10.01.2022, 08:50 | czytano: 6462

Nowe linie autobusowe

arch. Podhale24
W tym roku w Małopolsce planowane jest uruchomienie 26 linii użyteczności publicznej w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ułatwi to dostęp do usług transportowych przede wszystkim mieszkańcom mniejszych miejscowości. Kilka linii obejmie Podhale.
W lipcu 2019 r. weszła w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Pieniądze są przeznaczone na dofinansowanie zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych przez dopłatę do ceny usługi. Od czasu powołania Funduszu, to właśnie w tym roku Województwo Małopolskiej uruchomi najwięcej linii użyteczności publicznej, w tym m.in. planowane to Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Chochołów, Nowy Sącz – Ochotnica - Nowy Targ, Spytkowice – Kraków i Krościenko n/D – Zakopane.
W tym roku Województwo Małopolskie zawarło umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego m.in. na liniach Bukowina Tatrzańska – Chochołów, Nowy Sącz – Nowy Targ i Spytkowice – Kraków.

Także linia komunikacyjna Sierockie za Pasieką - Gliczarów Dolny Szkoła została dofinansowana ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Jak informuje wójt Białego Dunajca, Andrzej Jacek Nowak, zgodnie z umową z wojewodą małopolskim, pieniądze w wysokości ponad 67,5 tys. przeznaczone zostaną na pokrycie części deficytu linii komunikacyjnej o łącznej długości 20,6 km.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gość12.01.2022, 19:16
Dlaczego Spytkowice -Kraków ,a nie Jabłonka przez Spytkowice Kraków???
nikus12.01.2022, 12:44
a kiedy do mszany dolnej i limanowej
Mm10.01.2022, 19:17
Czy nie mroźna dogadać sie z przewoźnikami busów bo autobusy kursują prawie w tymsamym czasie czter na krzyż pyzowka-nowy targ
fred10.01.2022, 17:46
A może by tak dwa kursy zrobic Lipnica -Nowy Targ,bo obecna firma ci jedzi to masakra jadą jak im pasuje .A w niedielę zero kursów.
mieszkaniec10.01.2022, 16:39
a linia Chochołów Termy - Nowy Targ ??? przecież w 2021 r. była uruchomiona z ww. dofinansowaniem, a co w tym roku ???
miejscowy10.01.2022, 12:03
Dobrze ,że gmina Biały Dunajec postarała się aby bus do Gliczarowa Dolnego dalej kursował.Z drugiej strony dużo bardziej przydałoby się żeby było bezpośrednie połączenie do Zakopanego lub Nowego Targu, ponieważ młodzież uczszczająca do szkół i ludzie dojeżdżający do pracy nie musieli by się przesiadać.Obecny przewożnik obsługuje linię Szaflary Termy -Nowy Targ Szpital.Może lepiej byłoby mu dopłacić ,zeby kilka razy podjeżdżał do Gliczarowa a potem jechał swoją trasą,zamiast nadkładać drogi do Sierockiego ,gdzie i tak nikt nie jeżdzi.Sierockie ma busa bezpośrednio do Zakopanego.Z Lesnicy kursuje do Zakopanego bus w ramach komunikacjii powiatowej ,gdzie bilet kosztuje 20 gr!, co jest śmieszną ceną biorąc pod uwagę odległośc niewspólmiernie większą niż z Gliczarowa. Zaakopanego
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl