09.02.2022, 14:06 | czytano: 7735

Czorsztyn ugrzązł w śniegu. "Miejscowość turystyczna, a drogi jak na zapomnianej wsi" (video)

Fot. Czytelnik
- Główna ulica w Czorsztynie wygląda tragicznie - skarżyła się rano mieszkanka tej miejscowości. - Ulica Zamkowa wygląda jak droga dla samochodów terenowych, auta grzęzną w śniegu, a dzieci nie mogą dojść na przystanek i do szkoły, bo chodniki są od wielu dni całkowicie zasypane. Jest masa zalegającego śniegu, w którym grzęzną piesi i kierowcy. Co w tej sprawie robi gmina?
Czytelniczka jest oburzona tym, że ani gmina, ani wykonawca nic z tym nie robi. Jak mówi, taka sytuacja trwa od wielu dni, a powtarza się co roku. - Przecież jesteśmy miejscowością turystyczną, a żyć się tu nie da. To jest tragedia. Dzwonimy do gminy, ale nie ma tam osoby odpowiedzialnej, z którą można byłoby porozmawiać - opowiada.
Mieszkanka przekazała nam film i zdjęcia z ulicy Zamkowej, które potwierdzają jej słowa.Kontaktujemy się z władzami gminy. Niestety - ani wójt Tadeusz Wach, ani jego zastępca Krzysztof Górecki - nie odbierają służbowych telefonów, nie oddzwaniają i nie odpisują na pytania o odśnieżanie w Czorsztynie.

Dzwonimy zatem do firmy z Jana Jabłońskiego z Maniów, który wygrał przetarg na odśnieżanie miejscowości. Właściciel tłumaczy, że przyszły gwałtowne roztopy i drogi zamieniły się w grzęzawiska. - Robimy co możemy. Działamy w Czorsztynie i droga jest już czarna - zapewniał jeszcze przed południem. - Trzeba dużo pracy i sprzętu, ściągamy śnieg do zera. Część śniegu odrzucamy i przewozimy.

Jak dodaje, są miejsca, w których nie ma gdzie odgarnąć śniegu. W dodatku, przekonuje, na Czorsztynie co zimę jest więcej śniegu niż w innych miejscowościach gminy np. w Maniowach i jest tu dużo więcej pracy do wykonania.
A co z chodnikami? Jan Jabłoński przypomina, że chodniki powinni odśnieżać sami mieszkańcy, w miejscu, gdzie graniczy on z posesją. - Zajmiemy się nimi jak zrobimy porządek z drogami. Wszystkiego nie da się od razu zrobić - dodaje.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Ola10.02.2022, 16:10
Gmina w pierwszej kolejności powinna wydawać pieniądze na rzeczy podstawowe w nie na park przed gminą gdzie teraz wieczorami młodzież alkohol pije. 200 metrów od gminy jest droga GMINNA bez asfaltu i też odśnieżana od święta, często nieprzejezdna, przy której są dwa bloki. Pisma mieszkańców "giną" a przy interwencjach telefonicznych pan z gminy mówi, że musi sprawdzić czy to droga gminna i w trakcie rozmowy się rozłącza. Trzeba to zgłosić wyżej niż do gminy bo to kpina z mieszkańców płacących tu przecież podatki.
samo życie i wara od nas10.02.2022, 09:40
Pokażcie choć jednego takiego samorządowca co ze wsi zrobił miasto. Budowniczy hydroelektrowni próbowali , porobili wsiokom ulice , kanalizacje , i inne dogodności , a oni i tak powiedzieli ,że to dla nich nic nie znaczy i wykopali studnie , pobudowali przed domami stodoły i pobudowali góralskie piwnice z kamienia , bo tak się od wieków dobrze czuli i narzekają do dziś . woleli chodzić do wychodków za domem , a nie do ubikacji i kąpać się w strumyku , a nie w łazience. , jak w tym filmie "Galimatias"- łazienka jest , ale wanny nie ma w niej . Tak wygodnie i tym z miasta Czorsztyn .
myndrol10.02.2022, 00:20
użalanie się gazecie nic nie da. nikt się tym nie zajmie. jedyna droga to droga sądowa - najskuteczniej pozew zbiorowy, poparty jak najdokładniejszą dokumentacją. dopuki tego nie zrobicie, będzie tak jak jest...
Basia09.02.2022, 21:09
W gminie twierdzą, że Pan sołtys podpisuje iż droga w Czorsztynie jest dobrze odśnieżana.
mieszkaniec109.02.2022, 19:26
komentarz do turysta:

W Czorsztynie, nie na żadnym Nadzamczu. Czorsztyn został przeniesiony na wyżej położone, czorsztyńskie tereny.
gość09.02.2022, 18:57
Nie daleko Tatry ,Lubań , Gorc, dlatego w tych miejscowościach najwięcej sypie, wszystko znosi do kotliny
Czytelnik09.02.2022, 18:27
A na stronie gminy dają ostrzeżenie o zagrożeniu lawinowym. W sumie to też śnieg.
Central09.02.2022, 18:05
Nieporozumienie kto w ogóle jest za to odpowiedzialny ? Droga jest nieprzejezdna. Musi się ktoś zabić autem by była reakcja odśnieżania ?? Gdy przyjeżdżam autem do rodziny często mam problem przez clakowite zaniedbanie ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie drogi. TO JEST SKANDAL
Takase09.02.2022, 18:02
Nie da się wyjechać pod górę jeden lód i pół metra śniegu. Co z ludźmi do których dojeżdżają lekarze ludzie starsi ci z pogotowiem lub zakupami ? TO ISTNY KOSZMAR ! Komuś za to się powinno beknac ostro. Kpina i żart.
Ten ze wsi09.02.2022, 17:42
Tak a jak sie dzwoni do Pana jabłonskiego to jego wytlumaczenie pretensjonalne jest takie ze jest zima i takie sa warunki i co go to obchodzi sytuacja z poniedziałku. Tak jest co roku dziwie sie ze pozwalaja takiemu odsniezac wgl drogi
zbyszko09.02.2022, 17:04
Ludzie tak narzekacie jak by pierwszy raz w życiu śniegu napadało przyszła odwilż i już wszyscy narzekają i co nadal taka droga na tym zadupiu czorsztyńskim taka droga? Byłem i jest ok
mieszkaniec09.02.2022, 15:08
Jakieś kręgi przed gminą w Maniowach na miarę XXI wieku robią, a drogi utrzymują jak w XIX gdzie jeździło się saniami.
turysta09.02.2022, 14:31
Nie w Czorsztynie a na Nadzamczu (Czorsztyn dawno zalany)
Anty Rudy09.02.2022, 14:28
Jak zarzucili chodnik śniegiem z drogi to ja mam odśnieżyć i gdzie ten śnieg odrzucić? z powrotem na drogę???Podatki z roku na rok coraz wyższe a pieniądze na pierdoły typu skalniaczki i rabatki koło gminy idą albo na inwestycje wójtowe...
Bosok09.02.2022, 14:16
Zrobić im wycieczkę objazdową po drogach gminnych, gminy Czarny Dunajec. Śnieg ma być usuwany na bieżąco do samego asfaltu, teraz wystarczył dzień roztopów i drogi czarne.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl