26.01.2022, 15:28 | czytano: 5058

Zmiana organizacji ruchu na granicy ze Słowacją w Chyżnem

Fot. GDDKiA
W środę 26 stycznia w południe nastąpi zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej w Chyżnem. Zamknięty dla ruchu zostanie most graniczny w kierunku Słowacji. Ruch skierowany zostanie na most równoległy (w kierunku do Polski) i będzie się obywał się w obu kierunkach (jeden pas w kierunku na Słowację, drugi pas w kierunku do Polski).
Zmiana spowodowana jest rozpoczęciem budowy nowego mostu na potoku Jeleśnia. Prace rozpoczną się od rozbiórki starego obiektu, po przekierowaniu ruchu na równoległy most. Plac budowy został przekazany wykonawcy 14 stycznia 2022 r.
Prace będą obejmować rozbiórkę istniejącego mostu oraz budowę mostu granicznego na potoku Jeleśnia, pomiędzy miejscowościami Chyżne (woj. małopolskie) i Trstena (na terytorium Słowacji). Realizowane będą na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i w granicach pasa drogowego drogi krajowej nr 7.

W ramach zadania przewidziana jest przebudowa dojazdów do obiektu, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie mostu, budowa kanalizacji deszczowej odwadniającej most wraz z urządzeniami podczyszczającymi oraz budowa kanału technologicznego.

Istniejący most graniczny jest w złym stanie technicznym. Zaobserwowano przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej. Dostosować trzeba też nośność obiektu do aktualnie obowiązujących norm.

Nowy obiekt będzie miał lepsze parametry techniczne i wytrzymałościowe. Bezpieczeństwo pieszych poprawi wybudowany chodnik oraz bariery ochronne.
Umowę z wykonawcą podpisaliśmy 6 grudnia 2021 r, a nowy most ma powstać w ciągu 210 dni od podpisania umowy, nie wliczając okresu zimowego, czyli od 16 grudnia do 15 marca.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl