15.01.2022, 17:13 | czytano: 8300

Liceum Goszczyńskiego najwyżej w rankingu "Perspektyw"

Uroczystość szkolna w Goszczyńskim. Archiwum Podhale4.pl
I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu zajęło 261 miejsce - najwyższe, spośród wszystkich podhalańskich szkół średnich - w prestiżowym rankingu miesięcznika "Perspektywy" na najlepsze liceum w Polsce. Wygrało warszawskie liceum Staszica.
261 miejsce to najlepszy wynik Goszczyńskiego w ciągu kilku ostatnich lat. Zwykle nowotarskie liceum plasowało się powyżej 300. pozycji. Na 314 miejscu w Polsce sklasyfikowano II LO im. Ks. Prof. Tischnera. Zakopiańskie I LO im. Oswalda Balzera uplasowało się na 366 pozycji. Pozostałe szkoły z naszego regionu znalazły się poza pierwszą pięćsetką lub nie zostały klasyfikowane.
Szkoły zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
profesore17.01.2022, 22:45
Ludzie Kochani!
Przecież to jest ogon polskiego szkolnictwa. Czytajcie ze zrozumieniem 261 miejsce w Polsce, a tu peany pochwalne dla dyrekcji, nauczycieli jakby wygrali z "nowodworkiem". No chyba, że miarą sukcesu jest pokonywanie tych z 300 miejsca to faktycznie gratuluję dyrekcji i nauczycielom!
Guacamayo17.01.2022, 13:51
@Matka

Rozumiem Pani zdanie, chociaż w tym przypadku ja również opisałem własne doświadczenie. Doskonale wiem, co oznacza dorastanie w biedzie, gdy nieraz brakowało nam nawet na jedzenie. To było w zasadzie moją główną motywacją do nauki. Gdy byłem mały, chciałem dostać się na dobre studia, żeby później nigdy nie martwić się o pieniądze. I to mi się udało. Goszczyńskiego ukończyłem kilka lat temu z w miarę wysokim wynikiem, ucząc się niewiele i jedynie we własnym zakresie, czasem doczytując sobie coś w internecie. Dobry nauczyciel nie jest potrzebny, gdy istnieje dobra motywacja - takie jest przynajmniej moje zdanie oparte na własnych doświadczeniach.
matka17.01.2022, 11:12
Do @ Guacamayo opisuje własne doświadczenia ,wychowując kilkoro dzieci bez 500plus.Łatwo nie było, oszczędzało się na wszystkim aby dzieciom dać godziwe wykształcenie.To było wcale nie tak dawno bo w tym dziesięcioleciu. Matematyki królowej nauk nie nauczysz się sam ,musisz mieć dobrego nauczyciela...
Guacamayo17.01.2022, 00:18
@Matka odniosę się do tego:
"Warto uświadomić rodziców ,że bez korepetycji o prestiżowych studiach nie ma co marzyć"

Nie mogę się z tym zgodzić. Może teraz jest lepiej, ale zdarzają się przypadki, że dobrego ucznia nie stać na korepetycje. Nie można takiej osoby skreślić na starcie. Tutaj liczy się wiara w siebie i chęć osiągnięcia celu. Można to osiągnąć we własnym zakresie. Nigdy w życiu nie miałem i nie potrzebowałem korepetycji - w liceum sam doszukiwałem się wiedzy, którą uznawałem za wartą uwagi. Do tego obecnie dostęp do informacji jest znacznie bardziej uproszczony niż dawniej.
Matka16.01.2022, 18:25
Warto uświadomić rodziców ,że bez korepetycji o prestiżowych studiach nie ma co marzyć.Przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem co chciałoby w życiu robić i wspierać je w tym kierunku.Żadne rankingi tego za nas rodziców nie załatwią;)
Absolwentka16.01.2022, 18:23
Gość oczywiście ma rację. Klasyfikacja techników i liceów odbywa się na zupełnie innych zasadach. Nie ma więc powodu, by miejsca zajęte przez te szkoły porównywać. Inna jest też możliwość zajęcia dobrego miejsca.
absolwentka biol- chem 201916.01.2022, 17:41
@ absolwent
akurat dzięki Pani Kopeć dobrze się w szkole działo. Zrobiła bardzo dużo rzeczy w szkole i cały czas działała aby uczniowie się ambitnie rozwijali, najwyraźniej nie chciałes z niczego korzystać tylko wolałeś się obijać. To co zrobiła w szkole Pani Kopeć to widzą ludzie jak się do szkoły przychodzi co kilka lat, a klasy biologiczno chemiczne nigdy nie miały takiego zaplecza jak za Pani Kopeć, nowe labolatorium i odczynników do wyboru do koloru. Ja jestem bardzo zadowolona,bo teraz mam łatwo na studiach chemicznych. Pozdrawiam panią Dyrektor Kopeć i wszystkich n. auczycieli
Absolwent16.01.2022, 17:14
Jakie gratulacje dla P. Kopeć ? Haha. Całe szczęście, że nie jest już dyrektorką. Jest najbardziej /.../ osobą jaką w życiu spotkałem. Od lat w szkole źle się działo przez tą właśnie osobę.
Jagusia16.01.2022, 13:48
Cz Pani Kopeć jest jeszcze dyrektorką "Goszcza?
gosc16.01.2022, 12:34
do Rodzic
na korepetycje to chodzą uczniowie od podstawówki:) taka moda:)
gość16.01.2022, 12:07
@ Absolwet niesklasyfikowanego liceum ;)
technika mają osobną klasyfikację, a licea osobną:) warto trochę poczytać zanim się wypowiesz.
Licea konkurują maturami i olimpiadami między sobą a liceów jest około 3800 w całej Polsce i na olimpadzie konkurują uczniowie ze wszystkich liceów. Technika mają w klasyfilacji brane pod uwagę matury, olimpiady zawodowe i wyniki egzaminu zawodowego i to jest zupełnie inna bajka. Techikum np weterynaryjne w olimpiadach konkuruje z 6 szkołąmi w Polsce bo tyle jest takich szkoł i inne olimpiady przedmiotowe tak samo, poszczególne zawody konkurują na olimpiadach w wąskiej grupie szkoł. Dlatego wyniku liceum nie można porónywać z wynikiem technikum.
mb16.01.2022, 12:00
Do absolwent niesklasyfikowanego liceum;)

Pisząc riposty wypadałoby doczytać do końca przynajmniej pierwsze zdanie artykułu, a już z niego wynika, że I LO zajęło 261. miejsce wśród liceów w Polsce.

Inne kryteria są brane pod uwagę przy rankingu liceów a inne techników i porównywanie tych typów szkół jest/ było bez sensu i dlatego kilka lat temu rankingi te rozdzielono.

Gratulacje dla ILO i Ekonomika.
Opop16.01.2022, 10:11
Do Mariusza rozumiem ze chcesz sie pochwalic ze zarabiasz 600 tysiecy. Widze ze masz problem ze rozumiem co jest napisane. Jest to ranking liceów a nie zarobkow ślusarzy. Czlowieku podkreslasz swoje braki edukacyjne I prostote. Jakim trzeba być człowiekiem żeby podkreślać ze zatrudniasz osoby z liceum i jesteś ich panem. Zauważ ze 600 tys to nie są jakieś straszne pieniądze w sytuacji kiedy jest koniunktura. Ale wszystko się kończy w życiu i znowu będziesz miał usmarowane paznokcie brudny ferszalunek i te osoby nie bedą cie uważały za robola bo maja coś co wynieśli ze szkoły rozum. Przede wszystkim masz kompleksy.
Absolwent16.01.2022, 08:54
Gratulacje dla Pani Dyrektor Kopeć i nauczycieli. Dziękuję za matematykę.
mariusz16.01.2022, 08:46
Kończyłem sławną na całe Podhale "metalkę". Dzisiaj moja firma pozwala mi zarabiać ponad 600 tys. rocznie i zatrudniać 15 osób. W szkole nie byłem jakimś kujonem, ale nie miałem też problemów z promocją z klasy do klasy. Dzisiaj moi znajomi, którzy kończyli "Goszcza" pracują u mnie. W Polsce doszliśmy obecnie do czasów, że liczą się umiejętności nie wykształcenie. Nie mówię oczywiście o lekarzach czy informatykach bo takich jest sporo po "Goszczu", ale sukces pojedynczych osób nie może rzutować aż tak bardzo na takie tytuły.
Rodzic16.01.2022, 08:34
Gratulacje to należą się rodzicom którzy płacą za korepetycje. Niech pani dyr. Zrobi ankietę to się dowie prawdy
Absolwet niesklasyfikowanego liceum ;)16.01.2022, 08:14
"I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu zajęło 261 miejsce - najwyższe, spośród wszystkich podhalańskich szkół średnich" - to chyba nie do końca dobrze napisane, bo zdecydowanie wyższe miejsca w rankingu mają inne nowotarskie szkoły, 42 miejsce w kraju ma Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, a 180 Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu. Więc chyba lepiej byłoby napisać: I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu zajęło 261 miejsce - najwyższe, spośród wszystkich podhalańskich liceów, bo tak to się autor artykułu troszkę miną z prawdą. Pominę fakt, że oprócz wymienionych nowotarskich szkół, w rankingu są jeszcze inne PODHALAŃSKIE szkoły, które uplasowały się jeszcze wyżej w rankingu. (50 - Technikum Informatyczne w Rabce
115 - Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych z Zakopanego
149 Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem), więc w tym zestawieniu miejsce Goszczyńskiego już nie jest tak spektakularne.
Pisząc artykuły wypadałoby zachować rzetelność dziennikarską.
Pozdrawiam
Jonasz16.01.2022, 00:04
wielki sukces pani dyr. Kopeć. Gratuluję!
Absolwentka15.01.2022, 21:31
Gratulacje dla młodzieży pedagogicznego i pani dyrektor Marii Kopeć. Brawo!
K.15.01.2022, 18:32
Gratulacje dla Goszczyńskiego! :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl