12.12.2021, 16:39 | czytano: 1998

Jubileuszowe Berdowe Muzykowaniy (zdjęcia)

PORONIN. Przegląd Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy "Berdowe Muzykowaniy" w tym roku obchodzi jubileusz, jest to bowiem 10. edycja konkursu.
W świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w niedzielę zorganizowano przesłuchanie kapel, solistów i multiinstrumentalistów, którzy prezentują tradycyjną formę góralskich nut.
Patron konkursu - Tadeusz Szostak Berda pochodził z Poronina z Kośnych Hamrów. Urodził się w październiku 1928 roku, zmarł w 2006. Skrzypek, gawędziarz i lutnik, laureat Nagrody Kolberga w 2006 r.. Należał do najlepszych muzyków Skalnego Podhala. Jego ojciec grał na basach, matka była cenioną śpiewaczką, muzykowali również jego bracia. W domu rodzinnym, w którym spotykali się muzykanci z Poronina, często rozbrzmiewała muzyka. Tadeusz Szostak zaczął grać na skrzypcach jako dwunastoletni chłopiec. Wzorował się na technice uznanych miejscowych muzykantów: gajowego Józefa Futro, jego brata oraz Jana Nędzy. Najczęściej przysłuchiwał się ich muzyce wieczorami, po wypasie owiec na Polenicy.

Od osiemnastego roku życia Tadeusz Szostak muzykował już na weselach. Grywał w różnych kapelach, ale najdłużej, bo od 1984 roku, związany był z trójką swoich kilkunastoletnich krewnych, których zaczął uczyć góralskiej muzyki. Z nimi zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie "Basztę" na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu. Współpracował również z wieloma zespołami regionalnymi z Podhala, a ponieważ uznawany był za mistrza muzyki podhalańskiej, występował na prestiżowych festiwalach i przeglądach folklorystyczny jako prymista (m.in. z Zespołem "Holny" z Zakopanego zdobył "Złotą Ciupagę" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem).

Był laureatem wielu indywidualnych nagród i zdobywcą pierwszych miejsc w regionalnych i ogólnopolskich konkursach kapel, m.in. trzykrotnie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, dwukrotnie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, kilkakrotnie wyróżniony został w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Bukowinie Tatrzańskiej. Jego twórczość muzyczna udokumentowana została w postaci nagrań zgromadzonych w archiwum Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Tadeusz Szostak był nie tylko bardzo dobry muzykiem, ale również cenionym lutnikiem (wykonawcą "złóbcoków"), znakomitym gawędziarzem, a nade wszystko niezmiennie zaangażowanym i okazującym wiele serca wychowawcą młodzieży. Uczył młodszych regionalnej muzyki, prowadził zespoły muzyczne, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej i przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie, przekazywał kolejnym pokoleniom regionalną tradycję muzyczną. (Życiorys Tadeusza Berdy Szostaka za www.nagrodakolberg.pl)

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl