25.01.2022, 09:56 | czytano: 3065

Śmigłowiec TOPR uziemiony. Powodem jest awaria

Arch. Podhale24.pl
ZAKOPANE. Podczas rutynowego uruchomienia śmigłowca sokół TOPR - stwierdzono usterkę techniczną.
Tatrzańscy ratownicy przez kilka najbliższych dni nie będą mogli w akcjach używać swojego śmigłowca. W przypadku konieczności szybkiego dotarcia do poszkodowanych osób w Tatrach użyty ma zostać śmigłowiec ze Słowacji ATE, lub śmigłowiec innych służb polskich.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowali o awarii śmigłowca Sokół, którego używają w przypadku konieczności szybkiego dotarcia do osób poszkodowanych w Tatrach.

- Podczas rutynowego uruchamiania śmigłowca Sokół TOPR stwierdzono usterkę techniczną. Do czasu jej usunięcia śmigłowiec ratunkowy nie będzie mógł latać. - informuje Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR.

Ratownicy zapewniają, że obsługa techniczna śmigłowca, jak również przedstawiciele producenta dokładają wszelkich starań, aby jak najszybciej usunąć usterkę. Jednak do czasu naprawy śmigłowiec pozostanie w hangarze.

Turyści, którzy wybierają się w Tatry nie zważając na zagrożenie lawinowe muszą się liczyć z późniejszym dotarciem ekipy ratunkowej. Mimo, iż TOPR będzie korzystać z pomocy śmigłowca ATE ze Słowacji, to należy się liczyć z dłuższym czasem, niż jak to było w przypadku korzystania z własnego śmigłowca.
Ratownicy informują także o staraniach pozyskania na czas naprawy śmigłowca z policji lub wojska. Do tej pory śmigłowce służb mundurowych zastępowały ratunkowego Sokoła podczas remontów i napraw.

ms/s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Rychu25.01.2022, 16:23
Wietrolot. Nie ma różnicy czy miesiąc po remoncie czy rok. Usterka może się zdarzyć i w fabrycznie nowej maszynie. Takie awarie kończące się uziemieniem czy to samolotu czy śmigłowca, a nawet całej floty danego typu maszyn jest standardem. Uziemiane są zarówno amerykanskie F15 jak i radzieckie MI2. U nas problem leży gdzie indziej. Mianowicie niegdyś Polski śmigłowiec jakim jest SW3 Sokół, produkowany w Świdniku zaczyna mieć problemy z częściami zamiennymi. Producent silników do naszych smiglakow już zapowiedział zaprzestanie ich produkcji. I zostajemy w czarnej d...e. Augusta Westland ,która zakupiła Świdnik nie jest zainteresowana modernizacją tego śmigłowca, tylko chce nam sprzedać swój gotowy produkt, jak choćby AW139. Nie dość, że nie jesteśmy potentatem w branży lotniczej to nawet sami umyślnie pozbawilismy się szansy bycia jednym z nielicznych producentów śmigłowców na świecie. Inna sprawa, że Sokół to mocno przeciętna maszyna w swojej kategorii.
max25.01.2022, 14:26
Ubezpieczenie na wyjście w góry i płatne akcje ratunkowe w przypadku użycia śmigłowca jak to ma miejsce w większości państw europejskich.
To pozwoliłoby na zaopatrzenie TOPR-U w nowoczesny "sprzęt latający"
Wietrolot25.01.2022, 10:48
Miesiąc po remoncie, który kosztował 20 mln złotych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl