10.12.2021, 11:07 | czytano: 3680

"Zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie jest spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta"

źródło: UM Nowy Targ
NOWY TARG. Urząd Miasta zareagował na krytykę spowodowaną przeniesieniem stacji do badania jakości powietrza. Od 5 lat urządzenie stało obok budynku SP nr 1. Nową lokalizacją będzie teren przy Miejskiej Hal Sportowej Gorce przy al. Tysiąclecia.
Magistrat opublikował oświadczenie, w którym czytamy, iż jest to reakcja na pojawiające się "w ostatnim czasie informacje medialne dotyczące przeniesienia państwowej stacji do badania jakości powietrza w Nowym Targu i łączenia jej z ogłoszonym smogowym rankingiem Polskiego Alarmu Smogowego za 2020 rok."
Oto treść wyjaśnienia:

"Zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie jest spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta. Do chwili obecnej stacja zlokalizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego 14, ale pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego terenu na cele szkoły, dlatego już w roku 2020 dyrekcja wraz z radą rodziców wystąpiły z prośbą do Burmistrza Miasta Nowy Targ o przeniesienie stacji monitoringu jakości powietrza. Nie było naszym celem pozbycie się stacji, a wręcz przeciwnie zabiegaliśmy wcześniej o zainstalowanie jeszcze jednej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu na terenie Nowego Targu.

Pismem z dnia 28 grudnia 2020 roku Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) przychylił się do ww. prośby.

Wybór nowej lokalizacji należał do komisji złożonej z pracowników GIOŚ. Wraz z przedstawicielami GIOŚ pracownicy Urzędu Miasta Nowy Targ przeprowadzili szereg wizji lokalnych w terenie w celu wytypowania najbardziej reprezentatywnego dla obszaru całego miasta nowego miejsca. Ostatecznie GIOŚ zdecydował, że teren przy Hali Sportowej „Gorce” tj. al. Tysiąclecia 74 w Nowym Targu, spełnia wymagane kryteria.

Poniższy załącznik graficzny jednoznacznie obrazuje starą i nową lokalizację stacji pomiarowej. Nie można zatem mówić, że są to obrzeża miasta Nowy Targ.

Przypominamy, że w ramach wieloletnich działań w zakresie poprawy jakości powietrza na terenie Nowego Targu, oprócz cyklicznych wymian kotłów i szeregu udzielanych dotacji przez nasz Samorząd, w bieżącym roku dla Centrum Miasta (tj. obszaru zakreślonego granicami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Nr 22), Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 27 września 2021 r. podjął Uchwałę Nr XLV/623/21 w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta Nowy Targ ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Małop. 2021 r. poz. 5547). W ramach wprowadzonej ww. „lokalnej uchwały antysmogowej” od 1 stycznia 2030 roku w tym obszarze będzie istniał zakaz spalania paliw stałych innych niż biomasa o wilgotności poniżej 20 %.
W nowym miejscu lokalizacji stacji pomiarowej (al. Tysiąclecia 74) dotychczas nie prowadzono pomiarów jakości powietrza. Ufamy ekspertom z GIOŚ i ich analizie, że nowo wybrane miejsce jest odpowiednim dla prowadzenia pomiarów jakości powietrza. Trzeba również podkreślić, że na terenie miasta Nowy Targ istnieje kilka stałych punktów pomiarowych do badania jakości powietrza, które nie są własnością GIOŚ i nie stanowią Systemu Państwowego Monitoringu Środowiska, ale również obrazują mniej lub bardziej dokładnie tło rozkładających się zanieczyszczeń powietrza na terenie Miasta.

Podkreślamy również, że termin przeniesienia stacji pomiarowej był uzależniony od decyzji GIOŚ i fakt ogłoszenia w tych dniach rankingu Polskiego Alarmu Smogowego przedstawiającego jakość powietrza za rok 2020 jest zbiegiem okoliczności, bo przeniesienie stacji było zaplanowane wcześniej.

Wszelkie pytania szczegółowe dotyczące spraw technicznych związane z przeniesieniem stacji należy bezpośrednio kierować do GIOŚ, gdyż stacja ta jest elementem składowym Państwowego Monitoringu Środowiska do badania jakości powietrza i jest Ich własnością."

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Tymon14.12.2021, 10:28
"Zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie jest spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta" - to prawda. W UM spontanicznie działa tylko jedna, nie do ruszenia Pani
ekohiroł13.12.2021, 11:48
Eko Hero Nowy Targ już nadlatuje z komiksowej oddali
wyborca12.12.2021, 16:47
Miasto dokonało niesamowitego wyczynu. Jak informuje Polski Alarm Smogowy, nie było jeszcze w historii pomiarów miejscowości, która ?wygrałaby? we wszystkich smrodowych kategoriach. Zawsze jednak musi być ten pierwszy raz i Nowy Targ jest prawdziwym liderem.
Z roku na rok w Nowym Targu pod względem jest coraz gorzej.

Pani burmistrz panie przewodniczący takie są fakty. Ktoś musi ponieść konsekwencje za przeniesienie stacji pomiaru. Ochrona środowiska w tym mieście od 7 lat leży na łopatkach. Musza polecieć głowy bo jak nie to burmistrza odwołamy w referendum. Minimum to dymisja naczelnika i wiceburmistrza od inwestycji i środowiska.
z tąd12.12.2021, 14:14
Pitolenie.Tam się zatkała,trza odpowietrzyć.
Ciutrok11.12.2021, 18:22
Dlaczego to oświadczenie nie jest podpisane? Kto jest jego autorem? Czy jest to oficjalne stanowisko pana Grzegorza Watychy? Czy jest ono zgodne z prawdą i stanem faktycznym? Jeśli tak to dlaczego nikt się pod tym nie podpisał z imienia i nazwiska?
12310.12.2021, 21:54
Super!! W końcu może się ta głupia narracja zakonczy
wiemy ze jest syf nie trzeba do tego stacji. Tylko sobie robimy antyreklamę.
Wgle wyrzucić ta stacje a skupić się na kopciuchach bo za kilka lat to tylko ze smogiem będziemy kojarzeni. nic więcej
PiterQ10.12.2021, 15:40
Rozumiem, że teren SP1 jest jedynym terenem w centrum, który jest w zarządzie Urzędu Miasta? Nie da się tego postawić przy Kopcu Wolności? Na parkingu pod lodowiskiem? W parku? Na parkingu koło Straży? No to jeśli tak (a wszyscy wiemy że nie), to może by jednak nie gospodarować terenu na potrzeby szkoły (wydaje mi się że tzw. organ nadzorujący szkoły ma tu coś do powiedzenia) tylko tą przysłowiową huśtawkę postawić nieco później, kiedy już rozwiążemy w Mieście bardziej że tak powiem palące problemy?
alan10.12.2021, 15:35
nie trzeba mierzyć smogu, wystarczy w mrożny dzień przekroczyć al.1000 lecia idąc w kierunku rynku i czym bliżej rynku to większy smród i ciężko
oddychać
aaa10.12.2021, 14:17
Zlikwidować miejską ciepłownie opalaną miałem i wszelkim odpadem ze śmietniska . Zlikwidowac oszołomów z alarmu smogowego. podać adresy ekoterrorystów gdzie mieszkańcy których naciągnięto na wymianę pieców na gaz odzyskają włożona kasę. Urząd miasta też zainwestował w gaz , a teraz skurczy że nie będzie na opłaty. pewnie pójdzie do mieszkańców po kasę podwyższając podatki. Lepiej zdechnąć z zimna w czystym powietrzu czy żyć w cieple ? /.../
sąsiad i ja10.12.2021, 13:54
Nie bronimy burmistrza, bo również uważamy, że wiele decyzji miał złych dla miasta, ale...Uważamy, że do słabej jakości powietrza w mieście przyczyniają się głównie okoliczne miejscowości. Ponadto powinno się zrobić solidne badania na terenie całego Podhala. Które miejscowości najbardziej trują i jaki to ma wpływ na jakość powietrza u nas. Zrobić z tego reportaż i upublicznić, bo jak na razie, to poszło w świat, że nowotarżanie, to najwięksi truciciele. Jesteśmy przekonani, że tak nie jest, bo wymieniło się już dużo kopciuchów i świadomość w ludziach też jest już inna, niż dawniej.
sikierka10.12.2021, 13:07
Lokalizacja nowa jest po nawietrznej stronie...Będzie mierzyć przeważ nie to trzeba, ale to co napływa od zachodu, od Dunajca-Szaflar. Dlatego powinny być dwa miejsca pomiarowe, bo najwięcej kopciuchów w rejonie Rynku... Jak tam jestem na zakupach to nie daj Bóg postać na Ogrodowej Długiej czy Krasińskiego...Istny cud , a inhalacje rewelacyjne... A co do aut, to przy kopciuchach pikuś !
gorol z gorc10.12.2021, 12:44
Gdyby nawet wszystkie piece w Nowym Targu zlikwidowano, to i tak smog pozostanie z nami. Położenie miasta sprawia ze wszystkie zanieczyszczenia z pobliskich wiosek schodzą na miasto. Wystarczy w pogodny dzień wyjść wyżej i zaobserwować kierunki oparów. A druga sprawa to spalanie smieci, albo płyt wiórowych, np myjnia reczna Szaflary obok Zadymy. Zglaszane i nic, gość ma ciepła wode i znajomości
Benek10.12.2021, 12:38
klituś bajduś nie wierzę w ani jedno słowo Watychy bo u niego wszystko jest na odwrót. Jak pisze że nie zabiegał to znaczy że zabiegał o przeniesienie stacji w inne miejsce o czym nawet radnych informował na jednej z sesji sprzed kilku miesięcy
Gulasz Juliusz Zeżarł10.12.2021, 12:03
@janosik
Zobacz dzienne wykresy - najgorsza jakość powietrza jest w nocy i ranem, kiedy nie ma ruchu samochodowego, ale za to spalają "wszelki syf" w kopciuchach.
Do Justyna10.12.2021, 11:57
I z czego tu się cieszyć? Można też owinąć pomiar folią..
Modern10.12.2021, 11:55
Tak się tworzy rzeczywistość. Bareja wiecznie żywy, dozorca Anioł też..
Justyna10.12.2021, 11:37
Jeżeli sie okaże że w nowej lokalizacji będzie lepsze powietrze to tylko się cieszyć że nie w całym Mieście jest źle
Janosik10.12.2021, 11:30
Bardzo dobra decyzja zmiany lokalizacji. Wreszcie się przekonamy co jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w NT. Piece węglowe czy spaliny samochodowe.
W nowej lokalizacji jest dużo większy ruch pojazdów. Obstawiam, że teraz monitoring pokaże jeszcze wyższe zanieczyszczenie.
Mieszkaniec10.12.2021, 11:12
Świetnie, tylko, że nowa lokalizacja jest w miejscu, gdzie działa miejska sieć ciepłownicza. Kopciuchów jest zdecydowanie mniej. Wy i tak zawsze obrócicie kota ogonem tak, żeby to nie była wasza wina.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl