22.12.2021, 14:52 | czytano: 11030

Wiceburmistrz Wojtaszek: Jak ja bym przybijał te deski, to by nie odpadły

Waldemar Wojtaszek/zdj. arch. Podhale24
NOWY TARG. W trakcie ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, zaprezentowane zostały zrealizowane w 2021 roku inwestycje. Nie zabrakło wątku dotyczącego budowy parkingu przy ul. Kościuszki, który nie został oficjalnie oddany do użytku, bo z elewacji zaczęły odpadać drewniane elementy.
Zakończone inwestycje omawiał Waldemar Wojtaszek. Zaczął oczywiście od przebudowy Miejskiego Centrum Kultury, po czym przeszedł do "budowy węzła przesiadkowego PARK & RIDE przy ul. Kościuszki".
Wyjaśnienia wykonawcy

- Wykonawcą była firma lokalna nowotarska, zatrudniająca osoby z Podhala, kierownikiem budowy była osoba z Nowego Targu, tak jak inspektor nadzoru. Wyszło jak wyszło z tymi deskami. Mamy wyjaśnienie firmy. Ja osobiście tych desek nie przybijałem. Jakbym to ja te deski przybijał, to by nie odpadły - oświadczył wiceburmistrz i dodał, że "w tym przypadku nastąpił jakiś błąd techniczny".

Waldemar Wojtaszek odczytał radnym wyjaśnienie wykonawcy, w którym Michał Piotrowski tłumaczy, że do usuwania usterki przystąpiono 17 grudnia zaraz po otrzymaniu informacji o spadających z elewacji deskach. Jako powód podano "montowanie desek na styk", bez pozostawienia strefy dylatacyjnej. "Deski na skutek większej wilgotności powietrza powiększyły swoją objętość, co było powodem ich odpadania". Obecnie "prowadzony jest ponowny montaż desek", a żeby zapobiec w przyszłości podobnej sytuacji - obecnie na całej powierzchni ścian wykonywana jest owa dylatacja, deski są obcinane, impregnowane i skręcane śrubami. W tej chwili wykonano 60 procent prac. Zakończenie prac ustalono na 30 grudnia br.

"Hejterzy i frustraci"

- Nie chcę już do tego wracać, bo bardzo dużo hejtu się wylało w naszym chrześcijańskim kraju, ale to widać taka norma, przywara polska. W tej prezentacji mamy kilka dobrych rzeczy, na które się mieszkańcy cieszą, a ja jestem pewny, że ten parking będzie pełnił swoją rolę i jak powstanie w przyszłym roku Brama w Gorce, jak skomunikujemy dworzec kolejowy i autobusowy, to Kowaniec i Oleksówki nie będą nadmiernie obciążone i będziemy mogli tę nową atrakcję obsłużyć tym parkingiem. Jest duże zapotrzebowanie na taki duży parking w tym rejonie. Pomijam hejterów i frustratów. Kilka desek odpadło. To usterka techniczna i wykonawca już ją naprawia - powtarzał wiceburmistrz Wojtaszek, odpowiedzialny w Mieście za inwestycje.

Wcześniej głos zabrał też Grzegorz Watycha. Burmistrz przypomniał, że wartość robót to 2,8 mln zł, a Miasto uzyskało na realizację inwestycji dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości 2,4 mln. - Po dokonaniu odbioru pojawiły się wady i usterki w przedmiocie zamówienia, które wykonawca usuwa w ramach 10-letniej gwarancji. Wykonawca robót został także zobowiązany do przedstawienia wyjaśnień na piśmie odnośnie ujawnionych usterek oraz przyczyn ich wystąpienia. Te prace są jeszcze w trakcie, musieliśmy odwołać zaplanowane na poniedziałek otwarcie i udostępnienie parkingu kierowcom. Według pisma wykonawcy dzisiaj powinny te usterki być usunięte, ale prace trwają, a obecne warunki atmosferyczne nie pomagają na prowadzenie "robót pod chmurką". Dodam, że z budżetu miasta ten parking kosztował nas 400 tysięcy zł, ale ile to nas kosztowało będzie wiadomo po dokonaniu odbioru - podsumował burmistrz Watycha.

Wykonawcą jest konsorcjum firm: lider Michał Piotrowski, partnerem Bartłomiej Piotrowski.

"Zabrakło słowa "przepraszamy"

Głos zabrał Szymon Fatla. - Tak, to ja udostępniłem te fotografie (desek leżących na chodniku - przyp. red.). Nie zrobiłem tego w złej wierze. A odnosząc się do tej chrześcijańskiej symboliki, do której pan wiceburmistrz tak chętnie sięga - to zabrakło mi "posypania głowy popiołem". Mogła się komuś stać krzywda. Te deski spadły dwie sekundy po tym, jak osoba z mojej rodziny tamtędy przeszła. Zabrakło mi słowa "przepraszamy" - powiedział radny.
- Pan jest przedstawicielem organu ustawodawczego i takie przeprosiny mogą też od strony pana paść. Wykonujemy obowiązki wspólne - bronił się Waldemar Wojtaszek i dodał oskarżycielsko, że radny nie zadzwonił do Urzędu, "tylko od razu na policję". - Ja się z mediów dowiedziałem o tej sytuacji. Nasza reakcja była szybka: powiadomiliśmy naczelnik wydziału inwestycji, dyrektora Zakładu Gospodarczego, od razu pojawił się wykonawca, zabezpieczono teren. Ja nie czuję się winnym, że taka sytuacja zaistniała. Wykonawca przeprosił i to trzeba uszanować, bo to on wykonał. Przykro mi, że pan radny nie wykonał do nas telefonu - mówił wiceburmistrz.

Jeszcze się będziemy z tych desek śmiać"

- Po godzinie 17-tej do urzędu nie da się dodzwonić, dlatego powiadomiłem Policję, a zdjęcia w Inernecie to nie jest grzech. I to nie radni są odpowiedzialni za nadzór nad inwestycjami i za odbiory. Za to są odpowiedzialni inni - skwitował radny Fala.

- Jeszcze się będziemy z tych desek śmiać. Bardo dobrze się stało, że nie został ten parking udostępniony - odpowiedział wiceburmistrz. - Ale chodnik już był udostępniony - wtrącił radny Fatla.

- Są różne wypadki, zniszczono nam przystanek autobusowy, takie jest życie. Zdarzenie losowe się zdarzają. Nic się nie stało, tylko deski odpadły - kontynuował wiceburmistrz.

- Niech pan już nic nie mówi, bo się pan pogrąża i to tylko wstyd dla mieszkańców, że mamy wiceburmistrza, który nie wie jakie są obowiązki władzy wykonawczej - dodał radny Paweł Liszka.

Temat zakończył burmistrz. - Wykonawca "posypał głowę popiołem" i on się od tego nie uchylał. Jak taka jest pastwa radnych wola, to inwestycję tę może zbadać komisja rewizyjna. w dzienniku budowy są wszystkie informacje, wszystko jest jawne - podsumował Grzegorz Watycha.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Martin27.12.2021, 08:56
No to już teraz wiemy co potrafią dwaj zastępcy. Jedna pani wiesza wstążki i lampki na mieście, drugi Pan przybija deski. Naród jest z Was dumny
Benek24.12.2021, 09:50
Gdyby babka miała wąsy to by była dziadkiem. Kompromitujęce wystąpienie pana wice z Maniów, kompletbny brak przygotowania i w pewnym momencie już zaczął nawet omawiać inwestycje z 2020 r. zamiast 2021. No szok co za poziom i erudycja. No ale pan umi deski przybijać.
????24.12.2021, 09:43
Patrzę na to zdjęcie i tak sobie myślę, "czy te oczy mogą kłamać..."
zaszłyszane na mieście23.12.2021, 21:26
Czy to prawda że niektórym to nic w tym mieście nie wychodziło nawet gra z szarotką na piersi?
ten co widział23.12.2021, 20:13
niech burmistrz nie broni wybranego przez siebie wiceburmistrza bo ten to nie ma pojecia o pracach budowlanych a wykonawca to juz na polanie szaflarskiej przerabiał nie jedno akurat to widziałem
haha23.12.2021, 09:48
Aśka jest od wieszania wstążek. A ja? Umiem przybijać deski
Waldemar23.12.2021, 09:47
Ja sroce spod ogona nie wypadłem. Jestem burmistrzem od inwestycji - bo umiem przybijać deski
Franz23.12.2021, 08:39
Grzesiek mnie wziął na tego wiceburmistrza mimo, że jestem leśnikiem a nie budowlańcem - bo umiem przybijać deski
CoOnGada?23.12.2021, 08:12
Jeśli Pan Wojtaszek umie deski przebijać tak jak i "burmistrzować" i wypowiadać się to ja dziekuje.... lepiej niech już na emeryturę idzie
Wojtaszek po tylu latach pracy w urzędzie23.12.2021, 08:10
kompletnie nie rozumie prawnego i społecznego wymiaru zakresu swoich obowiązków i odpowiedzialności, dzielonych z Watychą i Stegową!!
Dyletant23.12.2021, 06:24
Ja też umiem samodzielnie myśleć i wiem że ten pan się do tej roboty nie nadaje. A już forma prezentacji i poziom jej nieprzygotowania to poezja.

Bo ja umiem deski przybijać.
Fotobudka22.12.2021, 23:25
Wice Wojtaszek umi /od słowa umiem/ deski przybijać bo jak był wójtem to często płot musiał reperować.
Agnieszka22.12.2021, 23:12
wiceburmistrz Wojtaszek - bo ja deski umiem przybijać
Osobliwe. Szczyt elokwencji
w deche22.12.2021, 22:49
Spadło kilka desek czyli prawie wszystkie. Ej Wojtaszku, Wojtaszku ośmieszasz tylko tego zmęczonego Watychę
Kozak22.12.2021, 22:08
Bo ja umiem deski przybijać

Cała sieć już ma bekę z tego Wojtaszka
Ale prawdziwek
Czaders22.12.2021, 21:00
Zamiast obiecanego budowlańca jest leśnik. U Watychy wszystko na odwrót
plama na honorze22.12.2021, 20:53
Mimo wszystko , wielka plama z tymi deskami, po kolei: wykonawcy /współczuję/ urzędu miasta i naczelnika od inwestycji, a przede wszystkim inspektora nadzoru. Wykonawca chce szybko i ma więcej problemów jak włosów na głowie , ale inspektor nadzoru po co jest, no właśnie - tylko od pilnowania , by wykonawca roboty nie spartolił, a wyszło jak zawsze. Kiedyś były przepusty firmy Kawki , a dziś są deski Piotrowskiego . Takie to miasto i nie będzie inne nigdy - za dużo kumoterstwa i za dużo bezkarności i nepotyzmu .
Majster22.12.2021, 20:20
Chłopie gdybyś ty umiał deski przybijać to byś nie pracował w urzędzie. Poza tym wiedziałbyś co to dylatacja i nie odebrał bez uwag tej fuszerki. Jak dla mnie to ten wice jest do wylotu.
Kazek22.12.2021, 20:13
Przypomina mi się cytat z Psów Pasikowskiego w NT by brzmiał tak

Ja nie chcem do biura, ja nie chcem do biura, bo ja umiem deski przybijać

Ja się przydam? Ja znam wszystkie drukarnie, przejścia na granicy, kurierów? Ja znam całą opozycję?"
Majster Klepka22.12.2021, 19:59
Poprawcie mnie jeśli się mylę bo ze zdjęć widzę, że te deski były przykręcone do metalowych profili czworokątnych, profile są ocynkowane lub pomalowane farbą antykorozyjną, TAK? Jeśli tak to nie ma takiej opcji by je przybić ale jeśli były przykręcone to drewno i metal nigdy nie współgra ze sobą, zawsze wkręt zostanie urwany czy to w zimie czy w lecie gdy drewno się zeschnie.
Kuma22.12.2021, 19:49
Jak Pan Wojtaszek zabrał głos na sesji i mówił coś o kapliczce i czarcie, gadał bez ładu i składu, nic nie zrozumiałam. /.../ Nasunęło mi się takie stwierdzenie " inteligencja jest jak erekcja jak się ją ma to widać" Pozdrawiam chłopa z Maniów, tam przybijać deski każdy może.
Miłosz22.12.2021, 19:24
Wiceburmistrz Wojtaszek jest odpowiedzialny za to co się stało i współwinny i żadne gadanie tu nie pomoże. Panu podlegają inwestycje i pracownicy urzędu. Pan podpisuje dokumenty. Miał być jeden specjalista jak to obiecywał Watycha mamy dwóch i to kiepskich
Łyżwiarka22.12.2021, 19:15
No jak tak mówi to teraz musi iść i zmrozić porządnie lodowisko bo też nie działa.
Help Desk22.12.2021, 18:46
inżynier leśnictwa Waldemar Wojtaszek. Złota myśl... bo ja UMIEM deski przybijać

Padnę ze śmiechu
Broda22.12.2021, 18:18
Za to właśnie wzięli podwyżki. Za partactwo
Mirek22.12.2021, 18:14
Czy Pan Burmistrz Watycha wyciągnie jakieś wnioski ? Tyle nieudanych inwestycji. Powinien natychmiast zwolnić tego Wojtaszka.
wujaszek22.12.2021, 18:08
Panie Waldemarze już czas zmienić posadę. Wykonawca napewno zatrudni Pana do kolejnej inwestycji do przybijania desek. Może w tym się Pan sprawdzi bo zarządzania miastem Pan się kompletnie nie nadaje
Naleśnik22.12.2021, 17:21
No bo ja umiem przybijać deski. No super poziom polszczyzny zdumiewający. Wątpie czy ten pan umi cokolwiek
baciok@22.12.2021, 16:55
Mądre te inżyniery od wykonawcy i z nadzoru.
Każdy chlop na wsi powie jak sie deski mocuje żeby nie odpadały.
ehhh22.12.2021, 16:35
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało...

ulubiony tekst tego durnego narodu i jeszcze durniejszej władzy
Chinski uczony22.12.2021, 16:28
Panowie magistry elewacji sie nie ,,przybija ,, tylko śruby z nakrętkami a nie blachowkrety . Ale to za duzo sklomplikowane !!!!!
cis22.12.2021, 15:56
Żenada, odejdźcie już, jak macie resztki honoru...
Mad Max22.12.2021, 15:56
Do dymisji cała rade!Pan sobie wyobraża aby przeciętny Kowalski tak zawiadywał swoim gospodarstwem!?Toż to byłby absurd i degrengolada!Najlepsze jest tłumaczenie!!Śmiech na sali....
f1622.12.2021, 15:48
Panie wiceburmistrzu. Na sesji przyznał pan że był w koisji która odebrała tę fuszerkę bez uwag i dopuściła do użytkowania. Ja bym się bał pana dopuścić do przybijania czegokolwiek. A jakim pan jest fachowcem od inwestycji to widać słychać i czuć. Słoma z butów, nawet nie umie pan przeprosić
Qqq22.12.2021, 15:41
To co nasza władza wygaduje to już poziom dna i wodorostów. Burmistrzowie na siłę tłumaczący nieudolność to jakaś farsa, o czarcie który przeszkadza bo kapliczka niepoświęcona itd... Wstyd dla was i nowotarżan, którzy na tę trójcę z Asią na czele głosowali
Edek22.12.2021, 15:33
Jakby wice burmistrz przybijał te deski sam, to byłby właściwy człowiek na właściwym miejscu. A tak to się musimy wszyscy męczyć.
STAŚ22.12.2021, 15:12
Po zawodach !
Oskar5122.12.2021, 15:05
Zwykły robotnik wie ze drewno ? pracuje? tylko inżynierowie od Piotrowskiego o tym nie wiedzieli !!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl