10.02.2022, 08:45 | czytano: 5233

Montaż OZE. Mieszkańcy są zniecierpliwieni, że tak długo to trwa

Fot. Robert Miśkowiec
GMINA ŁAPSZE NIŻNE. Do końca czerwca ma się zakończyć projekt montażu Odnawialnych Źródeł Energii. Radni obawiają się, że wykonawca nie dotrzyma terminu.
Gmina Łapsze Niżne jest jednym z samorządów, które biorą udział w dużym programie Odnawialne Źródła Energii. Wszystkie urządzenia, zgodnie z harmonogramem, mają być zamontowane w domach mieszkańców do końca czerwca tego roku. Jeden z radnych mówił na ostatniej sesji, że obawia się, że wykonawca nie zdąży w terminie.
- Ludzie są zniecierpliwieni, że tak długo to trwa, że gmina i radni nic nie robią. Kiedy to będzie dokończone? Ja mam wniosek, żeby zaprosić menadżera projektu i żeby przedstawił harmonogram prac - mówił radny. - Jeśli chodzi o pompy ciepła, to u mnie było już 5 konsultantów od czerwca. Mówili, że do tygodnia otrzymam informację. Kilka tygodni minęło i nie mam ani informacji, ani pompy ciepła - dodał.

Wójt gminy również ma obawy co do dochowania terminu przez wykonawcę. - Zażądamy na piśmie, by wykonawca przedstawił realny harmonogram, kiedy zamierza wysłać ekipy do montaży na naszym terenie. Będziemy mogli ocenić, czy to realne - przekazał wójt Łapsz Niżnych Jakub Jamróz. Mówił, że najpierw wykonawca z powodu pandemii miał problem z dostawą towarów. - Na ostatnim spotkaniu przedstawiciel firmy oświadczył, że materiały mają już skompletowane. Trzymamy rękę na pulsie. Wykonawca dostał informację, że przesunięcie terminu do czerwca było ostateczne. Już nie ma możliwości kolejnego przesunięcia. Niedochowanie terminu będzie się wiązało z karami umownymi - poinformował Jakub Jamróz.

- Ja nadal wnioskuję, żeby zaprosić przedstawicieli firmy na sesję. Żeby publicznie wypowiedział się na temat terminu realizacji, by wszyscy mieszkańcy usłyszeli, co ma do powiedzenia - dopominał się radny.

ag/
Może Cię zainteresować
komentarze
jak żyć14.02.2022, 13:45
Kiedyś tam słyszałem w telewizorze że w Polsce jest teraz więcej złodziei niż nas do okradania po dwa złodzieje na osobę wychodzi! Tak się dzieje w całym kraju. Dolek....już dawno kilu tych panów nawet z gminy powinno siedzieć ale na dołku !
dolek11.02.2022, 11:40
Niestety tak się dzieje w całej Polsce. Wszystkie samorządy mają problem z firmami, które z kolei mają problem z podzespołami, materiałami i ludźmi do pracy. Dobrze, że udało się wójtom wywalczyć zmianę przepisów o OZE i wszyscy będą mieli dotychczasowe warunki przyłączenia fotowoltaniki. Każdy potrafi realizować projekty w łatwych czasach. Dopiero w czasie pandemii, zamknięcia granic, zerwania dostaw i trudnych warunków rynkowych widać, że mamy ambitnych, walczących i zaangażowanych samorządowców, którzy dbają o wszystkich swoich mieszkańców.
Amper10.02.2022, 20:11
Ten z gminy Czorsztyn to chyba widział ale inne firmy a nie tych dziadów co wygrali ten przetarg. Najbardziej to się śmieje że tak jak Volt napisał połapali umowy i lepszą kase trzepią. A te osoby w gminach wierzą im cały czas że to covid, że to braki dostaw, że pogoda, że może sraczka... Ludzie w gminach obudźcie się bo ta firma Was ładuje w balona a Wy im na to pozwalacie
Volt10.02.2022, 17:57
Sprawa wygląda tak, że firma która wygrała przetarg nałapała umów i robi to na czym jest duża kasa ponieważ ludziom zależy żeby zdążyć do 31 marca kiedy zmieniają się przepisy. Przy tym poziomie cen pewnie dokończenie przetargu jest dla niej niewygodne. Nie wiem zatem po co ktoś aneksował termin do końca czerwca 2022. Firma liczy na to że wiele osób wycofa się z montażu ponieważ nie będzie się to już od 1 kwietnia za bardzo opłacało. Razie jednak niudolność min. w gminie Czorsztyn. Nie wiedzą co się dzieją. Wiedzą że podobno ktoś widział firmę jak montuje instalacje w sąsiednich gminach itp, itd. Skoro wygrali przetarg liczony w milionach chyba nie jest problemem przekazać harmonogram prac? Ale skoro nikt od nich tego nie wymaga no to nie ma się dziwić że mają to gdzieś.
NT10.02.2022, 11:55
Masz babo placek znowu problem spiski problem a może być inaczej? Lanie wody wciskanie kitu kłamstwo to zalety gminy. Padają mocne słowa pod adresem wójta rady to wszystko wiemy. Pojawiają się często pytania no właśnie o intratne przetargi zamówienia publiczne nepotyzm ręczne sterowanie itd. To są już niepokojące sygnały ze strony społeczeństwa śliski temat i prosta droga chyba wiadomo gdzie może zaprowadzić.....
Mieszkaniec10.02.2022, 11:07
Gmina Czorsztyn tak samo. Zero informacji. Zero kontaktu. Firma montująca beznadziejna. Nie odpowiada za nic. Tylko chodzi o przedłużanie terminu bo połapali lepiej płatne inwestycje bo do 31 marca inni chcą zdążyc żeby załapać się na lepszy system rozliczeń. A to może poczekać. Flexipower to wg mnie firma "dziod"
p10.02.2022, 10:04
ten problem dotyczy większości gmin w małopolsce , wykonawca "nachwytał robót , ile się da - aby było co robić" a teraz po podpisaniu umów ma to gdzieś ...
Janosik10.02.2022, 09:37
Odnawialne źródła energii powodują tworzenie drogich i często zbędnych technologii, które rzekomo mają zaspokoić nasze potrzeby energetyczne Już dzisiaj widać wyraźnie, że rozwijanie OZE prowadzi do wzrostu cen energii elektrycznej i nie daje żadnego zabezpieczenia zasilania elektrycznego. Względy finansowe zmuszają kolejno kraje europejskie do odwracania się od energetyki odnawialnej. Budowa źródeł wiatrowych lub słonecznych pracujących z wieloma przerwami i zmieniających swą moc w zależności od pogody oznacza wielkie dodatkowe koszty dla systemu energetycznego. Po kilku latach budowania fotowoltaiki, instalacji pomp ciepła widać, że system energetyczny się destabilizuje. Mamy coraz częściej wyłączenia prądu jak za PRL. Są ludzie co łakomią się na dotacje, a koszty poniosą wszyscy. Dopóki nie rozwiąże się problemu magazynowania energii, energia zależna od pogody nie może być głównym źródłem.
Na dzień dzisiejszy sprawdza się tylko gaz, węgiel i energia jądrowa.
Co to za pożytek z energii, którą najwięcej się pozyskuje, kiedy jej nie potrzeba. Np. gdy jest ciepło. A w zimie ani panele, ani pompy ciepła nie są wydajne. To jest bez sensu.
spiski problem10.02.2022, 09:30
Jaki wójt , takie programy ? Za poprzedniego wójta nie było takich g...ch problemów. Powstawał program i się go bezbłędnie realizowało , aż do bólu. ten mało ,że wślizgnął się na gotowiznę , to ze wszystkim ma problemy . co innego być gryzipiórkiem w zaporze , a co innego kierować zespołem ludzi , o czym nie ma się pojęcia . Z zapory szybko się nieudacznika pozbyliśmy i dziś mamy spokój , a on ma tylko problemy : z projektami , z ludźmi , z radnymi bezradnymi , z techniką itd.
Miotonik10.02.2022, 09:01
a w Nowym Targu nie inaczej, o solarach ani słychu ani dychu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl