28.12.2021, 11:20 | czytano: 11030

COVID-19 zebrał śmiertelne żniwo na Podhalu. 15 zgonów ostatniej doby

Mamy 26 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie nowotarskim i 5 w tatrzańskim. Niestety, mamy też dużą liczbę przypadków śmiertelnych - 10 osób zmarło wskutek zakażenia w powiecie nowotarskim (7 miało choroby współistniejące), a 5 w tatrzańskim (4 miało choroby współistniejące). Na kwarantannie na Podhalu przebywają 773 osoby.
Łącznie w kraju mamy dziś 9843 nowe zakażenia i 549 przypadków śmiertelnych (wyłącznie z powodu COVID-19: 186, choroby współistniejące wraz z COVID-19: 363).
r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zniesmaczony30.12.2021, 21:18
@osiol - pisze na przykladzie mojej wlasnej matki, ktora z reszta byla zaszczepiona 3 dawkami jak reszta rodziny. Na podstawie tego co slyszalem od lekarzy, tego jak zlewali moje prosby, kiedy sugerowalem covid i prosilem o test dla matki (bo jak zwykly szarak moze miec racje) . Jesli szpitale w Twojej okolicy pracuja inaczej to naprawde zazdrosze. Na podhalu szpital Nowotarski to dramat i koszmar zarazem... Moze na podstawie tego 75 % gorali wysnula takie a nie inne wnioski. Pozdrawiam
Osiol29.12.2021, 12:31
Gratuluję analizy @zniesmaczoy bardzo szeroka i zgodna z myśleniem 75proc gorali
Do ja tylko przejazdem
Nie,, rzucaj '' się na wszystkich może oni może lepiej niż Ty składają i dodają fakty są mądrzejsi może mają większe osiągnięcia i sukcesy a lekarzom z tytułami profesorskimi,, tylko''odbierają prawo do wykonywania zawodu jak się to skończy i okaże się ze oni mieli rację to ja wystąpię o to by tobie szarlatanie odebrano prawo do...... Za wierna służbę jak ubekom
Śmiechłem29.12.2021, 10:16
Śmiechłem haha.
Nie chce mi się pisać do odnośników do kom więc rozumny będzie wiedział o kogo chodzi.
Wszyscy zaszczepieni i nie zaszczepieni umrą, kiedyś na pewno.
Alkohol jest bardzo zdrowy i pomaga na wszystko, po co się szczepić jak można litra wychylać.
Papierosy i inne używki, są zdrowe i pomagają na wszystko, wkurzasz się, zapal se fajke.
Kawa, taka dobra że ja p***e, a to używka spopularyzowana tak że jest dobra.
Leki no jeżeli jesteś po 30 i od 15 lat żadnych leków nie bierzesz to tylko zazdrościć (nawet Wit c i Ibuprom).
Powiedzmy cud miód człowiek.
Ale prawda jest taka:
Alko zwykle chlejecie bez umiaru, umiar to tylko niektórzy mają.
Papierosy, polowa z was na 100% (iqos i eko, vapy, waporyzatory)
Leki, no nikt nie da se ręki odciąć że od dziecka żadnych leków nie brał. A i do tego prawdopodobnie raz lub wiele razy mieszał leki z alkoholem (bo podobno lepiej działa, otóż nie działa).
Po szklanie i na rusztowanie, a potem mówi że umierają bo się szczepią g***.
Nie chce mi się już
Każdy ma prawo się zaszczepić jeśli chce.
Niech sam podejmie tę decyzję jeżeli jest 18+
Przestańcie im miotać w głowach.
A statystka statystyką, jak nie macie maturki z rozszerzenia matmy na minimum 60% to zacznijcie się uczyć.
Uczyć się nie musicie, głupi też nie musicie być każdy wybierze se swoją drogę.
Zniesmaczony29.12.2021, 09:31
Polska, ten kraj taki piekny. Kraj gdzie covida sie nie leczy... Najlepiej ppdpiac do respiratora, tlenu i czekac az pacjent sam sobie poradzi z postepujaca chproba. Kraj gdzie wirusa leczy sie antybiotykiem, a skuteczne leki przeciwwirusowe sa blokowane przez ministerstwo. Kraj w ktorym przy wpisie do szpitala robi sie 2 razy test, a przy wypisie nie robi zadnego. Kraj w ktorym, kiedy pacjent zglasza zle samopoczucie na innym oddziale, myslac ze to covid, proszac o test zostaje zlany przez sluzbe zdrowia. Kraj w ktorym lekarze nieszczepionych traktuja jak trendowatych, a umieraja najszybciej osoby zaszczepieni 3 dawka, ktorzy chcieli sie od tego dziadostwa uchronic. Kraj, gdzie osoby zaszczepione czesciej choruja na nowotwory, a przy uspionym npwotworze, kpmorki rakowe sie aktywuja. Kraj w ktorym trafiajac na onny oddzial i tak trafiasz na covidowy, bo personel nie przestrzega podstawowych zasad sanitarnych. Kraj, gdzie zasady ustala sam dyrektor szpitala, a czasem wiecej wiedzy medyczbej ma pielegniarka, ktorej przeciez nikt nie slucha. Kraj, w ktorym jedni najzdzaja na drugich, chociaz szczepienie jest dobrowolne... I tak w konsekwencji umieraja i jedni i drudzy. Juz dzis sluzba zdrowia jest g.... warta, bo w pl covida sie nie leczy, lepiej zostac w domu i umrzec w lepszych warunkach. Kraj gdzie skladki zdrowotne lepiej bylo by wplacac na zaklad pogrzebowy niz na nfz. Czy ministerstwo robi cos zeby naprawic system? Po coo? Przeciez zawsze mozna wlepic kare za brak maseczki np. Zeby jakis lek przebadac to po co... Ale szczepionke da sie zbadac w ciagu 3 miesiecy, ktora z reszta daje tyle co nic... Zastanowcie sie czy dalej tak slepo wierzyc sluzbie zdrowia i ministerstwu. Jedni mowia, ze kompletnie nie znaja sie narzeczy, a moze sie znaja, tylko nie chca nas leczyc? Tracac w szpitalu nastepnego wujka, przyjaciela, czy rodzica, pomyslmy czy idac do szpitala dalej ufamy, ze jestesmy tam gdzie nam pomoga? Czy mamy raczej mieszane uczucia? Sluzba zdrowia niestety z dnia na dzien coraz bardziej traci zaufanie... I to pewnie nie przez swpje poczynania tylko przez system, ktory blokuje to co dziala, wlepia kary za wszystko i kaze brac cos co niby ma pomoc, a niszczy nas od srodka. W prawdzie nie jestem wirusologiem, lekarzem, ani ministrem, ale zaobserwowalem duzo i pewnie nie tylko ja.
ciekawy29.12.2021, 07:30
Znalezione w sieci. ?

"Antyszczepem nie jestem, bo mamy komplet szczepień, poza jednym.

To daje do myślenia...

Nie jestem antyszczepionkowcem, ale w żadnym momencie w historii nie zastosowano szczepionki, aby ograniczać ludziom prawa obywatelskie. Ze wszystkich szczepionek, które przyjąłem w swoim życiu, takich jak przeciw tężcowi, odrze, śwince, polio, krztuścowi, zapaleniu opon mózgowych itp. nigdy nie słyszałem tylu kłamstw i oszustw dotyczących szczepionki, która mówi, że muszę nosić maskę i zachować dystans społeczny, nawet po pełnym szczepieniu, i że nadal mogę zarazić się lub rozprzestrzenić wirusa nawet po pełnym zaszczepieniu. Nie wspominając o tym, że teraz mówi się o czwartej i piątej dawce.
Nigdy nie musiałem poddawać się badaniom, kiedy byłem całkowicie zdrowy bez jakichkolwiek objawów.
Nigdy nie zostałem przekupiony przez rząd, by zażyć ??szczepionkę by wyjechac na wakacje.
Nigdy nie musiałem martwić się problemami kardiologicznymi, zaburzeniami neurologicznymi, zakrzepami krwi i niestety nie tylko! Nie musiałem się nawet martwić o śmierć jako efekt uboczny!
Nigdy nie grożono mi użyciem SIŁY przez rząd, pracodawców, siły policyjne i wojsko w związku ze szczepionką....
Nigdy nie byłam osądzany przez moich przyjaciół lub krewnych, jeśli nie brałam innych szczepionek.
Szczepionki, które wymieniłem powyżej, nigdy nie sprawiały, ze ludzie myśleli, iz jestem zły, głupi, nieodpowiedzialny.
Nigdy nie widziałem szczepionki, która zagroziłaby relacjom między członkami mojej rodziny i/lub bliskimi przyjaciółmi do tego stopnia, że ??zniszczyłaby te relacje z nimi.
Nigdy nie widziałem, żeby inna szczepionka była wykorzystywana dla zysku politycznego.
Nigdy nie widziałem szczepionki wymagającej całodobowej reklamy i promocji w środkach masowego przekazu we wszystkich znanych człowiekowi mediach.
Potem jest mieszanie i dopasowywanie różnych marek szczepionek i powiedzenie, że jest w porządku, aby to zrobić jednego dnia, a następnego dnia, aby tego nie robić.
Nigdy nie widziałem, żeby szczepionka zagrażała czyjejś egzystencji, a także niszczyła ich miejsca pracy.
Nigdy nie widziałem szczepionki, która pozwala 12-letniemu dziecku decydować, oraz zastąpić zgodę rodzica!!!
Nigdy nie widziałem szczepionki, która jest wymuszana na przeciętnej osobie, ale jest opcjonalna dla pracowników Wspólnoty Brytyjskiej, członków parlamentu, prawników, lekarzy itp. (Czy ten wirus jest tak mądry, że wie, aby nie zarażać tych ludzi?) ???????
Wreszcie, po wszystkich szczepionkach (szczepieniach, zastrzykach), które wymieniłem powyżej, nigdy nie widziałem szczepionki takiej jak ta, która dyskryminuje, dzieli i osądza społeczeństwo.
Tak wiele informacji jest cenzurowanych, usuwanych z internetu i mediów głównego nurtu!
Tak wielu lekarzy, pracowników służby zdrowia, policji i naukowców jest cenzurowanych i nie wolno im mówić ani zadawać uzasadnionych pytań, kiedy to, co jest dozwolone, a co nie, nie ma sensu! Zwłaszcza jeśli pochodzi z mediów głównego nurtu. Nigdy nie znałem szczepionki, która zwolniłaby wszystkie firmy farmaceutyczne, które ją produkują, z odpowiedzialności, jeśli zabije wszystkich do tego stopnia, że ??żadne ubezpieczenie na życie jej nie pokryje!
To jest naprawdę POTĘŻNA szczepionka. Robi wszystkie te rzeczy, o których wspomniałem powyżej, a jednak... NIE robi jednej rzeczy, którą powinna zrobić, czyli zwalczyć pandemie..."
ciekawski29.12.2021, 06:22
@Ja tylko przejazdem
Każdy medal ma dwie strony. Palców u rąk by mi brakło, gdybym zaczął wymieniać osoby, (i to w różnym wieku) które tylko w Nowym Targu zmarły po przyjęciu tych "cudownych" zachwalanych przez Ciebie "szczepionek" - odsyłam na podstronę NEKROLOGI na podhale24 - tam jest ich pełno. Jedyna korzyść z przyjęcia tej "szczepionki", to ta, jak sam onegdaj wspomniałeś, że Twojej partnerce urosły cycki.
Ja tylko przejazdem29.12.2021, 00:25
@Depopulacja
Na temat medycyny wiesz mniej niż jamochłon, stąd na podstawie jednego wujka (nie wiadomo zresztą, czy nie wyssaną z brudnego palucha) opowiadasz brednie na temat wszystkich szczepień, na temat tych noworodków w nowotarskim łżesz jak bura suka dlatego nie ma powodu, żeby ci cokolwiek wyjaśniać.
@z tąd
Wyjaśnij dlaczego fakt, że na jakieś choroby nie istnieją szczepionki ma deprecjonować te szczepionki, które istnieją? To mniej więcej tak, jakby fak, że nie ma pojazdów poruszających się z prędkości światła, umniejszał fakt istnienia samolotów. Nazwya się to logiczną sprzecznością lub bredzeniemnod rzeczy jak góral w malignie.
@osioł
Nic nie robią lekarzom, tylko odbierają prawo wykonywania zawodu kretynom, którzy z niewyjaśnionych powodów skończyli medycynę i zajmują się szarlatanerią.
mikrofalówka28.12.2021, 23:31
Jak pojedziesz do nowotarskiego szpitala nawet z przeziębieniem i powiesz że jesteś niezaszczepiony to jesteś traktowany jak bandyta, morderca, gwałciciel. Robią takie larum że szkoda że ich nie nagrałem. Bo by mieli do czynienia z prawem. Także jak tam idziecie to włączajcie co trzeba.
ciekawski28.12.2021, 22:39
Skąd się biorą niektórzy niezaszczepieni na oddziałach covidowych ? Wg interpretacji ekspertów rządowych i ministerstwa zdrowia, każda osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki i jest przed lub zrezygnowała z trzeciej jest uznawana za osobę niezaszczepioną. Stąd tak wielu niezaszczepionych na oddziałach covidowych. Dotyczy to również zgonów. Mając na uwadze powyższe, każdy kto twierdzi, że w większości chorują i umierają niezaszczepieni delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Jest to kolejny chwyt socjotechniczny, by jeszcze bardzie przestraszyć tych, co od miesięcy się boją - bo stres też zabija.
tak na marginesie28.12.2021, 22:27
Umierają głównie zasz..epieni, czy to nie dziwne ?!
DEPOPULACJA LUDZI28.12.2021, 22:26
@Ja tylko przejazdem
Bredzisz !!!
Mój wujek po dwóch dawkach phi..ra zmarł na świrusa !!!Gdyby się nie szczepił żyłby do dziś, był sprawny, bez chorób współistniejących, więc nie bredź głupot.
Znajomej matka, po trzeciej dawce zmarła !!!!
A w NT w szpitalu dwie panie urodziły martwe noworodki, matki były oczywiście w pełni zaszprycowane.
Janusze28.12.2021, 22:21
Przyjdzie i czas na Ciebie niedowiarku! Pamiętaj! A wtedy będziesz liczył ale oddechy!hehe
z tąd28.12.2021, 21:56
Witam @Ja tylko przejazdem.Długo Cię nie było.Pewnie byłeś(byłaś)w Afryce,Sudanie,Somali gdzie umierają od lat z głodu,chorób na tony(przepraszam) bo u nas tylko trzy tyś.osób miesięcznie ...na raka.Dlaczego na to gó*no nie ma szczsepionki ? A na coś bezobjawowego jest? Można se landrynkę zjeść.Nie szkodliwa jak szczepionka i tak samo działa,miętowa lepsza.
Henryk28.12.2021, 21:30
a prawda jest taka że te "preparaty medyczne" dla zmyłki nazywane "szczepionkowe" za wiele nie dają. Kolejna osoba nawet już po 3 dawce już się pożegnała z tym światem.
Dziwnym trafem osobą po szczepieniach nagle gwałtownie postępują choroby onkologiczne które dla zmyłki w akcie zgonu są wpisane jako "choroba współistniejąca"
COVID to tam nic przy całej pladze nowotworów jaka teraz panuje? Dziwnym trafem jeszcze do niedawna w miarę się nowotwory leczyło a teraz się nie da. Już pomijam fakt że multum ludzi było w szpitalu np bo zasłabło a wracali z Covidem lub wcale "bo covid"

Proponuje wszystkim fanom obostrzeń i przymusowych szczepień zobaczyć trochę szerzej na problem. Bo odkąd słyszę służba zdrowia jest reformowana. i tak już zakichane przynajmniej 20 lat. To po co to jest płacone?

Żeby nie było, jeśli ktoś ma ochotę niech się szczepi jeśl nie to nie. Tylko nie utrudniajcie życia ani jednemu ani drugiemu.
Osiol28.12.2021, 21:29
Do ja tylko przejazdem
Może zrób analizę porównawcza tych młodych zaszprycowanych co nagle odeszli no więc po kolei sportowcy dziennikarze a zresztą codziennie są nekrologi które bagatelizuesz i nie dopuszczasz do siebie ze nagle młodzi ludzie nagle i to nagle ale dla ciebie najważniejsze jest przeczytać co jakiś profesor zaprzedany duszą systemowi pisze w takiej samej sprzedajnej gazecie

Widzisz co robią lekarzom którzy się sprzeciwiają kto nie z nami to wróg i cały sprzedany system się na nich rzuca i Ty też za nogawkę szarpiesz ty też się okłamujesz
Marcel28.12.2021, 21:17
"W Australii stwierdzono pierwszy śmiertelny wypadek po zarażeniu się Omikronem ? nową odmianą koronawirusa. Zmarły 80-letni senior był w pełni zaszczepiony." - Czyli to że szczepionka chroni przed ciężkim przejściem choroby i chroni przed śmiercią można już sobie włożyć między bajki.
JKL28.12.2021, 21:10
15 osób i śmiertelne żniwo. Wymuszają na nas strach aby się szczepić. Ja nie jestem zaszczepiony przeszedłem covid. Tylko powiem tak ludzie umierają bo nie są leczeni. Nie zgodziłem się na leczenie w szpitalu to zostałem sam z tym. Dobrze że są ludzie którzy pomogą. A teraz rząd z nimi walczy a oni pomagają i się nie boją.
Wania28.12.2021, 20:37
Bulka Ja nie znam nikogo takiego bo kto tam trafił to już go nie ma.
Janosik28.12.2021, 20:27
@Xcd
Nic nie zrozumiałeś.
Znasz powiedzenie: "Memento mori"? Znaczy ono: "Pamiętaj o śmierci".
Bowiem każdy umrze. Dlatego nie przegram zakładu.
Dodam tylko, że zaszczepieni trochę wcześniej.
Ja tylko przejazdem28.12.2021, 20:05
Prosta analiza porównawcza zgonów w kolejnych dekadach życia zaszzcepionych i nie zaszczepionych nie pozostawia żadnej wątpliwości, że należy się szczepić.
Polecam Our World in Data.
Twierdzący inaczej to wyłacznie niedouczeni foliarze.
Leon28.12.2021, 19:57
Bulka Umierają bo nie leczą. Ludzie potrafią lek kupić za granicą bo w Polsce jest do niego utrudniony dostęp i się wyleczyć. Gdyby leczyli tymi lekami to by nie było tylu zgonów.
Życie28.12.2021, 19:37
Bułka na oddziale covidowym lądują też zaszczepieni. Ja jestem półtora tygodnia po covidzie, nie byłam w szpitalu, lekkie przeziębienie bez kataru i lekkie osłabienie, brak węchu i smaku, to wszystko. Sąsiadki zaszczepione chorowały i ledwo żyły. Nie miały nawet siły ugotować. Więc co mam myśleć po takim doświadczeniu.
Kwicoł28.12.2021, 19:14
Janosik Też czekam aż ta lawina ruszy.
panika28.12.2021, 18:58
Zaszczepiłem się na wszystko(drzewka w ogrodzie też) nawet za psa przeciw...u weterynarza.Czy ktoś z fanów śfirusa wie kiedy na coś będą szczepić(np.przeciw głupocie)?.
Bulka28.12.2021, 18:54
A może odezwaliby się wszyscy albo chociaż co drugi, który przeżył kilka nocy i dni na oddziale covidowym, żałując, że się nie zaszczepił, widząc jak na łóżku obok ktoś umiera dusząc się choć tlenu było pod dostatkiem.
Niedowiarków już nic nie przekona. Nawet jak by zmarli na Covid leżeli na ulicach. Jeszcze by zwalili to na szczepionki. Do arki Noego też nie weszło dużo niedowiarków, choć już grzmiało. Cztery fale nie pomogły to już nic nie pomoże....
Taka prawda28.12.2021, 18:53
Zdrowy ma rację. Masz kwarantanne to żaden lekarz nie przyjedzie do ciebie. Mówią ci tylko że przyślą karetkę i do umieralni zawiozą.
majonez28.12.2021, 18:41
Szczepcie siebie i swoje pociechy. Szczepionki mogą uratować Wasze życie. Nie słuchajcie bredni wypisywanych przez kłamców na temat ich szkodliwości.
Xcd28.12.2021, 18:12
Janosik takich ... jak Ty to powinni trzymać z dala od cywilizacji i zycze Ci żebyś przegrał wszystkie pieniądze.
Julka28.12.2021, 17:03
Kurski chce mieć większą oglądalność to załatwił dyspense od covida. A na końcu złożą na niezaszczepionych.
Janosik28.12.2021, 16:51
Zaprawdę powiadam Wam: każdy zaszczepiony umrze. Założę się o każde pieniądze.
Gandalf28.12.2021, 16:13
A w sylwestra "kowit" ma wolne? Czy to pretekst do kolejnego lockdownu?Że niby wszyscy się pozarazaja w Zakopanem i sytuacja będzie krytyczna i trzeba wprowadzić lokdaln, chyba jestem jasnowidzem :D
Koniec 4 idzie 5 fala Omikronie28.12.2021, 15:51
@fan politycznej propagandy

a Ty byłeś/łaś na oddziale skoro wszystko wiesz?

Robiłem statystyki całego tygodnia
Zachorowało 115 800 tyś osób w Polsce przez 7 dni
W szpitalach przybyło 948 osób w tych 948 przybyło 151 pod respiratory!!

W porównaniu z moimi danymi i raportem z przed 14 dni ilość osób w szpitalach spadła o 1517 osób .
Najbardziej dziwi jednak fakt że w weekendy jest zakaz umierania ,bo skoro codziennie umiera ok 600 osób do dlaczego w raporcie poniedziałkowym jest zawsze spadek o 90 % ???
Wygląda na to że ktoś zakłamuje dane a być może matematyka nie jest matką wszystkich nauk ....

do katar bezobjawowy :)))
Mój tata zmarł w wieku 51 lat bo go lekarze zawiedli [*]
Więc niech nikt nie pisze mi o bezgranicznym zaufaniu do służby zdrowia
dziadek +6028.12.2021, 15:32
Umierają w męczarniach, albo wprowadzeni w stan śpiączki, żeby ulżyć ....w tym czasie maja zawały, udary, popękane jelita itp. Czy mieli choroby współistniejące? Tak, jak większość ludzi: nadciśnienie, nadwagę, bóle kręgosłupa...Ale żyli, zażywali leki, pracowali, funkcjonowali, jak większość ludzi w "pewnym wieku"...a dziś już nie żyją. Dziś zmarł na covid kolejny mój kolega. Ja zdążyłem na trzecią dawkę szczepionki, on nie zdążył...
@fan politycznej propagandy28.12.2021, 15:06
A jakie bonusy są za pisanie komentarzy podważających statystyki lekarskie? Byłeś tłuku kiedyś na oddziale szpitalnym? Zamiast pisać kretyńskie komentarze weź się do roboty.
katar bezobjawowy :)))28.12.2021, 14:50
Mój Ojciec umarł 21 lat temu w wieku 88 lat,dziadek 67lat temu w wieku 78 lat.Mogli by żyć do dziś gdyby się zaszczepili.
NieMaFalNieMaFal28.12.2021, 13:59
uwaga zaraz odezwą się obrońcy innowacyjnej medycyny w formie nie przebadanych szczepionek

Tych samych co miały Nas uchronić przed kolejnymi falami i chorobą a co się okazało - że są tyle warte co leki na katar.
Katar nie leczony trwa tydzień a leczony 7 dni tylko może mniej z nosa leci jak psikniesz jakimś preparatem

Wiem że się nie zgadzacie bo tak już jest że ciężko pogodzić się z prawdą która boli z uwagi na to że Was oszukali
Mysz28.12.2021, 13:14
?Dokładnie tak jak pisze" Zdrowy ?"
dzień powszechny28.12.2021, 13:14
a w weekend? podaliście 0 zgonów
dziwna przypadłość że ludzie umierają tylko w dni robocze.
@Zdrowy28.12.2021, 13:03
Umierają bo się nie szczepią?
fan politycznej propagandy28.12.2021, 12:53
ilu z tych 15 było zaszczepionych pierwszą, drugą lub trzecią dawką?
ilu wcześniej leczyło się na inne choroby?
na jakiej podstawie zdiagnozowano u tych osób covid, czy było to tylko test PCR?
ile osób zmarło, przez ogranicza dostępu do służby zdrowia?
jakie są bonusy za wpisanie zmarłemu covid19? czy takie są?
Zdrowy28.12.2021, 12:50
Nic dziwnego, że ludzie umierają. Wyjdzie Ci pozytyw to masz się zamknąć w domu i zażywać witaminę C, a w razie potrzeby paracetamol. I to jest właściwe leczenie?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl