07.02.2022, 14:27 | czytano: 8143

Platforma Obywatelska: młodzi uciekają z Nowego Targu. Działacze proponują m.in. ożywienie Rynku, kampanię Wracaj na Podhale, strefę coworkingową

Działacze Platformy Obywatelskiej Powiatu Nowotarskiego. Fot. PO
- W ostatnich latach jesteśmy świadkami masowej emigracji młodych ludzi z naszego powiatu, którzy po wyjeździe nie wyrażają woli powrotu w rodzinne strony - alarmują członkowie Platformy Obywatelskiej Powiatu Nowotarskiego i przedstawiają postulaty „Programu dla Młodych” oraz kampanii „Wracaj na Podhale!”.
Emigracja młodych ludzi, jak mówią, to problem wynikający z wielu czynników. - Warto jednak wskazać, że rzadko kiedy politycy czy też samorządowcy kierują odpowiednie propozycje w kierunku tej grupy wiekowej – podkreślają nowotarscy politycy. - Nadszedł czas na zmianę i zorientowanie strategii rozwoju naszego regionu również na osoby do 35 roku życia. Chcielibyśmy aby rozpoczęta dyskusja nad naszymi postulatami programowymi przyniosła zmiany już dziś, dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z pomysłów i wprowadzania ich w życie.
Jakie mają propozycje? Jednym z postulatów jest wprowadzenie serwisu "Nowy Targ przemawia". Przy jego pomocy władze mogłyby na bieżąco konsultować z mieszkańcami swoje pomysły i zamierzenia. Kolejny to “wskrzeszenie" i faktyczne zaangażowanie Młodzieżowej Rady Miasta, poprzez włączenie młodzieżowych radnych w prace stałych komisji oraz poprzez wydzielenie kwoty na realizację działań/akcji/projektów inicjowanych przez młodzież .

PO proponuje też utworzenie strefy coworkingowej w Nowym Targu, na terenie której udostępnione zostałyby komfortowe miejsca do pracy zdalnej. - Takie miejsce spotkań dla ekspertów z różnych branż (przeważnie wysoce wykwalifikowanych) stanowiłoby dodatkowy atut do powrotu na Podhale. W naszej ocenie, idealnym miejscem na tego typu strefę (początkowo przygotowaną na przynajmniej 10 miejsc) byłaby część budynku który obecnie jest zajmowany przez Muzeum Drukarstwa (po zakończeniu okresu trwałości projektu) lub jedna z sal w zrewitalizowanym Miejskim Centrum Kultury – proponują działacze PO.

„Od lat obserwujemy jak młodzi ludzie z naszego powiatu wyjeżdżają. Duża ich część nigdy nie wraca, a co za tym idzie ich udział w życiu zawodowym czy politycznym jest niewielki. Dodatkowo bardzo szybki wzrost płac, za którym nie nadąża wzrost zatrudnienia, świadczyć może o wystąpieniu w Polsce zjawiska tzw. “rynku pracownika”. Jest to sytuacja, w której ze względu na problemy pracodawców ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry, istotnie wzrasta pozycja negocjacyjna pracowników. Istotny niedobór rąk do pracy jest także wypadkową pełzającego kryzysu demograficznego, który zaczyna odczuwać Podhale (w szczególności wyludniający się w ostatnich latach Nowy Targ)”

Dlatego też, zdaniem działaczy PO, powinna zostać przeprowadzona kampania Społeczna “Wracaj na Podhale!”. Celem kampanii będzie zachęcenie osób, które w przeszłości opuściły teren powiatu nowotarskiego do powrotu w rodzinne strony. Kampania będzie miała na celu podkreślenie walorów regionu, w tym jego ofertę sportową oraz wypoczynkową, a także zwrócenie uwagi na dużą liczbę wolnych etatów z rosnącymi wynagrodzeniami. „W naszej ocenie brak reakcji na zidentyfikowane zjawisko “rynku pracownika” oznaczać może rosnące bariery rozwojowe dla podhalańskich przedsiębiorstw, a także narastający kryzys demograficzny” - przekonują.

Istotnym elementem „Programu dla Młodych” jest również wprowadzenie Karty Nowotarskiej, która będzie dedykowana mieszkańcom Nowego Targu rozliczającym swoje podatki w mieście. Karta Nowotarska będzie uprawniać do korzystania z biletów ulgowych przy usługach świadczonych przez jednostki miejskie (basen, Miejskie Centrum Kultury).
Jedną z aktualnych bolączek życia w Nowym Targu oraz okolicznych miejscowości jest – jak zauważają - praktyczne “zamieranie” życia w godzinach wieczornych. Poza nielicznymi restauracjami i pubami, brak jest wydzielonego miejsca, które mogłoby zostać uznane za miejsce spotkań.

W odpowiedzi na to, działacze PO proponują ożywienie centrum miasta poprzez zachęcanie przedsiębiorców do otwierania działalności gastronomicznej oraz rozrywkowej w Rynku i jego okolicach. „Jedną z naszych propozycji jest zaproponowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorstw (w ramach pomocy de minimis) dla firm zamierzających świadczenie usług w tym zakresie i które zostaną zlokalizowane w Rynku oraz w jego najbliższej okolicy. Walory estetyczne centrum są jednak równie istotne co jego oferta, wobec tego proponujemy także zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorstw (także w ramach pomocy de minimis) oraz dla mieszkańców którzy podejmą się rewitalizacji obiektów umiejscowionych w Rynku oraz w jego sąsiedztwie. Będziemy chcieli także rozpocząć dyskusję nad wyłączeniem części Rynku z ruchu samochodowego, tak aby możliwe było powstanie swoistego deptaku w centrum miasta”.

Ostatnia z propozycji, to podjęcie uchwały umożliwiającej przekazywanie przez miasto Nowy Targ dotacji dla rzecz placówek niepublicznych. „Działanie to z jednej strony odciąży portfele pracujących rodziców, a także stanowić może pozytywny bodziec inwestycyjny dla powstawania nowych placówek. Dla podparcia zasadności takiej zmiany od strony budżetowej należy posłużyć się przykładem Krakowa, gdzie zgodnie z treścią uzasadnienia do jednej z uchwał, koszt utrzymania dziecka w placówkę publicznej przewyższał koszt utrzymania jednego miejsca w placówce prywatnej. Innymi słowy, zwiększenie kwoty dotacji dla placówek niepublicznych powoduje mniejsze obciążenie budżetu niż rozbudowa sieci placówek publicznych przy zapewnieniu analogicznej liczby miejsc dla dzieci”.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
23ouy10.02.2022, 08:54
Fryźlewicz i Watycha to PO. Co młodej platformie przeszkadza by zrealizować swoje plany mając swoich na urzędach?
LUTUTEK09.02.2022, 18:47
To taka PO MLODZIEŻÓWKA. Ale to już było i nie wróci więcej....
Powodzenia w pisaniu haseł i tworzeniu utopijnych projektów.
amnezja09.02.2022, 17:43
do zzz;na kolana i bij się w piersi,wiadomo,że cysorz ewropy i ci z platformy oUBywatelskiej co tak bardzo chcą obalić POLSKI rząd PIS-u to są ci sami co już rządzili i co obiecali że nie podniosą podatku i wieku emerytalnego, ale oszukali Polaków - podnieśli podatki i wiek emerytalny i jeszcze okradli : 1. Kradzież 158 miliardów zł.z prywatnych kont OFE, 2. Kradzież blisko 300 miliardów zł. podatków VAT 3. Wyprowadzenie 6 miliardów 280 milionów EURO z rezerwy demograficznej Polaków na zapłacenie w BŚ długu Grecji dla Niemiec, 4.Wyprowadzenie 24 miliardy zł. z budżetu Kraju na wzmocnienie funduszy strefy EURO 5. Kradzież, bo bezpodstawnie człowiek Putina w Warszawie podarował Rosjanom dług w kwocie 1 miliard 200 milionów zł. za tranzyt gazu, 6. I po mimo tych kradzieży i ogromnych dotacji z Unii, oraz wyprzedaży i likwidacji majątku narodowego Polski i Polaków nierzadko budowanych przez kilka pokoleń w Kraju szalała nędza i ubóstwo a rząd III RP PO/PSL zadłużył Kraj w bankach światowych na blisko bilion zł a dzisiaj wszyscy Polacy muszą ten dług spłacać,od 15 lat ,,słonce Peru" opowiada że za niego będzie lepiej ale jednocześnie od 15 lat robi wszystko żeby polakom było jak najgorzej,czy są jeszcze głupcy którzy ufają i wierzą tw oskarowi???
QA09.02.2022, 12:09
Tutaj potrzeba ściągnąć duże firmy z różnych branż nawet technologicznej itp. Żeby każdy mógł znaleźć dobrą prace na miejscu.
zzz09.02.2022, 08:21
@Sąsiadka przeproś za złodziei niszczących Polskę z PiS, mega wysokie podatki, wysoką inflację, miliardy wydane na Ostrołękę czy miliony na respiratory, których nie użyto. Sprzedaż akcji firmy petrochemicznej znajomym Putina i tak można wymieniać. Przeprośc za Polski Ład!
pomyśl zanim coś chlapniesz09.02.2022, 08:03
Nie może być pustki . Rośnie kolejne pokolenie zaklinaczy rzeczywistości. Smarduchów , Wcisłów itd. Oby żyło się lepiej nam . Nic nie robić i żyć mamieniem społeczeństwa . Rozliczcie się z wcześniejszych sprawek najpierw , a potem zobaczymy .
Zeglas09.02.2022, 03:30
W liceum tez bylem za PO, za dobrze się to też nie skończyło.
alik08.02.2022, 20:58
Na Podhalu brak szkół wyższych, a dla osób wykształconych brak PERSPEKTYW rozwoju i dobrze płatnej pracy. Obecnie to nawet bankowość sprowadza się już tylko do obsługi klienta i bankomatów. Ponadto ceny jak w Warszawie, a płaca - najniższa krajowa! Ponadto brak zainteresowania kapitału Podhalem gdyż brak wykształconej kadry. I KOŁO ZAMKNIĘTE.
ceper08.02.2022, 20:23
No i następni wołają dawać , dawać ,udostępniać i jakoś myślicie tylko o sobie sobki bo jak kasjerka weżmie z sobą kasę do waszych biur kompurerowych pracy zdalnej ---hipokryci i karierowicze.
z tąd08.02.2022, 18:08
Owce paść,grule sadzić jak dawniej do szkół w miedzy czasie chodzić a nie przy kompie narzekać, do polityki się pchać nieroby.
www08.02.2022, 14:40
Ten Pan Z brodą i w okularach to w ostatnich wyborach nie był u Korwina?
@H2O08.02.2022, 13:32
Co będzie pytać? Będzie szedł na emeryturę to namaści córkę na stołek, tylko co na to ten vice co sobie ostrzy zapewne zęby na ten sam stołek. Niech lepiej zapyta czy zjadanie dokumentów nie szkodzi..
do Narcyz i Obserwator08.02.2022, 13:14
w punkt !
ceny nieruchomości kosmiczne ! pracy dobrze płatnej brak ! perspektywy ?.......
Marcin08.02.2022, 12:35
/.../ teraz to już za późno trzeba było myśleć x lat temu. Muzeum drukarstwa na winklu rynku. Co to ma być wogule??co miasto zrobiło przez x lat. Lodowiska nie ma wyciągu nie ma jedynie szpital i hotel się wam udało wybudować i to że względu na.prywatnych przedsiębiorców.spojrzcie białka tatrz. Niebawem ona będzie stolicą PODHALA.
zajac08.02.2022, 11:24
@bob
Jest tez druga strona medalu w tej sytuacji, ktora przedstawiasz.i dziwi mnie ze jeszcze dzisiaj trwa ta mentalnosc:"czy jest kim kim robic". zrozum ze pracownik jest twoim partnerem a nie narzedziem do wzbogacenia sie. mysle ze nie trzeba tego tlumaczyc. pracuje on takze na Twoj chleb. Okresowka interesujaca dla Ciebie bo nie ma ani umowy ani ubezpieczenia czy urlopu- jest niewolnik okresowy a nastepny "+++++"juz czeka w kolejce o prace.Dlatego tez"później będzie się o tym myślało." A "pozniej" to pracownik musi mslec "co dalej"
"Gdzie ten swiat zmierza?" Tam gdzie wazny bedzia interes pracodawcy ale i pracownika ;aby obaj mogli zyc GODNIE...
Jedynie w ostatnim zdaniu masz racje:"Nic dziwnego, że młodzi się nie garną do roboty." MOze teraz zrozumiesz dlaczego.
Zycze powodzenia we wspolpracy...
Sąsiadka08.02.2022, 11:07
8 lat rządów PO :rozkradanie polskiego majątku,niszczenie gospodarki,młodzież wysyłana do pracy w UE.A teraz działacze PO mają jedyny punkt programu:odsunąć PIS od władzy,żeby się żyło lepiej działaczom PO.Przeproście Polaków i przestańcie knuć.
ppnt08.02.2022, 10:36
Na Krzywej macie deptak :) Nikt nie zainwestuje w dzisiejszych czasach w biznes jak wystarczy pseudo pandemia i ludzie tracą swoje oszczędności !!!Życie to nie gastronomia i imprezy,bez perspektyw na przyszłość ludzie tracą potencjał i uciekają bo nie ma gdzie mieszkać .Nie wyobrażam sobie teraz brać kredyt na mieszkanie i spłacać go całe życie.Przez Zakopane ceny w NT są kosmiczne względem zarobków .Szkoda się WKU- Ć bo polityka zawsze obiecuje a prawda jest taka że jak sami nie zarobimy to nikt nam nie da . Każdy chce być u władzy i pisać że chciałem dobrze ale mam związane ręce . Żadna partia nie jest w stanie dać nam takiego życia jakiego chcą Polacy z prostych przyczyn-nie działają razem i kradną!!!
ania08.02.2022, 10:34
Nikt z moich znajomych po studiach (majacych rodziny i dobre zatrudnienie rowniez zdalane) nie chce wracac do NT ze wzgledu na SMOG!!!Twierdzą ze chetnie by wrocili ale nie beda truć swoich dzieci- tworzenie miejsc do pracy zdalnej to jakis kolejny wytwor i działanie od końca, prywatny rynek weryfikuje tworzenie takich miejsc
avivat08.02.2022, 10:06
~do bob
A ty znasz kodeks pracy? Dość wyzysku na budowach! Chcesz zatrudnić to umowa, ubezpieczenie itd. A jak nie to haruj sobie sam.
bob08.02.2022, 08:38
Tak, wszyscy niech wyjadą, a na budowach jak nie było rąk do pracy, tak dalej nie ma. Każdy ma w głębokim poważaniu czy dotrzyma się terminów, czy jest kim robić. Dawniej ludzie się prześcigali, żeby ich brać do roboty a teraz pierwsze co przychodzi to pyta o umowę, składki i urlopy. Popracuj wpierw, pokaż co potrafisz i później będzie się o tym myślało. Gdzie ten świat zmierza? Ludzie są teraz bardzo pretensjonalni. Już nie chce pisać o powszechnym pijaństwie na budowach, którym nikt nie potrafi zaradzić. Nic dziwnego, że młodzi się nie garną do roboty.
H2O08.02.2022, 08:31
Niech córka zapyta ojca dlaczego "wycinał" inicjatywy ludzi spoza urzędu?
Lasion08.02.2022, 08:27
Podzielam słowa Staska, również wyjechałem z Nowego i teraz pracuje sobie w corpo za dobre pieniądze i się śmieje. Ująłeś to idealne, co może człowieka czekać na Podhalu prócz budowlanki,gdzie każdy na siebie donosi i pracuje bez umów, składek, płatnych urlopów, pracy w sklepie? Właśnie, niewiele i dlatego, jeśli ktoś jest trochę kumaty i ma coś oleju w głowie to ucieka z Podhala.
PasterzPPP08.02.2022, 07:43
Wracaj na Podhale,
nie wiem komu można takiej krzywdy życzyć.
Narcyz08.02.2022, 01:53
Tak to już jest w Nowym Targu i okolicy kończysz szkołe i jesteś w du... a jak nie to na czarno albo prosić się o śmieciówke by móc tyrać za nic do 67roku życia. Jesteś młody to nawet się nie zastanawiaj tylko pakuj walizke już dziś i zagranica bo w Pl a szczególnie na Podhalu dorobisz się garba i chorób psychicznych jedynie.
Wektor07.02.2022, 23:30
Młodzi Z LPO mają dużo materiału do analizy, bo chyba o to chodziło w tej prowokacji
miniprogramowej, aby wywołać dyskusje i to się niewątpliwie udało :).
Pytania zasadnicze: Skąd pieniądze ???, jakieś wyliczenia ???, przydałoby się do analizy :).

Tak w ogówle, to my wam już dziękujemy :).
ciekawy07.02.2022, 23:13
@wyrocznia
gdzie osoba, o której mówisz wcześniej działała?

@Stasek
Jak masz "5000 tyś" na rączkę to całkiem, całkiem :)
Jeśli miałeś na myśli 5 tysięcy to raczej nie ma się czym chwalić bo każdy kumaty budowlaniec cię wyśmieję :)
Ania07.02.2022, 22:47
Wystarczy zobaczyć ile jest odsłon artykułu, a ile chętnych do pomysłu na rozwój Miasta Nowy Targ. Szkoda.
Historia się kończy.
Nie ma Kombinatu, Mleczarni, PKS i.in. Nie produkują też kożuchów.
Miasto będzie się wyludniać, to już widać.
Tak dzieje się wszędzie na świecie.
Powstają zakłady,ludzie przybywają. Jest praca, jest z czego się utrzymać.
Janko Muzykant07.02.2022, 20:43
I tak mi się jeszcze przypomniało: młodzi często zostają w mieście, w którym studiują. A u nas? Który to już rektor na Podhalance? Najpierw ksiądz z zarzutami, teraz afera, pojawiające się po miesiącu dokumenty jak magiczne karty. To jak młodzi mają chcieć tu zostać, skoro taki bajzel?
oli07.02.2022, 19:28
Idzcie w diabły i nie róbcie dla nas żadnych planów,kiepsko byśmy wyglądali słuchając was.
Stasek07.02.2022, 19:08
Każdy, kto ma trochę wyobraźni, rozumu i wykształcenia uciska z tego miasta. Ja np. Pracuje sobie w takim corpo. 8 godzinek przed komputerkiem, 5000 tyś. Na rączkę, karta Multisport i pakiet medyczny. Raz do roku doladowuja kartę za 1000 zł i można sobie wydać na co dusza zapragnie. Na święta prezenty. Ludzie, można sobie żyć tylko trzeba być trochę kumatym, naprawdę. W Nowym targu co robić? Budowlanka, bez umowy i składek, sklep? Jakie są inne perspektywy. Kożuchy już nie idą.
Osiol07.02.2022, 18:34
A co rynek niema z czego żyć bo strefa parkowania ....... kamienice dochodu nie przynoszą bo parkować nie można..... a i strach przed powrotem byłych właścicieli depresja dopada...
Handel na obrzeżach miasta żyje super parkingi darmowe towar dowieść wyladowac a rynek co
Tak uchwał praw przepisów naj...... e tablic znaków zakazu sami sobie podziekujcie

Jeszcze trochę,, ładu '' podwyżek i rynek umrze zreszta on już nie żyje
Wy istniejecie bo korzystacie z dorobku rodziców sami no cóż..... Teraz potrzebujecie klientów by was utrzymali bo każdy powracający to kasa kasa
A może i wy się wyrwiecie z majątków rodziców i samodzielnie coś osiągnięcie w KR no śmiało pokażcie co jesteście warci
Wyrocznia07.02.2022, 17:54
Drugi od prawej, typowy karierowicz, znałem go i widzę jak zmienił polityczny front, dlatego więcej ręki mu nie podam.
Karola07.02.2022, 17:26
to może obniżcie podatki nam zwykłym ludziom i podnieście pensje żeby nas bo stać na te knajpy
do pozostałych07.02.2022, 16:50
Dokładnie, ludzie uciekali za SLD, PO i PiS to może warto by się zastanowić co zrobić żeby było inaczej... Żadna partia nie zatrzyma ludzi tylko działanie tu i teraz!
do suweren07.02.2022, 16:27
jak pensja była na poziomie jak to piszesz 1200 to masło kosztowało 2,5 zł , dziś pensja minimalna 2200 a masło kosztuje 7,5.......
mądry pan07.02.2022, 16:27
przecież za kadencji Tuska też uciekali to o co wam chodzi spakujcie się z Tuskiem i jedzcie do Niemiec
do Pepe07.02.2022, 16:23
ha ha , jak dostaniesz emeryturę 60/65 lat to sam będziesz błagał żeby cię jeszcze zatrudnili, bo za co przeżyjesz następne dwa tygodnie w miesiącu......, trzeba trochę poczytać o polskim przestarzałym systemie emerytalnym a potem wypisywać głupoty
Obserwator07.02.2022, 16:08
Dziwią się wszyscy że ludzie opuszczają Podhale? Prosta sprawa ceny mieszkań,domów,działek macie z kosmosu w mieście które zajmuje pierwsze miejsce w najgorszej jakości powietrza przez smog a ceny za metr kosmos. Zobaczcie na ceny nieruchomości w głębi kraju nawet w Warszawie Krakowie Wrocławiu można lepiej i korzystniej kupić mieszkanie czy dom za kwotę dużo mniejsza niż na Podhalu i w dużo lepszym stanie ja rozumiem że ceny materiałów budowlanych poszły do góry ale domy czy mieszkania które sprzedajecie mają po 30 lub więcej lat nie zostały zbudowane w tamtym roku, 2 lata temu dom kosztował 500tys zł a dziś ten sam kosztuje 800tys gdzie przez ten czas nic w domu się nie zmieniło jedynie co to wzrosła cena od tak. Ktoś zaraz odpowie to jedz do Warszawy i zobacz, szybka odpowiedz w Warszawie czy innym większym mieście mam większe możliwości znaleźć lepszą pracę lepiej płatną więcej możliwości rozwoju czy więcej atrakcji które oferuje miasto. Nowy Targ miasto dla ludzi którzy nie mają przynajmniej 1mln złotych w gotówce jest poza zasięgiem bo przecież przy tutejszych zarobkach nie każdy dostanie kredyt o takiej wysokości a ceny za rudery sięgają kosmosu dać 1mln za dom prawie bez działki do remontu to tylko przez chytrość ludzi którzy chcą to sprzedać. Z ciekawości wejdź na ceny mieszkań w innych miastach i cena za M2 to np 980zl a nie 7,8,9,czy 15tys litości.Realnie czym chcecie zachęcić by ludzie zostali jak nie mają możliwości nawet osiąść na stałe. Nowo budowane domy stan deweloperski 850tys zł a za co to wykończyć? Działka 500m2 ile osób pójdzie do banku i od ręki dostanie taki kredyt? Ludzie są domy czy mieszkania w Warszawie też za 1mln ale zobaczcie w jakim standardzie a nie tak jak tu dom stan surowy otwarty wybudowany w latach 1980 i kosztuje 900tys litości. Mieszkanie 36m2 do remontu 4 piętro cena 430tys zł ludzie Nowy Targ nie jest wart takich pieniędzy by w nim zamieszkać.....zaraz znajdą się obrońcy miasta itp. ok tylko niektórzy z Was dostali wszystko na tacy od rodziców i was nie interesuje ten temat postaw się w sytuacji tych którzy coś w życiu chcą mieć swojego...a potem zdziwienie że ludzie opuszczają Podhale....dotąd jak się ceny nie zmienia ludzie bd wyjeżdżać.....
Stokrotka07.02.2022, 16:01
A co takiego ciekawego jest w Nowym Targu żeby ludzie zaczęli masowo wracać z emigracji? Jak dla mnie to miasto już dawno umarło pozostali w nim tylko starsi ludzie oraz ci którzy jako tako przędą małe firmy. W Nowym Targu są tylko biedronki i kościoły atrakcja jak nie wiem ha ha ha żenada.
Pepe07.02.2022, 15:39
EMERYTURA 67 i tyle w temacie lewaccy kolaboranci!
Janko Muzykant07.02.2022, 15:31
PO, Wy tak na poważnie? Młodzi do 35? Knajpy? Wy tam mózgi macie czy kiszone ogórki?
Młodzi to chcą tanich mieszkań i dobrej pracy. Bo jak żyć czy rodzinę założyć bez tego?
Watycha z kolegami, za nasze pieniądze, zbudował bloki Mieszkanie+ i ustalił takie warunki, że młodzi ludzie się nie łapią.
Gdzie Ci "młodzi" mają mieszkać? Przy tych zarobkach co sobie kupią? Ziemia droga, mieszkania drogie.
Te knajpy to się robi dla studentów a nie dla takich ludzi. BO jak masz te 25-35 lat to trzeba Ci przedszkola koło domu a nie imprezowni. Potrzebny jest plac zabaw, taka strefa relaksu.
A to o czym mówicie, pokazuje wyraźnie, jak oderwani od życia jesteście.
Zgred07.02.2022, 15:20
Fakt faktem jest, że na Podhalu ciężko jest znaleźć pracę osobie wykształconej. Oferty pracy w handlu lub turystyce, to przewaga. Atego wiele młodych, wykształconych osób ucieka stąd i nie wraca, bo chociaż by chcieli, to nie mają tutaj perspektyw.
Loko07.02.2022, 15:07
PO chyba zapomnialo jak przez lata blokowalo budowe zakopianki do Nowego Targu. Zadna wieksza firma nie zainwestuje tutaj jak nie ma dojazdu. Nawet do pracy zdalnej jest potrzeby szybki dojazd do Krakowa, bo czasami trzeba sie pojawic w biurze.
rower07.02.2022, 14:54
Super świetne pomysły gratulacje, a teraz tak poważnie chcecie Nowotarżan zachęcić do powrotu po przez otwarcie knajp w rynku? Miejsca do pracy zdalnej? Hahahaha 3/4 ludzi co stąd wyjechało jest po gimnazjum no czasem po technikum czy zawodówce. Za granicą wykonują pracę bez wykształcenia, byle jak ale za EURO i to EURO jest tym magnesem, który ich tam trzyma. Jest wyjście z tej całej chorej sytuacji (umierania miasta), ale PO widzi tylko drukarstwo.....
Anty Rudy07.02.2022, 14:47
To ciekawe komu tyle bloków stawiają...Blok jeszcze nie wykończony,nie ma nadanego numeru a już sprzedany i z lokatorem...Wg PO tam gdzie się urodzilest tam masz kopyta wyciągnąć.To już nie te czasy,teraz ludzie migrują, mieszają się.Odejdą jedni,na ich miejsce przyjdą inni.... Wolność wyboru, czyż to nie hasło POpaprańców?
suweren07.02.2022, 14:43
i z naszych podatków jakas *** grupka lemingów włóczy się po knajpach i próbuje nas uświadomić, że jak już dostaną się do władzy *** to wszyscy zaczną wracać do Polski. Za waszych wspaniałych rządów młodzi musieli uciekać masowo z kraju bo wynagrodzenie było na poziomie 1200 brutto/mc i to jeszcze na śmieciówce. Na szczęście Internet pamięta. A jako potencjalny wyborca którego chcecie uświadomić i przekonać chciałem dopytać kto płaci wasze rachunki w tych restauracjach??
+ drożyzna07.02.2022, 14:36
PO pierwsze z PO to już wszyscy uciekli, czy ta garstka co na zdjęciu to 100% stanu osobowego nowotarskich struktur?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl