05.12.2021, 12:38 | czytano: 1297

Trudne warunki w Tatrach

Widok z z kamery/ pogoda.topr.pl
TATRY. Szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą występuje lód. Niski pułap chmur, ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być skutkować pobłądzeniem. Ogłoszono I. stopień zagrożenia lawinowego. Stawy pokryte są lodem, ale wchodzenie nań - to wyjątkowo zły pomysł.
- Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i z łatwością może się załamać - przestrzegają pracownicy TPN.
Przebieg wielu szlaków jest niewidoczny, zasypany przez śnieg. W tych warunkach poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach oraz drogach dojściowych do schronisk jest również ślisko. Udając się w niższe partie gór, warto zabrać ze sobą raczki oraz kijki.


Zamkniętych jest kilka szlaków. M. in. czarny szlak z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Kominiarski, gdzie trwa remont, czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy (w obu kierunkach), gdzie niedźwiedzica założyła gawrę, a także odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka i Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.

"Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku" - apelują parkowcy.

W Tatrach słowackich wszystkie szlaki powyżej schronisk są zamknięte.


opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl