NOWY TARG. W hotelu Ibis odbyła się promocja książki Anny Majorczyk "Fabryka utracona". Było to jednocześnie podsumowanie trwającego kilkanaście miesięcy projektu, na który złożyła się m. in. wystawa, publikacja wspomnień pracowników kombinatu obuwniczego, realizacja filmów dokumentalnych, rajd rowerowy, czy dygitalizacja materiałów prasowych sprzed lat.
Mikro-projekt realizowany za pośrednictwem Euroregionu Tatry wart był ponad 230 tys zł, czyli ok. 51 tys. euro. - Na tę kwotę złożyło się dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg Polska-Słowacja w wysokości 34 tysięcy euro, ponad 2 tys. euro z Ministerstwa Finansów i nasz wkład - wymienia Andrzej Kiernoziak, prezes Stowarzyszenie Kombinat "Podhale".- Kombinat "Podhale" dba o to, by pamięć o zakładzie pozostała. NZPS nie istnieje ponad 30 lat, ale powinniśmy się czuć dumni z tego, że takie zakłady tu były. Książka zawiera fakty o fabryce, o tym jak powstawał zakład, co produkowano, jak wielkie było jego znaczenie dla Nowego Targu. Zakład funkcjonował w określonym ustroju i upadł poprzez pewne decyzje polityczne. Kombinat była pionierem w nowoczesnej produkcji i stosowanych rozwiązaniach, był jednym z głównych eksporterów obuwia nie tylko do ZSRR, ale także do krajów zachodnich. Dzięki tej fabryce rozwijało się Miasto, powstawały osiedla mieszkaniowe, były instytucje kultury, toczyło się w Nowym Targu życie kulturalne, powstał basen. Mało kto wie, że NZPS Podhale ufundował szkołę podstawową w Tylce koło Krościenka - mówi Anny Majorczyk.
Trwające dwie godziny spotkanie przeplatane było pokazami slajdów i wspomnieniami. Wśród uczestników była m. in. wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska- Steg, przewodniczący Rady Związku Euroregionu Tatry Bogusław Waksmundzki, Miloš Handak - kierownik działu projektów parasolowych w Euroregionie "Tatry", Aleksander Bukański przedstawiciel firmy Wojas i Elżbieta Łabuz przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski