15.01.2022, 09:24 | czytano: 23879

Jachymiak: Czasem się zastanawiam czy za PRL-u nie było normalniej

Archiwum autora
FELIETON. - Chcą mnie pozbawić pracy za pisanie prześmiewczych felietonów. Masło maślane. Felietony zawsze są prześmiewcze. Ale nie wszyscy o tym wiedzą i piszą donosy…PRL, panie…. Czysty PRL… Nie o take Polskie walczyliśmy…- pisze Maciej Jachymiak, nowotarżanin, lekarz, były samorządowiec i polityk.
Pewien obywatel WK Miasta przysłał mi zdjęcie drzwi poczekalni dworca kolejowego w Nowym Targu. Na kartce w folii (klasyka polska) informuje się tam podróżnych, że poczekalnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 15.00. No to współczuję tym co bezczelnie podjęli podróż w innych godzinach.
Co prawda w czasach PiS, jak podaje TVP, pociągi wreszcie zaczęły jeździć punktualnie, ale przecież różne rzeczy się zdarzają. A to się szyna wygnie, a to Donald Tusk gdzieś coś podłoży. I jak się wtedy schować? A ostatnio i po kilkanaście stopni mrozu jest…

Nie wiem ile razy dworzec po remoncie był otwierany. Modą czasów Naszej Watahy są dwukrotne otwarcia. Udało mi się znaleźć w sieci relację z lipca 2020 r. Piszą, że całość kosztowała 3 miliony 650 tysięcy. Właścicielem budynku jest Miasto. A poza tym, że:

„Na ten moment mieszkańcy Podhala czekali od dawna. I choć jeszcze niedawno wielu wątpiło, by rejon dworca w Nowym Targu na nowo ożył, dziś wiadomo już, że rewitalizacja całego obszaru stała się faktem, a sam historyczny budynek stacji odzyskał dawną świetność...”.

Czy ja wiem… Kiedyś często korzystałem z dworca. Był świetny inaczej. Ale poczekalnia otwarta była zawsze… A obecna akcja z poczekalnią jest żywcem jak z „Misia”. Barejowski klimat…
A Pani Dorotka, szefowa zakładu gospodarki mieszkaniowej, właśnie oznajmiła, że przyszłością Miasta jest budownictwo komunalne.

A państwowa spółka gazownicza podała, że nie będzie więcej przyłączy, bo się jej skończyły środki. Ja myślałem że to teraz czysty pieniądz… A jeden pisowski poseł powiedział, że będą regulowane cechy żywności. No i polski wał. Wielka kupa socjalistycznych bzdur…

I ja. Chcą mnie pozbawić pracy za pisanie prześmiewczych felietonów. Masło maślane. Felietony zawsze są prześmiewcze. Ale nie wszyscy o tym wiedzą i piszą donosy…

PRL, panie…. Czysty PRL… Nie o take Polskie walczyliśmy…
Czasem się zastanawiam czy wtedy nie było normalniej. Na razie odpowiedź, mimo wszystko, brzmi: nie było. Ale PRL-u już nie ma. A PiS czy Nasza Wataha są, rozkręcają się i nurzają coraz głębiej w socjalizmie.

Zastanawiam się skąd w ludziach tyle naiwnej wiary. Przecież socjalizm to zwykłe oszustwo. Państwo to nie jakaś magiczna skarbonka. Więcej niż nam zabierze nie odda… Choć na pewno przyjemnie jest, jak komuś, kto ciężko pracuje i dobrze mu się wiedzie przytrą nos… I podzielą jego dobra zgodnie z ideą „sprawiedliwości społecznej”.

Uważam, że na socjalizm to ewentualnie mogą sobie pozwolić bogate państwa, co się dorobiły i mają dużo na rozkurz. My do nich nie należymy...

Socjaliści dzielnie się bronią przed takimi zarzutami. Mówią, że kto mnie był za młodu socjalistą, ten na starość jest świnią. OK. Ale u nas socjaliści to głównie starsze pokolenie.

A ja jestem świnią. I to upasioną nie przez Korwina Mikke czy innych piewców kapitalizmu, ale przez księdza! Edwarda Cygala. Pamiętna nowotarska postać. Uczył mnie w podstawówce. Lekcję religii zaczynał od modlitwy, a potem była już głównie miażdżąca krytyka marksizmu. Potem słuchałem tego jeszcze raz w niedzielę na mszy. Słuchały go tłumy, a bezpieka nagrywała. Może to jest w jakimś IPNie ? Chętnie bym przypomniał, nie tylko sobie, co kościół mówił o socjalizmie w czasach wielkiego kaznodziei, księdza Edwarda…

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jj17.01.2022, 13:35
do rumcajs
:-) Ale mnie rozbawiłeś.:-) Czyli kim on jest wg Ciebie? :-) Skoro nie jest "rodowym" ;-) to Ty musisz być StaroNowotarżaninem chyba.:-) Napisz sobie na wizytówce. :-) Warto się zastanowić zanim się coś opublikuje.:-)
rumcajs17.01.2022, 09:08
nowotarżanin ? chyba zamieszkujący w Nowym Targu , ewentualnie mieszkaniec .Ani nie jest urodzony w mieście , ani nie pochodzi z żadnej rodowej rodziny ?
magik16.01.2022, 19:51
W tych czasach najlepiej być szefem, prezesem lub właścicielem i ogłosić upadłości firmy. W porównaniu z PRL mamy państwo prawa.
J2316.01.2022, 18:56
Popieram mocno P. Doktora tak trzymać i dosadnie wytyka nieudolność naszych niby dobrodziejów którzy bezwstydnie okradają nas z naszych ciężko zarobionych pieniążków .
Puchacz16.01.2022, 15:43
To prawda Bareja miałby obecnie w Nowym Targu wiele inspiracji. Ja umiem przybijać deski.
Waldemar16.01.2022, 15:06
Za PRL dyrektor huty mieszkał w bloku podobnie jak komendant KWMO. Podobnie jak dyrektor CPNu. Dzisiaj paręnaście nieruchomości a niektórych pilnują policjanci co takiej obstawy nie mieli sekretarze KC. Pamiętam Jaruzelskiego spacerującego wraz z żoną w Szczawnicy. Za piękną blondyneczką wszyscy kuracjusze się oglądali.
Ania16.01.2022, 13:28
Szkoda ,że nie ma mojego komentarza:) Napisałam o parkingu w Nowym Targu przy ul. Kościuszki, ponieważ w PRL też budowano nie przemyślane inwestycje. Chociażby hotel. Na szczęście teraz częściowo zagospodarowany.
Czyżby Wataha też szła w tym kierunku?
Może P.Jachymiak w następnym artykule coś napisze.

Napisała pani swój komentarz pod tekstem o wyborach rektora. :o)
Moderator.
żona pana Andrzeja16.01.2022, 10:24
Byłam na tym dworcu co to hucznie otwierali. 80 letnią ciotkę do pociągu wsadzałam , zaraz tak jakoś po Świętach. Na drzwiach windy kartka wypłowiała, musiała już sporo wisieć! WINDA NIECZYNNA - PRZEPRASZAMY. Nie chciałam spojrzeć ciotce w oczy, widząc jej przerażenie że ma pokonać te schody w górę i w dół. Uciekałam z tamtą szybko , żeby jakiego podróżnego na wózku inwalidzkim nie spotkać...
cenzor16.01.2022, 10:00
Do znafca sprawy. Wczoraj czytałem o LWP i rozbudowie przemysłu zbrojeniowego. Co masz teraz, grafen, niebieski laser? Dziadostwo jak przed wojną. Z tym, że na wyklętych nie można nic powiedzieć, zwłaszcza tych co ostatnią krowę babie zabrali.
jarek16.01.2022, 09:50
W PRL-u był czas odbudowy ciężko czas budowy ciężko z chłopa trzeba było zrobić lekarz profesora dyrektora ale władza ludowa częściowo rekompensowała lekarz dentysta pielęgniarka w każdej szkole lekarz specjalista - dwa dni i załatwione budowano drogi fabryki mieszkania lecz nie doceniono tego Gierek powiedział za 20 lat dobrobyt my zapomnieliśmy że trzeba sumiennie pracować. Ekonomii nie przeskoczymy jak postawiono fabrykę trzeba ciężko pracować następnie kapitalizacja fabryki i jak już jest kasa wzrost płac . Nie sztuka sprzedać fabrykę robotnicy to niewolnicy teraz strajków nie ma i jeszcze żyjemy na koszt PRL-u ale to już koniec. PRL można krytykować za błędy ale nie potępiać.
zafca sprawy15.01.2022, 19:26
Jakoś niewiele się zmieniło PRL uwłaszczył się na majatku Polski i nadal chce rządzić. Jak chwalisz tamte czasy to wracaj do CCCP
Osiol15.01.2022, 17:23
Ci Komunistyczni DYKTATORZY budzą dziś politowanie taki Gierek Jaruzelski ich dorobek to dom jednorodzinny gdzie pałace gdzie rezydencje gdzie sztaby złota a dzisiejszy prezes od paliwa..... i oni uczą dzieci w szkole że to byli dyktatorzy..... to byli nędzarze do tych dzisiejszych.....
avivat15.01.2022, 17:18
Drogi panie! Od księdza Cygala trzy kroki w bok! Takich księży jak on, to teraz szukać ze świecą!
pielgrzym15.01.2022, 15:55
Też jestem podobnego zdania, że w PRL było normalniej a i ludzie byli zdroworozsądkowi.
Ziomek15.01.2022, 15:47
Czytam i nie wierzę ktoś tu został w PRL i wyrwać się nie może,biedny człowiek a podobno z wyszej swery
Kewin Makalister15.01.2022, 13:29
A propo Pani Dorotki to może by dała ona sobie spokój i wróciła tam gdzie jest jej miejsce bo zielonego pojęcia nie ma o zarządzaniu ludźmi i blokami zero zainteresowania z jej strony całym tym zakładem. A z reszta co ja mówię ona i tak się tym nie przejmuje i ma gdzieś tak jak Grześ to co ja i wy tu wypisujecie.
Oliwia15.01.2022, 12:39
A kolega felietonista nic nie pisze o Starostwie. Zdjęcia robi sobie l, więc nic nie napisze. Najlepiej burmistrza tylko zjechać. Antybolek też nie widzi co się poza Nowym Targiem. Ot cała antyburmistrzowska nagonka panów.
piotrek15.01.2022, 12:38
zgadzam się w stu procentach - za prl było normalniej i lepiej ...
Wieszczu15.01.2022, 12:30
Ale żeby było jeszcze więcej do śmiechu, to Waldemar Wspaniały w dalszym ciągu przybija te deski na parkingu i słuch po nim zaginął. Wataha puściła focha i w ogóle nie "otwiera" uroczyście tego dzieła. Nam słowa wyjaśnienia dla mieszkańców. Chyba nie wiedzą jak przykryć swoją indolencję i nieudolność, a tu pasowałoby premie wypłacić dla urzędników i boją się gniewu tłumu. Będzie wesoło....
AntyBolek15.01.2022, 09:32
U Watahy jeden niekończący się Miś. Gdyby Bareja współcześnie żył w Nowym Targu toby nakręcił operę mydlaną Miś. 1400 odcinków minimum. Wystarczy patrzeć co Grześ z kolesiami wyprawia. Ta poczekalnia i dworzec otwierany i zamykany to tylko drobny incydent przy tej całej nieudolności.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl