22.12.2021, 16:41 | czytano: 5556

Podwyżki diet dla radnych średnio o 500 zł. Radna Drąg-Iłęda wygłasza monolog o ciężkiej pracy radnego

Radna Sefania Drąg-Iłęda/ arch. Podhale24
NOWY TARG. Wprowadzona do porządku obrad uchwała o zmianie wysokości diet radnych i zwrotu kosztów podróży służbowych nie wywołała wielkich emocji. Jedynym punktem zapalnym były słowa Ewy Pawlikowskiej, że radny pracujący 10 godzin miesięcznie i otrzymujący w ciężkich czasach 500 zł podwyżki - to sytuacja niemoralna. To stwierdzenie zabolało Stefanią Drąg-Iłędę.
Projekt uchwały referował przewodniczący Rady Miasta. Było to suche podanie - wynikającej z przepisów ustawy - kwoty bazowej i jej maksymalnej wielokrotności (1 789 zł - 4 294 zł), co w przypadku Nowego Targu oznacza 3 220 zł, a następnie procentowe przeliczenie podwyżki dla przewodniczącego, jego zastępców, szefów komisji, ich zastępców i szeregowych radnych. Jest to skala od 60 do 38 procent.
- Pod projektem uchwały podpisało się 18 radnych. Ja tylko przypomnę, że od 2013 roku nie zmieniano uchwały i nie waloryzowano diet - podsumował Grzegorz Luberda, którego nazwisko nie widnieje pod projektem.

"Taka podwyżka jest niemoralna"

Jako pierwsza głos zabrała Ewa Pawlikowska. - Chcecie państwo podnieść diety o 500 zł. W porównaniu do innych samorządów to mniej, ale w chwili obecnej radny w komisji zarabia 1 100 zł, a przewodniczący i wiceprzewodniczący więcej - to będzie 1 600 zł za 10 godzin pracy miesięcznie. Bo to jest maksymalnie czas, jaki radny pracuje. No, może jest to 12 godzin. Ale sierpniu w ogóle nie pracujemy, bo jest przerwa wakacyjna. Patrząc na obecną sytuację gospodarczą, galopującą inflację i porównując do najniższej krajowej czyli 2 tys 300 zł netto, to uważam, że podwyżka powinna być, ale nie o 500 zł, bo taka podwyżka jest niemoralna. Dlatego będę głosować przeciw.

- To są zbyt wysokie podwyżki. Nie podoba mi się też forma procedowania tej uchwały, czyli jako "wrzutki". To jakbyście się państwo bali opinii publicznej - powiedział Paweł Liszka. - To urzędnicy praktycznie pracują na rzecz miasta, a dla nich podwyżki nie są takiego rzędu. Jak dla mnie - 10% -owa podwyżka dla radnych byłaby akceptowalna. Była tak propozycja jednego z radnych - dodał.

Przewodniczący ustanawia nagrodę dla zdolnych uczniów

- Jak jesteście państwo przeciwko, to możecie zagłosować przeciw. Ale proszę przemyśleć przekazanie tych środków na rzecz mieszkańców - zaproponował Grzegorz Luberda. Przewodniczący Rady Miasta dodał, że mówienie publicznie, że jest się przeciw, a potem korzystanie z podwyżek nie wygląda zbyt honorowo.

- Jak wcześniej zapowiedziałem, ja chcę całą podwyżkę diety przeznaczyć na mieszkańców. Jednym z pomysłów jest ustanowienie nagrody pieniężnej dla najlepszego ucznia z każdej nowotarskiej szkoły. Przeciwni podwyżkom państwo radni - też mam nadzieję - przeznaczą te dodatkowe środki na rzecz mieszkańców i na cele społeczne - skwitował przewodniczący Luberda.

"Ja poświęcam pracy radnego mnóstwo czasu"

Potem głos zabrała Stefania Drąg-Iłęda, którą ubodła uwaga o 10 godzinach pracy radnego miesięcznie. - Można pracować "spod pierzyny" albo uczestniczyć w obradach. Ja brałam od listopada udział w trzech sesjach osobiście, w ośmiu posiedzeniach komisji. Ale praca radnego i radnego jest różna. Są radni funkcyjni i niefunkcyjni. Ja poświęcam pracy radnego mnóstwo czasu. Ja jestem radną, która nie głosuje tylko "przeciw" i "wstrzymuje się" od głosu, dlatego na sesję tyle dokumentów muszę przeczytać (tu pokazała plik papierów), bo tego wymaga szacunek dla moich wyborców. Pani Pawlikowska głosuje tylko "przeciw" albo się wstrzymuje. Może te materiały to dla niej tylko makulatura - mówiła radna, dodając, że słowa radnej Pawlikowskiej są obraźliwe dla radnych, którzy serio traktują swoją funkcję.

Przywołała też zmarłego radnego Marka Fryźlewicza. - Ja się mogę na nim wzorować. On swoje ostatnie publiczne słowa wygłosił w tej izbie. Nie czuł się już wtedy dobrze, ale przyszedł tu i pracował - powiedziała i dodała, że ona sama też kilka razy brała udział w posiedzeniach "zdalnie", gdy była chora i nie uważa tej formy aktywności za coś nagannego, ale jednak było to tylko kilka razy, a nie nagminne korzystanie z takiej możliwości. Jej zdaniem praca zdalna jest zgodna z prawem, ale osoba, która wciąż z tej formy korzysta nie powinna się wypowiadać na temat "pracy radnego".
"Pani wypowiedź jest żenująca"

- Żądam od pani przeprosin Ewy Pawlikowskiej. Powiedziała pani, że ona głosuje tylko "przeciw", albo wstrzymuje się od głosu, a to jest kłamstwo - zareagował Paweł Liszka. - Ja też się wstrzymuję od głosu, co nie znaczy, że nie czytam materiałów sesyjnych. To znaczy, że częściowo tylko się z czymś zgadzam, więc proszę mnie też nie obrażać. Ale z jednym się z panią zgadzam. Czasem też nawet mam wrażenie, że radni faktycznie nie czytają materiałów, bo zadają pytania, na które jest odpowiedź w uzasadnieniu do projektu uchwały. A to, że ktoś jest "zdalnie" nie znaczy, że mniej pracuje, bo czasem my więcej pracujemy i częściej zabieramy głos, niż osoby, które są nas sali - skwitował radny.

Ewa Pawlikowska zwracając się do radnej Drąg-Iłędy dodała: - Pani wypowiedź jest żenująca. Mówiłam w swoim imieniu. Na drugi raz - jak pani chce coś powiedzieć, niech się pani zastanowi co chce powiedzieć.

- Wystąpienia pani Pawlikowskiej nie uważam za obraźliwe dla nikogo. Nie rozumiem wystąpienia pani Iłędy - dodała radna Agata Michalska.

Kolejny pomysł na "oddanie" części diety

- Padła tu bardzo dobra sugestia by te środki mogły trafić do mieszkańców. Jako klub "Razem Nowy Targ" mamy już gotową propozycję, którą przedstawimy pod koniec sesji w "wolnych wnioskach" - zapowiedział radny Bartłomiej Garbacz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że radni Bartłomiej Garbacz, Agata Michalska, Szymon Fatla i Artur Kret przygotowali projekt zatytułowany "Promuj Nowy Targ". To inicjatywa mająca na celu aktywizację mieszkańców w promowaniu Nowego Targu w Polsce i poza jej granicami. Każda organizacja non-profit, bądź osoba prywatna, która w ramach prowadzonej działalności (artystycznej, sportowej, ekologicznej etc.) będzie w sposób aktywny włączać się w budowanie marki Miasta będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe. O szczegółach napiszemy wkrótce.

Głosowanie nad podwyżkami diet: 18 radnych "za", 2 "przeciw", jedna osoba wstrzymała się od głosu.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
rosomak25.12.2021, 13:27
Radnej Iłędzie i kompanom z klubu Watycha nie pozostaje nic innego tylko złożenie mandatu. Przecież bycie radnym nie jest obowiązkiem i wcale nie trzeba cierpieć za tysiące mieszkańców. Dość już tej hipokryzji i dorabiania się na groszu publicznym. Nie pasi taka misja społeczna to trzeba "naumieć" się od Waldemara z Maniów porządnego przybijania gwoździ i już Nowotarżanie odetchną od głupot im serwowanych. Patrząc i słuchając tego bełkotu można dojść do smutnego przekonania, że właśnie skończył się samorząd i miękko przeszliśmy do republiki cwaniaczków i dorobkiewiczów.
nowotarzanka24.12.2021, 12:11
Pani Stefanio jeszcze malo pracowac spolecznie darmowo WSTYD
urodzony w nt23.12.2021, 19:44
ja mysle tak żeby kazdy radny wywiesił kartke do mieszkańców w swoim okregu gdzie jest wybrany spotkał sie z mieszkańcami i porozmawiał takiego czegos nigdy nie było i moze teraz te godziny były by adekwatne do wynagrodzenia bo narazie to mozna zgłosic cos do radnego a efektów żadnych nie widac
nowotarżanka23.12.2021, 14:05
Smutne, żenujące i niestety prawdziwe w tym naszym mieście. Pamiętajmy.o tych zachowanich i motywach takiej działalności na rzecz wyborców. Dla kogo jest to ciężar - nie powinien się takiej pracy podejmować, ale może jednak chodzi o profity. Niektórym z nich jest pewno wstyd
Może jednak nie, zobaczymy...
Kolega ze Skarpy23.12.2021, 13:04
Czyli dobrze rozumiem, że Pani Pawlikowska odda dietę na cele charytatywne. Głosowała przeciw i za 10 godzin pracy, sama powiedziała coś w stylu to by było nieetyczne. Trzymam za słowo
Nawiedzony23.12.2021, 13:00
Im się te pieniądze po prostu należały !!!
bolo23.12.2021, 10:37
a na zdjeciu kurna dwa orły pracowitosci i poswiecenia
jag2723.12.2021, 09:17
nikt tam do pracy nie był zmuszany wiec przy następnych wyborach nie pchać się /.../ PROSZE
Krycha23.12.2021, 09:11
Gdyby nie pani Stefania to życie byłoby smutne. Szkoda że pani Joanna głosu nie zabiera bo byłoby jeszcze weselej. Tak trzymać!
Janosik23.12.2021, 08:07
Państwo dysponuje 3 milionami funkcjonariuszy publicznych, w tym 650 tysiącami urzędników, czyli grupą uprzywilejowaną większą niż stanowiła szlachta w I Rzeczpospolitej. Szlachta miała obowiązek bronić Rzeczpospolitej, a w czasie pokoju prowadziła swoje gospodarstw rolne i przemysłowe. Obecne 3 miliony funkcjonariuszy publicznych niczego nie wytwarza, niczego nie chroni, czego dowodem są patologie.
Gdzieś czytałem, że organizacje przestępcze powstają zawsze oparciu o struktury i budżet państwa i często wskutek złej polityki finansowej tegoż.
Samorządy na naszych oczach zostają przekupione, teraz przełożeni muszą przekupić żołnierzy. W związku z tym spodziewajmy się dużych podwyżek pracowników urzędów. O tym już tak się nie dowiemy.
Dla mnie wszystko staje się jasne. Będzie dzielenie środków z UE no i wybory. Aby to dobrze załatwić, trzeba wszystkich przekupić.
kazek23.12.2021, 07:46
Stefania przynajmniej ze sztandarem się ruszy, nie to co Ewcia:P
Twoje przeznaczenie23.12.2021, 05:40
PiS za kiełbasę wyborczą kupił kolejną grupę społeczną - radnych wszelkiego szczebla i dolał oliwy do tygielka podziału społeczeństwa, czego mamy przykład w poniższych wypowiedziach.
Z22.12.2021, 23:28
Stenia jesteśmy z Tobą. Ty zawsze prawdę w oczy. Tak trzymaj.
obserwator22.12.2021, 23:17
Pani Stefanio uwielbiam pani występy lepsze są od kabaretu. Dziś jednak show skradł wice Wojtaszek z Maniów tekstem bo ja deski umiem przybijać.
dziadek22.12.2021, 23:08
Nie ma takich pieniędzy, za które miałbym się narażać opluwania i hejtu w internecie. Radnymi powinni być miejscowi wybitni mieszkańcy i pełnić swą funkcję honorowo, nieodpłatnie. Ludzie inteligentni, wykształceni i znający realia różnych dziedzin życia. Może wzorowi przedsiębiorcy...? Powinni być POPROSZENI przez mieszkańców o reprezentowanie ich w Radzie Miasta. Ja wiem, że to brzmi utopijnie i nierealnie, jak na obecne czasy w kraju, gdzie tak wiele zależy od dorwania się do jakiegokolwiek ż....
Zezowate szczęście22.12.2021, 23:07
Banda nieudaczników i obłudników. Cyrk
Z22.12.2021, 23:03
Stefania tylko oburzona obrazą, Pani Agata nie obrażona reszta radnych też nie zabrała głosu, czyli wychodzi na to, że Pani Pawlikowska powiedziała prawdę bo nikt nie poczuł się urażony. Stefania pracuje a reszta nie, tak na chłopski rozum. Ja na miejscu pozostałych radnych byłbym dotknięty słowami Pani Pawlikowskiej. Nurtuje mnie to zjawisko, faktycznie chyba tyle pracują. Żadnych podwyżek.
Smutna Prawda22.12.2021, 22:24
Pani Stefanio bravo, niestety dzisiejsza rada nie umie ważyć co jest dla mieszkańców a co jest dla własnych pogrywek. Intencja altruistyczna już dawno przeminęła z wiatrem i chyba nie wróci. Dzisiaj liczy się rewia zza ekranu laptopa. Ciężko stanąć twarzą w twarz z drugim człowiekiem bo przecież łatwiej hejtować nie patrząc w oczy. Widzę Panią wszędzie, jest Pani serdeczna, rozmowna i zawsze pogodna. Zawsze Ami służy dobrą radą i jest Pani ludzka, ne zaklada Pani masek jak Ci z rewii udawacze. Broni Pani mieszkańców jest Pani dla ludzi i dla nas. Oni tylko dla swojego lansu. Życzę Burmistrzowi takich radnych jak Pani Stefania...świat byłby lepszy
mwm22.12.2021, 21:58
Radni nie powinni brać pieniędzy za swoją działalność, powinni czynić to społecznie.Wtedy w radzie byli by naprawdę ludzie wartościowi, a nie próbujący dorobić do pensji czy emerytury. Swoją drogą poziom intelektualny i kulturalny niektórych radnych jest żenując, ale trzymają się jak rzep już kilka kadencji.
BM22.12.2021, 21:48
Odpowiedź dla tej osoby co przypomniała mi, że radna Michalska głosując "za" miała plan, by oddać tę podwyżkę na cel społeczny. Jest bogata niech oddaje, a może uważa, że się jej nie należy, bo pracuje jak Pawlikowska tylko 10 godz. Na razie to jest zamiar. Pożyjemy, zobaczymy, poczekamy na efekty.
Feliks22.12.2021, 21:22
Są Radni, którzy pracują 12 godzin miesięcznie Patrz Pawlikowska, a są tacy co i po 60 godzin miesięcznie. Radny ma być do dyspozycji mieszkańca cały czas. Ja akurat nie jestem radnym z Miasta Nowego Targu, ale jak "suweren' dzwoni to jestem do jego dyspozycji. Bycie radnym nie sporawdza się tylko do przyjścia na sesję, komisję i przeczytania papierów....to też doglądanie inwestycji w swoim regionie, zgłaszanie uwag od mieszkancow i ich postulatów. Niestety ustawodawca, czytaj PiS zrobił niedźwiedzią przysługę wszystkim bo każdy musiał zmienić diety.....
Obiektywny22.12.2021, 21:15
Pani Pawlikowska mówiła o radnych a nie osobie, można,odtworzyć sesje i nie ma tam wzmianki że ona tyle pracuje tylko, że radni. Też czuł bym się oburzony takimi słowami, powinna pani Pawlikowska faktycznie mówić sama za siebie. Pani Pawlikowska tyle pracuje faktycznie przecież sama dobrze wie ile godzin poświęca. A inny radny może pracować a nawet powinien więcej. Za 10 godzin pracy niezła kasa, ale za 50 godzin to normalna stawka.
Wyborca22.12.2021, 20:46
Za 10 godzin pracy w radzie pani Michalskiej i Pawlikowskiej to powinny całą dietę oddać na kościół.
połowa , albo więcej do domu ..22.12.2021, 20:35
Służba radnego zawsze to pisano i mówiono to praca społeczna. Dziś okazuje się ,że jest to dla wielu radnych bezradnych źródło dodatkowego dochodu. Dla wielu podstawowego dochodu , bo tak go wielu traktuje . Pytanie tylko w takim razie potrzeba aż tylu tych radnych bezradnych ? Zasadnicze pytanie .
żółty wilk22.12.2021, 20:16
Dzisiaj większość radnych podkreśliła dobitnie, że jedyną ich misją publiczną jest... koryto. To smutne. I jeszcze to głupkowate tłumaczenie i kolejna próba robienia z mieszkańców idiotów. To koniec samorządności w tym mieście. Deska, młotek, kasa.
ciotka22.12.2021, 20:15
Brawo Stefan
Senior22.12.2021, 19:55
Broń Boże Nowy Targ przed takimi Radnymi jak Pani Pawlikowska dzisiaj oglądałam całą Sesję , i Pani Pawlikowska i Pan Liszka wszystkie Uchwały głosowali przeciw lub wstrzymywali się od głosu.
do BM22.12.2021, 19:45
Piszesz, że "Pani Michalska popiera Pawlikowską, a głosuje za".
Tak i od razu decyduje się oddać tę podwyżkę dla ludzi, którzy społecznie pracują na rzecz miasta. Zrobiła to ona i jej trzech kolegów.
BM22.12.2021, 19:40
Najlepiej to nic nie robić, siedzieć pod pierzynką i wszystko krytykować tak dla zasady Burmistrza, Radnych i ciągle wołać dajcie na piece, dajcie na hokej, na piłkę, karate, budujcie mieszkania za darmo. Niech wam PiS i Morawiecki da, a wy weźcie się do roboty - krytykanci. Pani Drąg powiedziała prawdę, w ogóle uważam, że za mało jest informacji o pracy i jej efektach ze strony Radnych. Należy się może nie chwalić ale informować o wszystkim co się udało - nie na grupie Watahy, we własnym klubie ale szerzej, publicznie.
BM22.12.2021, 19:27
Dziwi mnie tylko, że nikt nie zaprotestował po słowach Pawlikowskiej i wszystko skrupiło się na Steni. Gdzie była reszta radnych z tych 18 głosujących "za" nikt nie zabrał głosu i nie uświadomił pani Ewie, że każdy pracuje tak jak potrafi lub umie i niektórzy robią to 10 godzin. Wiem, że radni traktujący poważnie swoją " misję" wykonują różne czynności, a to; -spotykają się z wyborcami na swoim terenie, biorą udział w spotkaniach seniorów, uzupełniają społecznie lodówkę, uczestniczą w uroczystościach miejskich, pracują w komisjach, pełnią dyżury i wiele, wiele innych. Jakoś nie widziałam opozycji na Mszach czy w innych miejscach ze sztandarami, a stoi się długo nieraz.Tak na marginesie gdzie jest Wataha, że milczy? Pani Michalska popiera Pawlikowską, a głosuje za.
Stefan22.12.2021, 19:13
Pani radna Drag-Iłęda .Ma pani wiek emerytalny lepiej siedzieć w domu niż się ośmieszać głupimi wypowiedziami.Ile pani podniósł EMERYTURĘ ZUS Radny za 10 dni bo tyle wypada posługi w miesiącu dla miasta chce 500 zł .Każdy by tak chciał ,Darmozjady .karierowicze oto wam chodzi tylko kasa się dla was liczy .Niedługo wprowadzicie opłatę wstępu na płytę rynku .Radni podnieśli wynagrodzenie burmistrzowi teraz sobie ,A może referendum czy społeczeństwo wyraża zgodę na podwyżki .Co oprócz podwyżek zrobiliście dobrego dla mieszkańca ,żeby był zadowolony. Już wam niedługo rządzenia myślę ,że mieszkańcy przejrzeli na oczy kogo wybrali .Burmistrz zamiast walczyć ze smogiem to przenosi stację pomiaru w inne miejsce ,Od czego jest radny .że dopuścił do takiego przekrętu bo jak inaczej można nazwać takie postępowanie ,Tak więc bezradna pani Drąg co Pani na to.
Miro22.12.2021, 19:09
No to panie Stefanio przeznaczyć 500 zeta z podwyżki na stypendia jak pan Luberda.
XXX22.12.2021, 18:52
Pani Stefanio malo w Spoldzielni bylo wiecej prawda
Osiol22.12.2021, 18:34
Czy wszystkie parkometry w mieście,, wyrobia'' na pensje burmistrza z (ZUS) i diety radnych jeśli nie to dostawic nowych lub podnieść stawki za parkowanie na tych co stoją już
Kowańcówna22.12.2021, 18:31
ja ....szczegolnie radna z Kowańca zasługuje....no ja...p...l...
miastowy22.12.2021, 18:27
Radni powinni pracować społecznie,niech ich będzie dwóch, trzech na początek i wystarczy. A nie za kilka godzin w miesiącu kasować ponad 3 tyś zł. Skandal!!!
im22.12.2021, 18:25
BRAWA dla Pani Pawlikowskiej
nowotarzanka22.12.2021, 18:24
PANI Stefanio RADNY to jest funkcja spoleczna wiec za co pieniadze
Wstydziłaby się pani radna22.12.2021, 18:24
Pani radna Stefanio -
co to za zwyczaje, że pracownik bierze sobie z kasy pracodawcy podwyżkę bo uważa, że mu się należy bo ciężko pracuje. To myśmy panią wybrali na radną i to do nas należy decyzja o podwyżce i ocena pani pracy.
Nas pani o zdanie nie zapytała. Trzeba było jak w kampanii pobiegać po mieszkaniach i zapytać co o tym sądzimy. Nie ma pani wstydu.
Jacek22.12.2021, 17:59
Słuchałem pani Drąg. Zastanawiam się, kto tę panią wybrał, bo zabiera ludziom bardzo dużo czasu na jakieś swoje osobiste zwierzenia. Kogo one interesują? Zamiast chwalić się, w ilu ona komisjach zasiada [ - 4 -zdaje sie, że za kazdą pobiera niezłą kasę ] niech lepiej pochwali się tym, co swoim wyborcom załatwila. Może zrezygnuje z tej orki i odda swoje miejsce komuś, kto bedzie czerpał z tej pracy przyjemność i bedzie ją traktował jako wyroznienie.
Qwerty22.12.2021, 17:58
Podziękujemy radnym przy następnych wyborach . 10 % rozymiem ale nie 30 % !!!
Nowo Tarzan22.12.2021, 17:40
Brawo Stefania!
piotrek22.12.2021, 17:37
tyle się pani naczytała , a nie wie pani gdzie postawić kropkę , a gdzie przecinek.
Andrzej22.12.2021, 17:36
Droga Pani, proponuję skorzystać z okazji i zamilknąć. Ośmieszyła Pani i siebie i cały swój klub.
Drąg-Iłęda22.12.2021, 17:09
Ja tylko przedstawiłam fakty i nigdy się nie skarżyłam swój mandat wykonuje z dumą i będę poświęcać na tą działalność tyle czasu ile będzie potrzeba
wojtek22.12.2021, 17:03
i oto chodziło z podwyżką dla burmistrza pierwsze jemu teraz nam i wszyscy zadowoleni banda z.....i i nierobów
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl