11.11.2021, 20:20 | czytano: 4824

Święto Niepodległości w Zakopanem (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
11 listopada pod Tatrami rozpoczął się od mszy w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej, gdzie w miejscu pamięci następnie złożono urnę z ziemią z grobów Kurierów Tatrzańskich. Uroczystości odbyły się także na Placu Niepodległości i przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu.
Górale, zakopiańczycy i turyści spędzający czas pod Tatrami mieli dzień przepełniony uroczystościami związanymi ze Świętem Niepodległości. Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Następnie umieszczono pod repliką krzyża z Giewontu w Miejscu Pamięci Narodowej, ziemię z grobów Kurierów Tatrzańskich.
Dalsza część uroczystości miała miejsce popołudniu na Placu Niepodległości. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Harnasie” z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza przyciągnął setki patriotów, którzy przyłączyli się do wspólnego śpiewania.

Po złożeniu wieńca pod pomnikiem „Pogromcy Krzyżaków, lud Góralski” przybyli na Plac Niepodległości w pochodzie z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztami sztandarowymi na czele udali się Krupówkami i ul. Nowotarską na cmentarz pod Kwaterę Legionową, gdzie odbył się apel poległych. Po salwie honorowej złożono wiązanki kwiatów i odśpiewano „Rotę”.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
komentarze
świeczka12.11.2021, 16:06
oczy mnie rozbolały
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl