11.11.2021, 19:07 | czytano: 4468

Czarnodunajeckie obchody 11 listopada (zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek
CZARNY DUNAJEC. Gminne obchody Święta Niepodległości były okazją i do upamiętnienia tych, co odeszli, i do uhonorowania tych, którzy swoim zaangażowaniem i sercem wzmacniają kulturę regionu. Miłym akcentem była także obecność uczestników rowerowego Rajdu Niepodległości, zorganizowanego przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice.
Przed południem w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została uroczysta msza św. za Ojczyznę. O godzinie 12:00 wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach corocznej akcji "Niepodległa do Hymnu". Podczas spotkania przy tablicy pamiątkowej legionistów odczytano Apel poległych i złożono kwiaty.
Uroczysta akademia z okazji Święta niepodległości zorganizowana została w Centrum Kultury i Promocji. Wójt Marcin Ratułowski wręczył "Nagrodę za szczególne osiągnięcia dla kultury w Gminie Czarny Dunajec". Otrzymała ją Maria Łaś.

"To ważne wydarzenie, które nie bez powodu zostało powiązane z obchodami Święta Niepodległości. W tym roku szczególne wyróżnienie jakim jest "Nagroda za szczególne osiągnięcia dla kultury w Gminie Czarny Dunajec"zostało przyznane Pani Marii Łaś, która ma olbrzymi wkład w promowanie naszego regionu.
Pani Maria Łaś urodziła się w1941 roku w Czarnym Dunajcu. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu studiów w 1966 roku rozpoczęła pracę z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie koło Ostrowa Wielkopolskiego, a w roku 1967 rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Kościelisku jako nauczyciel języka polskiego. Zafascynowana podhalańską gwarą, przez osiem lat współprowadziła Zespół Regionalny ,,Mali Polaniorze”. Przez kolejne 22 lata była związana z sanatorium ortopedyczno-rehabilitacyjnym w Kuźnicach pracując z niepełnosprawną młodzieżą jako wychowawca i pedagog w tamtejszym liceum. Po przejściu na emeryturę w roku 1998 nadal angażowała się w różne projekty krzewiąc kulturę naszego regionu. Pani Maria Łaś od zawsze interesowała się polską historią, tradycją regionu i poezją podhalańską. Swoją wiedzę w tych dziedzinach stara się przekazywać innym. Wydała trzy bogato ilustrowane albumy z fotografiami własnego autorstwa, które zawierają osobiste wspomnienia, przemyślenia i refleksje. Pani Maria mówi, że ta praca pozwala jej na przeżycie życia drugi raz. To bardzo ważne, aby doceniać takich ludzi jak Pani Maria, bo dzięki nim nasza kultura, tradycja i gwara będzie znana także poza granicami Podhala. A przede wszystkim będzie wiecznie żywa" - skomentował wójt.

Uroczystości zakończył koncert finałowy VII Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża.

s/ zdj. Jakub Wojtyczek
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
s12.11.2021, 09:46
Gratulacje dla mlodych wykonawców. Brawa dla tych dzieci. Grand Prix, solisci cos pięknego.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl