11.02.2022, 16:39 | czytano: 3374

Jubileuszowe Posiady i wspominki w ramach 50. Góralskiego Karnawału (duża galeria)

BUKOWINA TATRZAŃSKA. W ramach 50. Góralskiego Karnawału odbyły się "Jubileuszowe Posiady". Kilka pokoleń Bukowian przygotowało wspólny program. Pomysłodawcy i twórcy Karnawału: Józef Koszarek i Adam Sawina ze wzruszeniem wspominali jego pierwszą edycję.
Posiady rozpoczął wyjątkowy materiał filmowy autorstwa Ernsta Hirscha wykonany podczas pobytu ekipy telewizyjnej NRD w 1973 roku. Film ukazuje kulig rozpoczynający I Góralski Karnawał, przeglądy konkursowe, kolędników i tancerzy, kumoterki, mieszkańców Bukowiny i turystów, jurorów i organizatorów.
Spotkanie było okazją do podziękowań. Zaproszeni na tę uroczystość goście zostali uhonorowani „Jubileuszowymi medalami”, które zostały wręczone przez dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” – Bartłomieja Koszarka oraz przez wójta gminy Bukowina Tatrzańska Andrzeja Pietrzyka.

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura odznaczył Adama Sawinę Brązowym Medalem, a Józefa Koszarka Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z okazji jubileuszu Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” otrzymało nagrodę Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” w podziękowaniu za pielęgnowanie polskiej tradycji jako ważnego elementu regionalnego dziedzictwa, a także promowanie kultury góralskiej w kraju oraz poza jego granicami. Wręczenia dokonał Jan Piczura wraz z Moniką Gubałą – Dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Województwa Małopolskiego.

Nie zabrakło tańca i śpiewu. Występ rozpoczęło najstarsze pokolenie Bukowian pamiętające początki Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Potem pojawili się kolejni zespolanie – grupa średnia z przycupem ruszyła w taniec. Takiego wykonania zbójnickiego jeszcze nie widziano. Ponad 20 paradnyk chłopów z ciupagami stanęło na scenie – to była niesamowita siła i moc. Program zakończyła młodzież czyli obecny Zespół Góralski „Wiyrchowianie”.

Bukowiański Dom Ludowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
bukowion14.02.2022, 12:26
przez te 50 roków dosc duzo ludzi tam pracowało, a dzis o mich nawet nie wspomniałą, pycha bukowiansko robi swoje a dyr bartus mo takie parcie na szkło jakiego jeszcze nikt nie widział ,zamiast spiweac dre siy jak mlode wroni na gałezi , wstyd , aten w obcientym kapeluszu z meksykanskimi koralkami co tam robi , sekundanty wstyd
Górol12.02.2022, 10:47
Coz to siy stało tym starsym górolkom ze im warkoce poodpadowały i takie siute som to jus zodne górolki to ceperki .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl