17.11.2021, 11:45 | czytano: 10972

W szpitalu w Zakopanem lekarze pobrali serce, które uratuje pacjenta z Wrocławia

Lekarz Hubert Szurmiak. Fot. Szpital Powiatowy w Zakopanem
Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem już po raz trzeci w tym roku uczestniczył w procesie donacji. Pobrany narząd, w tym wypadku serce, trafiło do 31-letniego pacjenta z Wrocławia.
Przeczepienie narządów to wysoce skomplikowana procedura, która wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. Konieczna jest tu również ścisła i niebywale rzetelna współpraca między placówkami medycznymi. Nie bez przyczyny transplantacja nazywana jest „darem życia” — to niejednokrotnie jedyna nadzieja dla ciężko chorych pacjentów.
- To wielki dar ze strony rodzin i niesamowita wiara w to, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi - mówi Hubert Szurmiak, lekarz rezydent anestezjologii intensywnej terapii w szpitalu w Zakopanem, koordynator transplantacyjny. - My, lekarze, jesteśmy gdzieś na końcu tego wszystkiego. W przypadku naszego pacjenta niestety orzekliśmy śmierć mózgu, a dzisiaj dzięki ogromnej dobroci i empatii rodziny pobraliśmy od niego organy do transplantacji - dodaje lekarz.

Cały proces był skoordynowany co do minuty, a wszystko dzięki zaangażowaniu i oddaniu wielu osób.

- Przy transplantacji bardzo ważny jest czas od pobrania do przeszczepu - przypomina lek. Hubert Szurmiak. - Musimy się spieszyć, dlatego ogromne podziękowania składam koordynatorom z całej Polski, którzy stanęli na wysokości zadania. O godzinie 9.30 zespół odleciał od nas z płyty lotniska do szpitala we Wrocławiu, gdzie na stole operacyjnym czekał już biorca narządu. Dziękuję również policji, która pomogła nam transporcie organu do wrocławskiego ośrodka.

Wspólny wysiłek wielu zaangażowanych osób oraz niezwykła postawa rodziny zmarłego pozwoliły dać nadzieję na lepsze życie ciężko chorej osobie.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Amelia18.11.2021, 08:49
Warto poczytać co o transplantacjach i śmierci mózgowej mówi dr Jacek Norkowski i prof. Jan Talar.
Kot18.11.2021, 05:14
Mam wielki szacunek dla Rodziny zmarłego . Taki Gest nie zdaża się często . Bardzo dziękuję i niech to będzie również przykładem dla innych. Takie Gesty ratują życie innych .A każdy z nas może być w takiej sytuacji . Jeszcze raz : Wielki Szacunek za dobrodziejstwo.
jolka17.11.2021, 22:20
podziękowanie dla rodziny. Wielkie, wielkie, wielkie....
lira17.11.2021, 14:07
Szacunek dla rodziny zmarłego i całego zespołu lekarzy ! w obliczu takiej tragedii jak śmierć bliskiej osoby można podarować drugiej osobie życie - to wspaniały gest !!!
Pio.17.11.2021, 14:01
Wielki szacunek dla rodziny.
Exc17.11.2021, 13:12
Dawca szybko będzie w niebie..osobiście się za niego pomodlę dzisiaj
klio17.11.2021, 12:02
Wielki szacunek dla rodziny w tak trudnej dla nich chwili.Miejcie nadzieje,że jakaś cząstka zmarłego będzie żyła.A biorca całe życie będzie się modlił i dziękował dawcy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl