16.02.2022, 08:10 | czytano: 4948

Wójt: "Czarny Dunajec zaczyna być miejscowością widmo". Dlatego powinien zostać miastem

Arch. Podhale24.pl
Rada gminy zdecydowała, że wystąpi z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie Czarnemu Dunajcowi statusu miasta. Zdaniem wójta Marcina Ratułowskiego, może to ochronić miejscowość przed wyludnianiem się oraz pomóc w ściągnięciu inwestorów.
Wcześniej zgodzili się na to mieszkańcy. Za przywróceniem praw miejskich zagłosowało 57,9 % mieszkańców Czarnego Dunajca i 67,8 % mieszkańców całej gminy. Kluczowa była teraz decyzja radnych.
- Sołectwo w konsultacjach społecznych wypowiedziało się pozytywnie z dużą przewagą. 57% mieszkańców to bardzo mocny mandat. Zdecydowana większość. Demokracja polega na tym, że nie wszyscy są zadowoleni z głosowania, ale większość opowiedziała się za - przekonywał na sesji wójt Marcin Ratułowski. - Uzasadniałem to dobrem i rozwojem Czarnego Dunajca, jako najważniejszej miejscowości naszej gminy. Konieczne są takie zmiany, żeby zachęcić inwestorów, żeby zainwestowali w naszej miejscowości. Czarny Dunajec wyludnia się, ludzie wyjeżdżają. Jest 3800 mieszkańców zameldowanych, a 2800 przebywa na terenie gminy. Proboszcz mówi, że jest jeszcze mniej. Są ulice, Kmietowicza, gdzie co drugi dom to opustoszały. Czarny Dunajec zaczyna być miejscowością widomo. Dlatego konieczne są zmiany i konieczny jest rozwój gospodarczy, infrastrukturalny, a takim impulsem jest nadanie statusu miasta - tłumaczył.

Wójt podkreślał, że mieszkańcy na zmianie statusu mogą tylko zyskać, a nie stracić.

W głosowaniu 15 radnych poparło uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Czarny Dunajec, 2 wstrzymało się od głosu. Uchwała została przyjęta.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
asd18.02.2022, 18:58
Radny Radny a Ty to czasami etatowym pracownikiem urzedu nie jestes? Bardzo czytelny jestes :) Musisz jeszcze popracowac nad kamuflazem :D
wsio18.02.2022, 13:13
Żeby skończyć kanalizację w Cz.Dunajcu to Rakowskiemu braknie życia jak w takim tempie będzie robił
Amerykon17.02.2022, 18:06
Dunajec Dunajec ma ďobrze i narzeka. Każdy wójt coś dodał. Wójt Dzielksi oczyszczalnie jak dotąd jedyną w gminie i hale sportową. Wójt Babicz szkole i lodowisko. Wójt Ratułowski zmodernizował oczyszczalnie, konczy kanalizację i buduje żłobek. Każdy się stara wam dogodzić a i tak zawsze ich gnoicie. Biedy na wos.
uprawniony17.02.2022, 14:45
tak i tak dążą ku mieście taka wola radnych a śmieją się że ratusz będzie na orlenie ....
nerwus7617.02.2022, 13:06
Oby jedynie co nie zostało wprowadzone to miejskie podatki i opłaty.
Radny17.02.2022, 08:06
Po co uszczęśliwiać się na siłę, dajcie już sobie spokój, za równo Czarny Dunajec jak i Krościenko......
Wsio17.02.2022, 07:05
Radny ty coś masz złe wiadomości bo ja nie wiem gdzie kupił te działki wójt bo wiem gdzie sprzedał choć był sprzeciw mieszkańców. My chcemy żyć spokojnie na wsi a nie w zgiełku w mieście.Obwodnica wiąże się z tym że poprzecina komuś działki i stracą wartość bo są wąskie a będą krótkie. A kolejki do wujta to nie da rady zrobić bo trzeba się umawiać!
Radna17.02.2022, 01:00
Obłuda tego ?Pana ? sięga zenitu,sam wyjechał do Myslenic a śmie przytaczać ze wyludnienie jest spowodowane tym ze wieś jest wsią a nie miastem!
Ludzie jak długo dacie się robić jeszcze w balona ..
Judasz16.02.2022, 22:39
Dunajec jest lata wsią i nie ma inwestorów to fakt.
Radny16.02.2022, 21:51
Wójt ma rację w każdym słowie, które powiedział. Dunajec jest wyludniony i to mocno. Zaczął się proceder wyprzedawania nieruchomość, bo starzy Dunajcanie powoli odchodzą z tego świata, a młodzi cyk sprzedają ojcowiznę. Wójt buduje żłobek, modernizuje przedszkole, kanalizuje i usprawnia wodociąg, w sądach przewidział ośrodek naukowy oraz muzeum dziedzictwa historycznego Ziemi Czarnodunajeckiej. Gdy jedni sprzedawali grunty gminne to Ratułowski kupił już ich wiele na rzecz gminy. Rozpoczął procedurę ustanowienia strefy ekonomicznej i strefy inwestycyjnej uzdrowiska. Negocjuje utworzenie szpitala i sanatorium opartego na borowinie. Do tego głośnym echem odbiła się ostatnio obwodnica Czarnego Dunajca (miasto = obwodnica )i potencjalna możliwość uwolnienia około 70 ha nowych terenów inwestycyjnych. Dunajcanie za chwilę mogą być bardzo majętni i zależny to wyłącznie od tego czy Dunajec będzie miastem. W miastach BURMISTRZ można odralniać działki na potęgę. Czy wójt jest taki głupi? Wiecie ile pielgrzymek się do Wójta każdego dnia odbywa o zaplanowanie na ich działkach terenów inwestycyjnych lub przekształcenie na usługi turystyczne. Byliście już? Każdy kto ma chociaż trochę oleju w głowie już drepta za swoim interesem. Bo działki to ogromny majątek.
miescon16.02.2022, 18:56
Niech Krościenko uczy się
wsiok16.02.2022, 16:45
Na wsi nie moze być inwestorów tylko w mieście? To w jaki sposób zatrzyma młodych ,jak młodzi idą za pracą a nie do miasta.Tu chodzi o prestiż bo lepiej być Burmistrzem niż Wójtem inaczej brzmi.Nie było referendum tylko konsultacje społeczne a one nie są wiarygodne bo każdy musi podać swoje dane a część ludzi boi się bo każdy z urzędników widzi jego opinie i boi się konsekwencji.
CzD16.02.2022, 16:28
To całe głosowanie to pic na wodę nie było żadnego normalnego głosowania, a czym Dunajec przyciągnie tych inwestorów sprzedali już wszystkie działki został im tylko stadion, pod szkołę podstawową szukali działki 40 lat.
wodnik16.02.2022, 13:46
Robienie z wioski miasta jako recepta na zmiany cywilizacyjne ? ciekawa koncepcja, tyle że kompletnie nietrafiona. Zamiast wyludnionej wsi, będzie wyludnione miasto. Jeżeli chce się zatrzymać ludzi, to trzeba stworzyć warunki do pracy i życia. Jeżeli będą dobre, to będzie im wszystko jedno czy Cz.Dunajec jest wsią czy miastem. Kleszczów, Rząśnia, Kobierzyce, Suchy Las, Grębocice - to wsie, a są dużo bogatsze niż większość miast. A dlaczego? bo w okolicy jest przemysł, jest dojazd dobrymi drogami, jest infrastruktura. Co z tego ma Cz. Dunajec ? nic. Może sobie autostradę doprowadzić ? nie. Może ściągnąć przemysł ? nie bo nie ma ani dojazdu, ani infrastruktury. Może są bezplatne złobki i przedszkola ? nie. Może jakiś campus naukowo-technologiczny ? no nie, o takim to nawet nie słyszeli. No to jak zatrzymać tych ludzi ? Samą dumą z tego że będą mieszkać w mieście? Od zmiany wioski na miasto nic się nie zmieni.
ha16.02.2022, 11:04
Ratulowski nie odnosi żadnych sukcesów więc jedyne co może sie mu udać to zrobić miasto. Nawet na sesjach tłumaczą się za niego pracownicy. A on wie wgl co się dzieje w gminie??? Pewnie nie bo dojazd z Myslenic i powrót codziennie to pewnie trudne zadanie. Kiedyś trzeba mieć na to czas.
Chodźże chawak16.02.2022, 10:07
Pasuje wydać jakisi słownik dlo nos, wsiokow co by siy z wami dogodać jak zacniyciy jesce bardziej "szolić"
uprawniony16.02.2022, 08:49
ale ten wójt ma pomysł mówiąc o wyludnieniu zasiedlimy Ratulowianami .
88816.02.2022, 08:23
Jak by tak miało zyskać to w Polsce same miasta by były.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl