01.02.2022, 12:56 | czytano: 3358

Komitet Obrońców Palace składa wniosek o odsunięcie od wszelkich prac dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego

zdj. Podhale24
"31 stycznia br. został skierowany wniosek do Marszałka Województwa Małopolskiego o niezwłoczne odsunięcie od wszelkich prac i decyzji związanych z utworzeniem Muzeum Palace w Zakopanem Dyrektora i zastępców Muzeum Tatrzańskiego do czasu zakończenia dochodzenia w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Targu i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości wynikłych podczas przygotowania projektu utworzenia w Zakopanem Muzeum Palace – „Katownia Podhala" - poinformował Komitet Obrońców Palace.
Oto przesłane nam wyjaśnienie tego kroku:
"Wiele wyjaśnień przedstawianych przez Muzeum nie odpowiada prawdzie. Cały budynek stanowi zabytek. Dopuszczono jednak, by Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Delegatura w Nowym Targu uznał tylko piwnice za zabytek podlegający nadzorowi konserwatorskiemu. Dopiero interwencje społeczników doprowadziły do rozszerzenia nadzoru konserwatorskiego na cały obiekt.

Jak wspomina w-ce dyr. Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn cały budynek zostaje przeznaczony na cele muzealne. Będzie to łącznie ponad 1000 m2. Jednak łączna powierzchnia całego obiektu to 2237,50 m2. Co z pozostałą powierzchnią i na co została ona przeznaczona?

Cytując kolejne słowa zastępcy dyrektora Michała Murzyna „my odtwarzając budynek znaleźliśmy miejsca istotne i ważne. Na tej podstawie lokowaliśmy również funkcje, które są w budynku.” Tymczasem koncepcja funkcjonalno-użytkowa nie uwzględnia miejsc istotnych i ważnych takich jak np. cela dla niebezpiecznych więźniów, w której planowane jest jedno z biur Muzeum Tatrzańskiego.
Z kolei cytując wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego Katarzynę Parę „tkanka zabytkowa dla Muzeum Tatrzańskiego i ta historia jest najważniejsza a w historii najważniejsza jest autentyczność, więc niczego nie chcemy udawać i odtwarzać tylko pokazywać to co zostało. A zostało naprawdę niewiele.”

Pytamy więc dlaczego Muzeum Tatrzańskie umieściło w tych pomieszczeniach biura i poczekalnię? Dlaczego od razu nie uznano tych miejsc za wyjątkowo cenne dla przyszłego Muzeum Palace?


Jeżeli faktycznie „tkanka zabytkowa dla Muzeum Tatrzańskiego i ta historia jest najważniejsza” to dlaczego zaplanowano biura Muzeum Tatrzańskiego na II piętrze zanim przeprowadzono odpowiednie badania i zapoznano się z dziejami budynku. Czy na tym piętrze miejsca te były mało istotne i mniej ważne, że umiejscowiono pomieszczenia administracyjne?

Czy Muzeum Tatrzańskie odpowiednio zareagowało na niewłaściwą decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Nowym Targu obejmującą nadzorem konserwatorskim tylko część obiektu tj. Same piwnice?

Kolejne niezgodności znajdujące się w koncepcji funkcjonalno-użytkowej Muzeum Palace dotyczą ruchu komunikacyjnego. Dokument ten zakłada, że „droga zwiedzających została zaplanowana tak, aby nie krzyżowała się z drogami komunikacji pozostałych funkcji zlokalizowanych w budynku. To niestety mija się z prawdą, ponieważ na II piętrze, gdzie znajdują się biura Muzeum Tatrzańskiego dla około 30-tu pracowników niezwiązane z działalnością przyszłego Muzeum Palace, drogi krzyżują się.

W związku z powyższą argumentacją wnosimy, aby osoby z dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego zostały natychmiast zawieszone w dalszych pracach nad Muzeum Palace a w ich miejsce został powołany zarząd komisaryczny, w którego skład weszliby specjaliści z dziedziny II wojny światowej na Podhalu, przedstawiciele rodzin więźniów Palace, stowarzyszeń, organizacji i osób fizycznych.

Komitet Obrońców Palace

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Klaudia Wojtaś10.02.2022, 21:44
Urodziłam się w tym mieście i nie wyobrażam sobie by to miejsce miało zniknąć ????????
"Nie chcem, ale muszem"02.02.2022, 07:35
Bardzo słuszny wniosek.
Co ma wspólnego Muzeum Tarzańskie z Martyrologią Podhala. Nie wystarczy zmiana mazwy, jak wydaje się fatalnemu ministrowi. Czy pan marszałek, który jest bliżej, naprawi swój błąd? Ano zobaczymy. Pracownicy tego muzeum, w moim przekonaniu, nie są w stanie w sposób właściwy zorganizować takiego muzeum, "nie czują tamtej historii". To nie z ich strony wyszła inicjatywa wykupienia willi "Palace", Ich pierwsze poczynania przedstawione przez Komitet Obrony Palace dobitnie wskazują, że sprawy idą w złym kierunku. Willa "Palace"jest historią nieszczęścia setek odważnych Polaków czasu II wojny światowej. Co ma do tego "historia narciarstwa", czy z całym szacunkiem, dokonania dra Tytusa Chałubińskiego.
Organizowaniem Muzeum Palace winno się zająć zupełnie niezależne grono ludzi, którzy swoje "biurka" bedą mieć poza tym budynkiem. Mają oni rację, że tam gdzie nie jest to konieczne nie używaja nazwisk. Widocznie dzisiaj też trzeba "konspirować". Cel jest słuszny.
Górol01.02.2022, 16:33
Cały czas kłody pod nogi z Boźą pomocą udało się odkupić i tak juź mocno zniszczony i sprofowany budynek i dalej komuś zaleźy aby to co jeszcze nie zostało doniszczone było zniszczone .Przecieź tam zginęły tysiące zakatowanych ludzi .Teraz na miejscach gestapowskich biurek będą biurka i stoliki pracowników muzeum a w celi przesłuchań szatnia ludzie wam halny krzywdę zrobił.
Skała01.02.2022, 15:52
A czy możemy poprosić o przestawienie się personalne osób z zarządu tego komitetu? Bo dość ważkie argumenty przedstawiają, a boją się przedstawić z imienia i nazwiska? Z kim mamy się kontaktować?
zakopane01.02.2022, 15:14
Komitet Obrońców Palace to jakaś tajna organizacja? Zero podpisów!
Homobonus Małodobry01.02.2022, 15:08
Szanowny Komitecie, z racji, że nie potraficie odpisać na maila, ponownie zadaję pytania:
- Co zrobił Komitet, kiedy właściciel Palace zdewastował wnętrza budynku, niszcząc praktycznie większość oryginalnej materii?
- Co zrobił Komitet w czasach kiedy 3 byłych więźniów - Władysław Szepelak, Wincenty Galica i Marian Polaczyk starali się o jakiekolwiek upamiętnienie i organizacje Muzeum?
- Co zrobił Komitet, kiedy żyli jeszcze ostatni więźniowie Palace - Franciszką Iwanicką (zm. 2016) i Wandą Węglarz (zm. 2021)?

Odpowiedź nasuwa się sama: nic.
stachu01.02.2022, 14:33
wszedzie jest banda urzedasow po co tylu pierdzistołków a o historii sie zapomina ale urzedasom ma być wygodnie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl