11.02.2022, 14:04 | czytano: 2815

Narciarze wrócą na Nosal w przyszłym roku

Konferencja prasowa z udziałem dyr. TPN/ zdj. M. Szkodziński
ZAKOPANE. Na Nosalu powstaną dwie trasy, a stok zostanie poszerzony. Inwestorem będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu.
Na konferencji prasowej dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformował o porozumieniu w kwestii ponownego otwarcia trasy narciarskiej na Nosalu.
- Wkraczamy w nowa erę jeśli chodzi o rewitalizację stoku na Nosalu. W 2020 roku został zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W międzyczasie otrzymaliśmy zgodę Rady Naukowej TPN - informuje Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na nowym wyciągu ma zostać zamontowane krzesło 2- lub 4-osobowe, a stok ma być oświetlony i naśnieżany. Pojawią się także dwie trasy zjazdowe, z czego jedna będzie od połowy stoku.

- Jest to inna sytuacja niż ta, związana z inwestycjami w sercu Tatr. Nosal jest położony praktycznie w Zakopanem, a nie w sercu Tatr. Trasa była dośnieżana i nadal jest w ramach infrastruktury, która tu funkcjonuje - tłumaczy dyrektor Parku.

Inwestycja jest szacowana na ok 30 mln zł, a finansowanie zostało zagwarantowane przez rząd. Realizację ma nadzorować Tatrzański Park Narodowy.
- Inwestorem będzie TPN. To wynika z uchwały Rady Naukowej Parku. Rada powiedziała, że akceptują koncepcję nawet szerszego stoku, ale TPN ma być gwarantem zapewnienia ochrony przyrody w tym miejscu. W sytuacji gdy zajdą okoliczności, że będzie trzeba zamknąć ten wyciąg, to zostanie to zrobione - zaznacza Szymon Ziobrowski


ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
P.14.02.2022, 08:31
Jak to, finansowanie przez rząd? Czyli nasza kasa! I co będziemy za darmo tam jeździć? czy tak samo jak do parku żeby wejść trzeba płacić! Cisną mi się słowa których tu nie można użyć!
zwykly12.02.2022, 07:37
cq wy naukowcy wiecie lasy tpn to kornik iwiatrolom chorych drzew wiec nosal saoczynnie sie poszerza a co do biznesu to wiadoe me ze wszystkie nasze parki a w szczegolnosci tpn to prywatny folwark kolesiostwa za panstwa dutki
worek na śmieci11.02.2022, 18:29
Srutututu, majtki z drutu. Ziobrowski zamierza wtopić 30 milionów złotych należących do podatników bo ma aspiracje biznesowe. Tylko chyba zapomniał że jest dyrektorem Parku Narodowego, który na się skupiać na ochronie przyrody a nie kręceniu lodów na turystyce i rozrywce. Niech inwestuje ze swoich pieniędzy! A najlepiej niech zostanie dyrektorem swojej firmy i wtedy może nawet reaktywować Gubałówkę czy Butorowy. Precz z takimi dyrektorami. Co to ma wspólnego z ochroną przyrody i misją edukacyjną??? Zakała Tatr!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl