18.11.2021, 15:21 | czytano: 1432

Zakopane pozyskało pieniądze na zakup trzech autobusów elektrycznych

Fot. Piotr Korczak / UM Zakopane
- To ważny krok w kierunku utworzenia w naszym mieście zeroemisyjnego systemu transportu publicznego - komentuje Urząd Miasta w Zakopanem.
Dofinansowanie udało się pozyskać na zakup 3 autobusów bateryjnych o napędzie elektrycznym, wraz z infrastrukturą niezbędną do utrzymania i właściwej eksploatacji nowego taboru, czyli kompletem ładowarek. Dodatkowo projekt zakłada dostawę i instalację oprogramowania do zdalnego zarządzania procesem ładowania i monitorowania stanu pracy poszczególnych stacji ładowania, a także przeszkolenie pracowników przewoźnika.
Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę blisko 11 mln zł, przy wartości dotacji wynoszącej około 7,2 mln.

Zakup autobusów umożliwienie uruchomienie w Zakopanem nowej linii komunikacji miejskiej na przewidywanej trasie Spyrkówka – Dworzec PKP – Kuźnice. Dostawę autobusów planuje się na przełom 2022/2023 roku.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Alek Marduła21.11.2021, 13:28
Z tą zero emisyjnością to trochę - cytując syna pewnego dygnitarza partyjnego -"kolokwialnie lipa" bo do wytworzenia prądu coś trzeba spalić żeby naładować akumulatory. Z drugiej strony nikt nie bierze pod uwagę skutków zwarcia baterii akumulatorów i ich ewentualnej eksplozji na skutek wypadku lub zwarcia instalacji. Wtedy ich "zero emisyjność" zamienia się w BOMBĘ EKOLOGICZNĄ. I o tym jakoś cicho sza! Po co ludzi straszyć...
Nie istnieje czysta forma energii. No ale modne hasła EKO przyklejają wszyscy na około bo to takie trendy - na czasie.
Obywatel19.11.2021, 14:16
Taki autobus powinien jeździć do Morskiego Oka. Jak w dawnych czasach do
Polany Włosienica. Może nie dziesiątki kursów, ale kilkanaście i wyeliminować dorożki
hahaha18.11.2021, 19:42
Piszą dostaliśmy dotacje. Cieszymy się tylko że dotacje to dalej nasze pieniądze z podatków które obierane są w Brukseli żeby w niepełnej sumie wrócić w postaci dotacji do naszej kieszeni.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl