08.12.2021, 20:25 | czytano: 6645

Jedno łóżko respiratorowe, to nawet 25 zwykłych. Medycy w Zakopanem pracują ostatkiem sił

Arch. Podhale24.pl
Reorganizacja oddziałów w zakopiańskim szpitalu i tworzenie oddziałów covidodych sprawia, że liczba łóżek maleje. Wszystko przez konieczność dostosowania oddziałów do specjalnych wymogów. Personel przy zakażonych pacjentach też pracuje ostatkiem sił. Dodatki finansowe nie motywują do dalszej pracy. Potrzebny jest odpoczynek.
Czwarta fala pandemii COVID-19 zmusiła wojewodę do podjęcia decyzji o powiększeniu liczby łóżek przeznaczonych dla zakażonych. W zakopiańskim szpitalu powiększono do 12 ilość miejsc tzw. „respiratorowych”, przeznaczonych dla osób w najcięższym stanie. W tym celu nie tylko zawieszono oddział ginekologiczno-położniczy, ale także przekształcono go, aby spełniał odpowiednie wymogi.
- Zabezpieczenie sanitarno-epidemiologiczne wymagają wzmożonych środków także na przebudowę oddziałów. Musimy budować ścianki działowe, jak na oddziałach zakaźnych. Przez to mieści się mniej łóżek niż przed zmianami - mówiła podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego dr Małgorzata Czaplińska, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Ścianki działowe, to tylko niewielka część zmian, jakie zaszły w zakopiańskim szpitalu. Powodem drastycznego zmniejszenia ilości łóżek jest sprzęt, jaki musiał się znaleźć dla chorych. - Jedno łóżko respiratorowe wymaga więcej miejsca ze względu na cały sprzęt. Jedno takie łóżko, to nawet 20 - 25 łóżek zwykłych - zaznacza dr Czaplińska.

Same łóżka jednak nie leczą, a wykwalifikowany personel, który czuwa przy pacjentach obawiając się także o zdrowie i życie swoje i swoich bliskich. - Personel jest już zmęczony. Nawet te dodatki nie satysfakcjonują już personelu. Praca w tych kombinezonach nie jest łatwa - informuje dr Małgorzata Czaplińska.

Zakopiański szpital otrzymał ponad 23 mln zł na leczenie SARS-CoV-2, z czego kwota ponad 6 mln zł jest przeznaczona na dodatki do wypłaty dla osób, które pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentami zakażonymi.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
???12.12.2021, 10:02
Do Ciekawski najpierw doinformuj się lepiej a potem pisz głupoty .Spróbuj wylecieć na Wyspy Brytyjskie to się dowiesz ile przeszkód mają zaszczepieni.
Marcin10.12.2021, 11:21
Co za glupia nowa moda nazywania lekarzy medykami?
ciekawski10.12.2021, 09:16
@Do Ciekawski
Czyli po przyjęciu tego preparatu, zostałeś zwolniony : - z noszenia maseczki, - z zachowaniem odległości między ludźmi, - dzisiaj możesz jechać do każdego państwa bez wykonanego wcześniej testu ? ironia
Można tak wymieniać, wymieniać
Teraz zadaj sobie pytanie, co Ci dały te szczepienia, jeżeli musisz się poddać testom, gdy pozytywna będzie osoba z którą razem mieszkasz ?
Mirek09.12.2021, 22:47
Idziesz na NFZ z przeziębieniem przymusowy test. Idziesz prywatnie leczą i nie ma mowy o testach. MZ chce nas wykończyć.
ciekawski09.12.2021, 15:37
@Ja tylko przejazdem
Taki intelygentny a ma problemy z czytaniem ze zrozumienie. Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni wpis, potem jeszcze raz a będziesz wiedział z jakiego powodu znalazłem się w sali covidowej i z jakiego powodu kiblowałem 10 dni w domu z bardzo skąpymi objawami c-19 - dawniej to się nazywało, choruje bezobjawowo. Jestem osobą nieszczepioną i jedynym u mnie objawem c-19, był katar, co nie przeszkadzało mi w chodzeniu po ogrodzie.
gianiversace09.12.2021, 14:15
Od kiedy ja zyje to co roku maja dramaty jakich niebylo nigdy 10 lat temu pisali o grypie teraz o grypopodobnym kovidzie co roku to samo wiec juz skonczcie z ta paranoja kłamstwa
Kaśka09.12.2021, 13:37
A ja mam taką ciężką sytuację finansową, że gdyby była możliwość pomocy przy chorych: karmienie, mycie, może nawet połączenie się z rodzinami przez video (zwłaszcza osób starszych które mają z tym trudności lub nie mają takich możliwości) itp. To pierwsza bym się zgłosiła.
Nie mam wykształcenia medycznego. Ale napewno odciążyłabym pielęgniarki i lekarzy. Mogłabym potowarzyszyć tym osobom.
Nie mówię, że tego wirusa nie ma. Żeby nikt nie oskarżył mnie, że jakaś propaganda itp.
Faktycznie, zgłosiłabym się do pomocy.
Odesłany z kwitkiem.09.12.2021, 12:40
Chwali się taką postawę. Jednak inni chorzy też chcą mieć możliwość leczenia. A jest zablokowana, dlaczego chorzy na inne dolegliwości są gorzej traktowani niż chorzy na covid.
Baranek09.12.2021, 11:39
@turysta
Kim Ty jesteś żeby pisać kto ma być przyjęty kto nie ! Wszyscy płacimy składki zdrowotne wiec opieka każdemu się należy. Śmiech mnie ogarnia jak naiwni zaszczepili się dawkami łażą dalej w maseczkach i maja równo w gaciach haha
szuser09.12.2021, 11:27
Suweren tak chce i proszę nie dyskutować.
Do Ciekawski09.12.2021, 11:10
Pytasz jakie korzyści po zaszczepieniu:
- bezproblemowe podróże po Europie. Pokazuje świadectwo szczepienia i tyle, bez testu, bez kwarantanny.
- pomimo tego, że zostałem zaszczepiony zachorowałem na Covid. Jedne dzień kiepskiego samopoczucia i tyle. Członkowie mojej rodziny, niezaszczepieni , przeszli bardzo ciężko, szpital. itd.
Widzisz korzyści czy dalej nie ?
Podhale to jednak stan umysłu.
Ja tylko przejazdem09.12.2021, 10:00
@ciekawski
a kto cię niby wpuścił tak ubranego na oddział Covidowy?
Nie opowiadaj bredni, w które chyba tylko półgłówek jest w stanie uwierzyć.
No chyba, ze wszedłeś na oddział po kryjomu, a później sam doniosłeś na siebie do sanepidu.
Ja tylko przejazdem09.12.2021, 09:53
Historyjka pana Gerarda Wolskiego

10 dni podróży ku bramom piekieł. Cóż mogę kochani powiedzieć. Nigdy nie negowałem istnienia Covida. Ale zawsze wydawało mi się, że kogo jak kogo, ale mnie to ominie. Że jak już mnie dopadnie, to przejdę go bezobjawowo, albo z lekkim katarkiem. Ale tak się nie stało" - relacjonował we wtorek swój stan w mediach społecznościowych Gerard Wolski.
Wski trafił do szpitala wraz z żoną 10 dni temu. Wcześniej mężczyzna leczył się amantadyną. "Było już bardzo źle i nie jest dobrze, ale byłem już w stanie krytycznym. Bezdechy, duszności, utarty przytomności do tego stopnia, że odcinało mnie na kilka godzin po to, żeby przebudzić się i stracić przytomność na nowo. Leżąc w toalecie pomiędzy ścianą a muszlą klozetową sparaliżowany niemocą i brakiem sił, żeby wykręcić numer alarmowy" ? czytamy w dalszej części postu.
garnek09.12.2021, 09:41
To jak tak ciężko tym lekarzom to niech się zwolnią i niech idą na budowę za 3400 zł na miesiąc po 12 h,deszcz czy śnieg w przemoczonych ubraniach będą nosić pustaki itd. to zobaczą co to znaczy praca.
Janosik09.12.2021, 09:38
Prof. Milton Friedman, laureat Nobla, pisał: ?Gdy ktoś zmusza Cię do czegoś dla Twojego dobra ? bierz nogi za pas i uciekaj!?
Korwin Mikke o szczepieniach.
?Robienie komuś dobrze pod przymusem nazywa się gwałtem?

To co się teraz wyprawia służy do zniewolenia ludzi i nikt mnie nie przekona, że to dla mojego dobra. Cały ten cyrk z chorobą i szczepieniami to nic innego jak znakowanie bydła przed ubojem.
ciekawski09.12.2021, 08:47
@Turysta
Czy masz świadomość, że osoby, które przyjęły pełną dawkę, zostały zaszczepione dwukrotnie a po upływie 6 miesięcy od ostatniego "szczepienia" odmówiły przyjęcia trzeciej dawki, z automatu są kwalifikowane jako osoby niezaszczepione ? Teraz zadaj sobie pytanie - co im dało, jakie korzyści osiągnęli po przyjęciu dwóch dawek ? A miało być tak ślicznie - "powrót do rzeczywistości, bezproblemowe wyjazdy zagraniczne, koniec z maseczkami, hulajnogi " itd. itp.
Turysta09.12.2021, 07:25
Nie przyjmować niezaszczepionych (odszczepionych),proste rozwiązanie wg ich motto: wybór nie przymus...
ciekawski09.12.2021, 07:06
@"śmieszny kombinezon"
"Droga Aniu
Zapraszamy na odział, możesz nawet nie mieć maski, być w lekkim ubraniu, pomożesz nam przy tych biednych pacjentach..."

Byłem na sali covidowej, wśród chorych w lekkim ubraniu, bez maski, bez jakichkolwiek zabezpieczeń i skończyło się to dla mnie 10 dniową kwarantanną w domu. Nikt nie przyjdzie na oddział covidowy mając świadomość, że po takiej "wizycie" czeka go 10 dniowy areszt domowy.
Zibi09.12.2021, 06:29
@ Anno, poczytaj sobie o wiremii , ludzi ciężko chorych pod respiratorami i na oddziałach,a ludzi potencjalnie chorych w Biedronce.
Wyrocznia08.12.2021, 23:44
Niech się zwolnią, ja im załatwię pracę na budowie, to będą mogli odpocząć.
Osiol08.12.2021, 22:51
Czy ktoś pociągnie do odpowiedzialności za obietnice składane przez producentów szpryc miały być 99proc skuteczności lekkie objawy w razie choroby a co jest a po połowie jest więc jak
A co z producentem choroby już nieważny teraz wrogiem są niezaszprycowani bo są połowa chorych tak tylko polowa
Teraz nagle zeby sprzedać to setki artykułów o ciężkim efekcie u dzieci się pojawi w polskojęzycznych mediach
Dzisiaj studenci 2os AWF zmuszeni.... 21lat i już ich niema więc zwolennicy dołóżcie do interesu kasę i swoje dzieci kto ma wyrównać straty no kto
Hanuś08.12.2021, 22:39
@Anna samodzielnie ty się nie zastanawiaj. Skonsultuj się z kimś, kto jest w stanie ci pomóc.
"śmieszny kombinezon"08.12.2021, 22:30
Droga Aniu
Zapraszamy na odział, możesz nawet nie mieć maski, być w lekkim ubraniu, pomożesz nam przy tych biednych pacjentach...masz naprawdę dużą wiedzę o chorobach zakaźnych... będziemy czekać na Ciebie, a potem po 12 godzinach opisz jak było fajnie....myślę,że 12 godzin na Ciebie to mało zostań na 48, będziemy wdzięczni.
pamiętający08.12.2021, 22:28
@Danuta
Bo niektórzy pacjenci mają umierać, dlatego zabrania się leczenia amantadyną - iwermektyną - hydroksychlorochiną.
grypa08.12.2021, 22:23
Dać takiemu zmanipulpwanemu przez media przeziębionemu bezobjawowo panikarzowi pod respiratorem z dwa kilo surowego chrzanu na tarce ręcznej zetrzeć.Tak mu kinol przeczyści że zaćma mu z oczu spłynie.
Wydziedziczony lekarz08.12.2021, 22:14
A amantadyną leczą się zwykli ludzie tylko eksperci nie potrafią bo wolą promować szczepionki.
Danuta08.12.2021, 22:12
Wojewoda słabo myśli, w Zakopanem i w Nowym Targu reorganizują oddziały, a w Rabce w Instytucie Chorób Płuc przygotowane łózka respiratowe (kilkadziesiąt), specjalistyczny sprzęt wysokiej klasy, pulmonolodzy!!!! i nie mogą przyjmować pacjentów z covidowym zapaleniem płuc, taka polityka.
Anna08.12.2021, 22:06
Po co lekarze chodzą w tych śmiesznych kombinezonach? Czy jak idą po pracy do np. Biedronki, gdzie w tłumie praktycznie na pewno jest ktoś z wirusem, to też noszą kombinezony? Przecież wiedzą, że spotkają się z wirusem gdzieś w tłumie, nawet na chodniku mijając ludzi, to czemu nie chodzą po mieście w tych kombinezonach? Bezsens jakiś. Jak lekarz nie ma 80 lat i jest w miarę zdrowy, to ryzyko, że coś złego mu się stanie od covida jest tak minimalne, że to równie dobrze można by z domu nie wychodzić, bo ktos się boi, że go piorun trzaśnie, albo cegła mu spadnie na głowę. Mniej więcej takie prawdopodobieństwo, że ktoś w miarę młody i zdrowy zejdzie przez covida. Środki bojowe jak na jakąś czarną ospę co najmniej... A to tylko odmiana grypy. Poza tym, podobno są zaszczepieni, więc nie powinni sie już niczego bać. Po to przyjęli specyfik, że podobno miał ich chronić.
Ja wam powiem czemu tak uparcie chodzą w tych kombinezonach i na inne sposoby wariują. Znaczy grubo przesadzają. Moja opinia jest taka: robią to, żeby dostać za to pieniądze. A pieniądze dostają za to konkretnie, że podtrzymują sztuczną panikę. Może oni o tym tak nie myślą, nie zastanawiają się, tylko jak żołnierz w wojsku - jest rozkaz z góry, to nie myślę, tylko wykonuję - ale to nie zmienia faktu, że za pieniądze biorą udział w wielkim oszustwie, sianiu paniki wykreowanej przez jakiegoś speca od inżynierii społecznej, które to działania nie są bynajmniej skierowane by służyć obywatelom. A komu mają służyć? Kto na tym korzysta? Kto to wszystko finansuje i dlaczego? - Tu sie już proszę samodzielnie zastanowić.
Optymista08.12.2021, 20:54
Czyli jedno łóżko zajmuje min. 50 m2 a 12 potrzebuje 600m.
Wszyscy chorzy na świrusa i budowane są ścianki działowe żeby sąsiad/ka co leży obok się nie zaraził COVIDem. Rozumiem że pomieszczenia mają ponad 100m2 powierzchni by można było takie ścianki zrobić.
6 000000PLN przeznaczone na premie do płac personelu. Pacjent pod respiratorem rozumiem że jest przytomny, wymaga karmienia, rozmowy, opieki itp. a przemęczony personel goni jak w ukropie. Co do pozostałej kwoty 26 000000 to srebrniki szpitala, które w części przeznaczane są na promocję szczepień.

Obłudnicy. Przyjdzie na was czas.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl