10.02.2022, 14:51 | czytano: 7382

Radni podnieśli sobie diety. "Wójtowi daliśmy już podwyżkę, teraz możemy dać sobie"

Kadr z nagrania sesji
- Wójtowi daliśmy już podwyżkę, teraz możemy dać sobie. Niewiele, ale zawsze - argumentował wprowadzenie zmian w uchwale o wysokości diet radnych Władysław Długosz, radny z Dzianisza.
Zmiany w prawie spowodowały, że rady gmin miast i powiatów musiały zmienić uchwały dotyczące diet. Ponowne pochylenie się nad uchwałami stało się okazją do podniesienia wypłat dla radnych.
Podczas dzisiejszej (10 lutego) sesji rady w Kościelisku radni podzielili się na tych, którzy byli za podniesieniem diet oraz tych przeciwnych. Przeciw był przewodniczący rady.

- Mam może niewielki, bo 8-letnie doświadczenie, ale uważam, że nie powinniśmy korzystać z tego co jest maksymalne. Nie uważam tego za zasadne - mówił Artur Bukowski. - Uważam, że jest to zbyt duże podwyższenie, a zarazem obciążenie dla gminy – argumentował przewodniczący rady, który podwyżkę wyliczył na 62,5%. Radny dodał także, że ostatnie podwyższenie diet miało miejsce trzy lata temu w 2019 roku.

Za oddawaniem głosów poparcia dla podniesienia diet apelował radny Władysław Długosz. Swoją postawę argumentował podwyżkami i inflacją.

Radni dziewięcioma głosami za przy dwóch głosach wstrzymujących się i jednym sprzeciwie podjęli uchwałę o podniesieniu diet.
Teraz miesięczne uposażenie radnych będzie wynosić zależnie od funkcji i liczby komisji, w których będzie pracować, od 2147 zł, które otrzyma przewodniczący do 859 zł, które otrzyma radny należący do dwóch komisji.

Radni narzucili na siebie także restrykcje w przypadku nieobecności na posiedzeniach sesji radny lub komisjach. - Zwiększamy restrykcje do 30% za nieobecność na sesji i 20% za nieobecność na komisjach - mówił Piotr Kopeć, wiceprzewodniczący rady gminy Kościelisko.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mama7312.02.2022, 21:48
Populiści
Srednia pensja w Polsce prawie 6 tys. zł brutto. Minimalna około 3 tys. A radny ok. 1000 zł! Wójt,burmistrz 15- 20 tys. zł. O czym piszecie? Naprawdę chcecie dziadowskiego państwa? Ten Długosz to Wam w oczy powiedział!
rolnik11.02.2022, 23:31
Radny to społecznik a nie etatowy pracownik Wójta ! Diety otrzymują zaś osoby , które muszą przerwać pracę zawodową na rzecz Sesji czy Komisji . P. Długosz jest emerytem, nie musi zwalniać się z pracy, zatem nie powinien diet pobierać.ZUS czy KRUS regularnie należność przelewa .Wprawdzie weszła ustawa ,ale podwyżki nie są obowiązkowe i nie muszą od razu być w wysokość max. Są osoby które nie mają na chleb, prąd a społecznicy ............NIE FAJNIE PANIE DŁUGOSZ , panowie radni Kościeliska
jo11.02.2022, 09:21
ja nie wiem o co się ludzie do radnych rzucacie. Posłowie zmienili ustawę i to prze to są zmuszeni do podniesienia diet i wynagrodzeń dla burmistrzów itd. To musicie mieć pretensje do rządzących :)
jarek11.02.2022, 08:53
Czytałem kiedyś jak Indie wprowadzili oszczędności obcięli pensje w budżetówce i ograniczyli zbędne inwestycje a Premier jeździł rejsowymi samolotami z wizytami zagranicznymi. Efekt z 70 procentowego zadłużenia spadło do 30%.U nas robi się odwrotnie .
piotrek10.02.2022, 21:01
długosz! pamiętamy.
wysoko płatni "społecznicy" w samorządzie udający10.02.2022, 20:45
Scyzoryk się w kieszeni otwiera. Radni którzy w myśl założeń samorządowych winni być społecznikami i w najśmielszych założeniach w razie nadzwyczajnych działań mieli otrzymywać za czas poświęcony działaniom samorządowym mieli otrzymywać za ten czas dietę , a nie formalną pensję . Jak widać wypaczenie spowodowało to ,że radni zamiast diety otrzymują normalne wynagrodzenie jak za świadczenie pracy . czy ktoś się tu nie ustawił w doskonałej sytuacji i bierze dodatkowe wynagrodzenie w formie pensji , a nie diety za czas poświęcony samorządowej diety ? Czy nie jest to nadużycie finansowe? Mam nadzieje ,że gdy zmieni się to , to diametralnie zmniejszy się ilość "społeczników" chcących faktycznie i formalnie społecznie wykonywać funkcję radnego i tak formalnie bezradnego w samorządach .
inflacyjny10.02.2022, 20:26
fajnie jest dac sobie samemu podwyzke niestety tak moga tylko nieliczni tez bym tak chciał
sąsiad i ja10.02.2022, 18:17
Nigdy nie będzie dobrze w tym kraju. Niektórzy na polskim w..e nie zyskali nic, albo nawet stracili, a od posłów po wiejskich radnych podwyżki. Nawet 62,5%...?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl