13.02.2022, 14:13 | czytano: 3083

Kolędnicy na kilka dni opanowali Bukowinę Tatrzańską. Złoty Turoń pojedzie do Ptaszkowej (duża galeria)

zdj. Bukowiańskie Centrum Kultury
BUKOWINA TATRZAŃSKA. W 50. edycji Góralskiego Karnawału wzięło udział 45 grup kolędniczych z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Grand prix, czyli Złotego Turonia otrzymała grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej.
Protokół posiedzenia Komisji Oceniającej Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, który odbył się w dniach 9-12 lutego 2022 r. w ramach 50. Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
Komisja w składzie:
1. dr Artur Czesak – językoznawca
2. mgr Benedykt Kafel – etnograf
3. dr Dorota Majerczyk – etnolog
4. prof. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy po obejrzeniu występów 45 grup kolędniczych – z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego – oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
– nagrodę grand prix, Złotego Turonia za wybitną prezentację, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną, ufundowaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, w wysokości 2 500 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej;
– dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 750 zł otrzymują grupy kolędnicze:
 „Dziady Noworoczne” („Wyrwycisy”) z Ciśca,
 „Dziady Noworoczne” („Baciary”) z Cięciny,
 „Z Gwiazdą” z Podegrodzia,
 „Kolyndnicy” z Istebnej,
 „Z Gwiazdą” z Sadku-Kostrzy,
 „Z Gwiazdą” ze Skrzydlnej,
 „Z Konikiem” z Uszwi,
 „Z Turoniem” z Trzebuni,
 „Z Gwiazdą” z Pisarzowej,
 „Z Gwiazdą” z Juszczyna.

Nagrody pieniężne dla laureatów pierwszych miejsc do kwoty 17 500 zł ufundowane zostały przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
– czternaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 100 zł otrzymują grupy kolędnicze:
 „Dziady Noworoczne” („Przebierańcy”) z Żabnicy,
 „Jukace” z Żywca-Zabłocia,
 „Herody” z Zalasowej,
 „Z Turoniem” z Mszalnicy,
 „Z Turoniem” ze Szczyrzyca,
 „Z Turoniem” ze Śmigna,
 „Trzo Króle” z Istebnej,
 „Z Turoniem” z Pleśnej,
 „Herody” z Zawoi,
 „Betlejemcy” z Lipnicy Wielkiej na Orawie.
 „Z Gwiazdą” z Mszalnicy,
 „Droby” z Mystkowa,
 „Droby” z Gwoźdźca,
 „Szopka z lalkami” z Dobczyc.
– czternaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł otrzymują grupy kolędnicze:
 „Draby” z Kobylanki,
 „Z Turoniem” z Podegrodzia,
 „Z Turoniem” z Mszany Górnej,
 „Herody” z Otfinowa,
 „Herody” z Połomia Dużego,
 „Herody” z Sygontki,
 „Z Turoniem” z Zawoi,
 „Z Niedźwiedziem” z Mordarki,
 „Herody” z Ujeznej,
 „Z Gwiazdą” z Kasiny Wielkiej,
 „Herody” z Brzuchani,
 „Z Gwiazdą” ze Szczyrku,
 „Pasterze” z Koźlicy,
 „Pasterze” z Tokarni.
– sześć równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi po 600 zł otrzymują grupy kolędnicze:
 „Droby” z Lubczy,
 „Trzej Królowie” ze Stróż,
 „Połaźnicy” z Makowa Podhalańskiego,
 „Herody” z Tomaszowic,
 „Herody” z Czajowic,
 „Pasterze” z Kornatki.

Przy okazji pięćdziesiątego Góralskiego Karnawału pragniemy wyrazić wdzięczność jego Inicjatorom i Kontynuatorom. To wydarzenie kulturalne jest inspiracją dla miłośników tradycji nie tylko z Polski południowej, ale także dla wielu animatorów z innych regionów. Należy podkreślić determinację uczestników konkursu, którzy mimo obecnej trudnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej przygotowali i zaprezentowali programy, będące w większości na wysokim poziomie merytoryczno-artystycznym.

Konkursowy charakter festiwalu przyczynia się do wzrostu poziomu wykonawczego, merytorycznego i estetyczno-artystycznego, co z satysfakcją odnotowujemy. Mimo to chcemy zachęcić uczestników karnawału, tegorocznych i przyszłych, do poszukiwania mniej popularnych, tradycyjnych wątków repertuarowych, nie tylko w pieśniach, ale również w tekstach dialogów i życzeń. Z przykrością zauważamy jednak, że ponownie niektóre grupy z regionu krakowskiego powtarzają niezgodną z logiką kolejność wydarzeń w widowisku „Herody”.
Wyrażamy wielkie podziękowanie obecnym organizatorom, a przede wszystkim Pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z jego dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem za trud przeprowadzenia Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w ramach 50. Jubileuszowego Góralskiego Karnawału. Dziękujemy wszystkim, którzy także się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom, których wykaz stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Dziękujemy także konferansjerom, którzy wykreowali radosną karnawałową atmosferę: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu. Dziękujemy wszystkim mediom przyjaznym tradycyjnej kulturze, szczególnie informującym o tegorocznym jubileuszowym Góralskim Karnawale oraz transmitującym to wydarzenie przez łącza internetowe. Na tym protokół zakończono i podpisano."

opr.s/ zdj. organizatora
Może Cię zainteresować
komentarze
Klara13.02.2022, 14:42
Dlaczego przebieranie się na halloween to czyste zło i pewność potępienia, ale takie stroje są już spoko i nie ma problemu?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl