Polska która sama ściąga do siebie obce wojska, dumnych obywateli którzy muszą szukać pracy u byłych zaborców żeby godnie żyć, stanowiąca o sobie i suwerenna bo oddała w obce ręce handel, banki i autostrady, niepodległa i watykańska- Wektor zamilcz.
Wektor11.11.2021, 23:33
Możemy się różnić, mieć różne pomysły na silną i wolną Polskę, ale jednoczy nas walka
przeciwko tym wszystkim, którzy chcą widzieć Polskę na kolanach. Polska, wolna, suwerenna,
stanowiąca o sobie, Polska dumnych obywateli, chrześcijańska i niepodległa.
Niech żyje NIEPODLEGŁA POLSKA!!!
Pol11.11.2021, 20:07
Niech żyje Polska
Tks11.11.2021, 20:05
Chwała Polsko
Orzel11.11.2021, 20:03
Niech żyje Polska
Zosia11.11.2021, 19:02
Jakie to wymowne w dniu niepodległości iść na twarzy z symbolem zniewolenia człowieka...
Az dziw ze zostało już tyle napisane na ten temat i niektóre osoby widac nic nie czytają. Szkoda ze czytanie nie jest mocna strona niektórych pań radnych ...
Osiol11.11.2021, 18:22
Samorządowcy i urzędnicy i ważni goście powinni dać przykład utworzyć kolejkę i się zaszprycowac znalazło by się nawet jakieś hasło w stylu dołącz do przodków lub bohaterów lub zostań bohaterem a tu żadnej incjatywy ze strony władzy ani przykładu ominęli punkt straceń i poszli dalej źle o nich to świadczy innych namawiają a sami obojętni........
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl