24.12.2021, 11:46 | czytano: 4539

Kolejka po bilety

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Mimo dość kiepskiej pogody, chętnych na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch nie brakuje.
Przed biletomatem na Krupówkach ustawił się pokaźny "ogonek". Nie mamy serca pokazać Państwu warunków, jakie panują w Tarach. Zobaczcie sami - widok z kamer TOPR.
W Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego.

"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu i w wielu miejscach są one pozawiewane przez wiatr - utworzyły się tam głębokie zaspy. Śnieg jest ciężki i mokry, w wielu miejscach bardzo śliski. Przebieg niektórych szlaków powyżej górnej granicy lasu jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr oraz niski pułap chmur, znacznie ograniczający widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w ocenie lokalnego zagrożenia lawinowego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - przestrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk zalega rozmokły śnieg. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Papalos24.12.2021, 14:58
Po cóż pisać o zagrożeniach, skoro mało kto z przyjezdnych interesuje się nimi. Przecież być w Zakopanym i nie wjechać kolejka to jak być nad morzem i nie wysikać się do bałtyku. Dali by Ci turyści, szanownym TOPRowcom zjeść wieczerzę wigilijna w spokoju.
lb24.12.2021, 12:02
przeciez 99% tych ludzi wjedzie i zjedzie kolejką. co im tłumaczyć o zagrozeniach lawinowych czy lawinowym abc, oni nie znajo co to :)
turysta24.12.2021, 11:54
wigilia na Kasprowym za darmo?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl