10.02.2022, 16:30 | czytano: 5338

Rusza wielka inwestycja kolejowa w rejonie Rabki-Zdroju

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz na odcinku Chabówka – Rabka Zaryte oraz bocznica Klęczany – Nowy Sącz.
- Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć: dotrzymujemy słowa. Ruszają pierwsze przetargi na modernizację linii z Chabówki do Nowego Sącza. Jest to element większej całości, której częścią stanie się w kolejnych latach także nowa linia kolejowa Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna. To ważna inwestycja dla całej Małopolski, ale szczególnie istotna dla regionu Sądecczyzny, który w wyniku wieloletnich zaniedbań stał się wykluczony komunikacyjnie. Zmieniamy oblicze polskiej kolei i te przetargi są tego dowodem - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Na stacji Rabka Zaryte dostępność dla wszystkich podróżnych zwiększy budowa przejścia podziemnego z windą. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni wymiana torów, nowe urządzenia sterowania, a także przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. W Rabce Zdroju wybudowany zostanie wiadukt, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i znacznie usprawni system komunikacji w obrębie ruchliwego skrzyżowania Zakopiańska – Podhalańska. Zarówno na stacji Rabka Zaryte, jak i przystanku Rabka Zdrój perony zostaną przebudowane i przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na trasie między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią podróże oraz pozwolą na lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Inwestycja obejmuje tory i urządzenia oraz przejazdy kolejowo-drogowe i obiekty inżynieryjne. W Nowym Sączu planowana jest budowa dwóch wiaduktów: przy ul. Kolejowej/Zielonej oraz przy ul. Krakowskiej (os. Helena). Nowe wiadukty zastąpią dwa przejazdy kolejowo-drogowe i zapewnią bezpieczny ruch kolejowy i drogowy oraz usprawnią komunikację w mieście.

10 lutego 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły łącznie cztery przetargi na inwestycje o łącznej wartości 4,6 mld zł. Poza postępowaniami na modernizację odcinków na linii Chabówka – Nowy Sącz, ogłoszono przetargi na prace na stacji Ostróda, prace na linii kolejowej nr 6 na odc. Geniusze – Kuźnica Białostocka oraz na przebudowę trasy Katowice Szopienice – Katowice – Katowice Piotrowice. Przetargi pozwolą na wybór wykonawców i realizację inwestycji.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Stara baba co zymbów ni ma11.02.2022, 12:01
Oj tam, oj tam. Winda i przejście podziemne w Zarytem. A po co? A puścić tą cholerną żeleźnicę podziemną rurą i same korzyści będą. Krowy i konie nie będą się płoszyć; przejazdów kolejowych (służących do łamania podwozi samochodów i powodujących wypadki) po prostu nie będzie. Po prostu raj i piękno zapanuje i powszechna radość samorządowców. Ale pewnie to za trudne. Dlatego Rabka, Mszana i reszta miejscowości przeżyją "wielką radość" spowodowaną tym, że będzie w nich jak w Suchej B. zwanej miastem tysiąca przejazdów kolejowych. Nareszcie będzie super gdy siądzie Zakopianka i połączymy wakacje/ferie drogowe z zamknietymi przejazdami tu i ówdzie. Mówię wam ludziska! Ino żeleźnicę do rury i szlus.
alan11.02.2022, 06:10
mają rozmach jak przy CPK- na stacji Rabka Zaryte przejście podziemne z windą. Przy takim wielkim potoku podróżnych na tej stacyjce to będzie wykorzystywane chyba przez zwierzęta
Oskar10.02.2022, 19:53
J23 - tobie człowieczku nic się nie podoba , nic się nie robi to zle jak coś się robi tez zle !!
J2310.02.2022, 17:53
To chyba po to ta inwestycja żeby kręcić lody i filmy westerny.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl