21.01.2022, 14:27 | czytano: 2246

Podpisano list intencyjny w sprawie organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Koszty imprezy oszacowano na 400 mln zł

zdj. UMWM
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich. W spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny uczestniczyli przedstawiciele Miast Partnerskich: Tarnowa, Zakopanego i Krynicy-Zdrój. Obecni byli też przedstawiciele spółki Igrzyska Europejskie 2023.
W konferencji uczestniczyli Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Andrzej Gut-Mostowy - Sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki oraz sygnatariusze listu intencyjnego w tej sprawie Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa i Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Obecni byli również parlamentarzyści Małgorzata Wassermann i Rafał Bochenek.
- Jestem przekonany, że to data historyczna dla Krakowa, dla Małopolski i dla polskiego sportu. Największa impreza sportowa, jaka odbędzie się w roku 2023, to właśnie III Igrzyska Europejskie. Otworzy nam to drogę, aby w przyszłości Polska mogła się starać o organizację największych światowych imprez sportowych. Jako kraj jesteśmy na to gotowi - mówił minister Kamil Bortniczuk.

Wydatki związane z organizacją III Igrzysk Europejskich oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków dołożą pozostałe 50 % (każda ze stron po 25 %), z tym, że całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy niż 100 mln zł.

- Podpisany list intencyjny jest zwieńczeniem bardzo ważnego etapu przygotowań do III Igrzysk Europejskich. Dzięki temu możemy skupić się na stronie organizacyjnej przedsięwzięcia, tak aby stało się ono mocnym impulsem dla małopolskiej turystyki i przyspieszyło rozwój gospodarczy regionu. Dołożymy wszelkich starań, by z sukcesem zrealizować największą sportową imprezę w historii naszego kraju - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki powyższe wydatki mają zostać uwzględnione odpowiednio w budżecie państwa na lata 2022 i 2023.
Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023, których gospodarzem zostały Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

Rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca 2019 roku w Mińsku, a za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Baku w 2015 roku, a druga w Mińsku w 2019 roku.

UMWM, opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
kudlon22.01.2022, 18:16
Sra...lecą muchy będzie wiosna...
super wybór22.01.2022, 13:34
Jeszcze w tym składzie brak Jagny i Guta Mostowego i patrzeć tytlko co sprzedadzą z Tuskiem w zmowie ?
alan22.01.2022, 08:51
nie ma chleba? zróbmy igrzyska
abc21.01.2022, 17:55
Już pewne, że to wielka kicha. Dlaczego ................
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl