23.11.2021, 16:40 | czytano: 4158

Dwie skuteczne reanimacje w Tatrach

Fot. W. Mateja / TOPR
Ratownicy TOPR zostali wezwani do dwóch osób, u których, podczas pobytu w Tatrach, doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Obie przeżyły dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jeden z pacjentów odzyskał pełną świadomość już na miejscu zdarzenia, drugi w szpitalu.
Dzięki natychmiastowej pomocy świadków zdarzenia, którzy rozpoznali NZK, rozpoczęli resuscytację i wezwali TOPR, a także dzięki pracy ratowników pogotowia tatrzańskiego, załogi śmigłowca policji i śmigłowca wojskowego, zespołów ratownictwa medycznego oraz personelu Szpitala Powiatowego w Zakopanem obaj pacjenci żyją i są w pełni świadomi.
- Chcielibyśmy podziękować i podkreślić wspaniałą postawę świadków zdarzenia, którzy w obu przypadkach rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia, wezwali pomoc i rozpoczęli resuscytację, dzięki której możliwe było szybkie wdrożenie medycznych czynności ratunkowych i znalezienie odwracalnej przyczyny zatrzymania krążenia, a następnie przekazanie pacjentów do odpowiedniego oddziału - podkreślają ratownicy TOPR. - Oczywiście, nasi ratowani mieli także ogromne szczęście. Pogoda umożliwiała lot śmigłowcem i szybki czasu dotarcia. W obu przypadkach od zgłoszenia do dotarcia ratowników na miejsce upłynęło mniej niż 14 minut.

oprac. r/ TOPR Facebook
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wyrocznia24.11.2021, 00:02
Sportowcy padają na boiskach jak nigdy dotąd. Czyżby to co miało działać, w końcu działa zgodnie z planem?
prawda23.11.2021, 20:57
Szczepioneczki działają. Zapalenie mięśnia sercowego. Ale w telewizji mówią że szczepionki są bezpieczne.
z tąd23.11.2021, 17:41
Braaaaawo PILOT ,,wiatraka,,!!!! Brawo Ratownicy ! Jesteście WIELCY!
Osiol23.11.2021, 17:11
To tak jak tych trzech w Płocku na ulicy nagle padli kilka dni temu ciekawy zbieg ( w Płocku te 3 osoby zmarły) hmm bezpieczniej jednak w gorach
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl